Volejbal, fotbal, cyklistika i běhání. To jsou sporty, které Čechy prostě baví. Víte, který sport však zvítězil v anketě Sport roku 2014? Byl to fitness! Tak rychle se převlékněte do sportovního úboru a hurá do tělocvičny, ať jste i letos “in”.

Lektoři  aerobiku, Malý dobrodruh
Fitness není jenom sport, ale i zábava. Foto: www.fisaf.cz

Češi se nejčastěji věnují individuálním sportům – fitness, jízdě na kole a běhání. V celkovém součtu všech dotázaných zvítězilo fitness s téměř 3% náskokem před cyklistikou a běháním. Fitness jako nejoblíbenější sport uvedla více než polovina dotázaných žen (51,1%). Mezi prvními pěti aktivitami je pak doplnilo plavání a chůze. U mužů vyhrála cyklistika (35,6%), následovaná běháním a fitness. Na dalších dvou místech je doplnil fotbal a plavání. Vyplývá to z ankety Sport roku 2014, kterou podporuje iniciativa Česko se hýbe.

Anketa, mající za cíl zmapovat návyky a preference české sportující veřejnosti, proběhla od 17. 11. do 5. 12. 2014 na stránkách portálu Sportcentral.cz. Hlasovalo v ní 4 443 respondentů ve věku od 12 do 60 let z celé České republiky.

A jací jsou tedy Češi sportovci? Poměrně aktivní. Více než 80% dotazovaných sportuje alespoň 2x týdně, třetina dokonce 4 a vícekrát. Mezi hlavní důvody, proč nesportují ještě častěji, uvádí nedostatek času, financí nebo to, že nemají s kým chodit cvičit.

„Výběr aktivit se liší zejména podle věku a pohlaví. Zatímco v mládí jsou silně zastoupené kolektivní sporty, s rostoucím věkem Češi sportují spíše individuálně. Jsou vyznavači fitness a vášniví cyklisté, ale mají rádi i další sporty. Běhají, plavou, sledují hokej a fotbal,“ vyjmenovává Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, který chce projektem Česko se hýbe zlepšit životní styl české populace.

Z ankety dále vyplývá, že Češi by chtěli vyzkoušet golf, ale je pro ně příliš drahý. Na sportovištích v průměru každý měsíc utratí 475 korun a za sportovní vybavení každý rok zaplatí přibližně 6 500 korun.

Jakému sportu se věnujeme nejčastěji?

ŽENY + MUŽI ŽENY MUŽI
1. FITNESS (33,9%) 1. FITNESS (51,1%) 1. CYKLISTIKA (35,6%)
2. CYKLISTIKA (31,0%) 2. CYKLISTIKA (26,5%) 2. BĚH (23,7%)
3. BĚH (23,6%) 3. BĚH (23,5%) 3. FITNESS (16,5%)

Fitness volí hlavně ženy

„V České republice rekreačně sportují miliony lidí. Nás samozřejmě zajímalo, jak si stojí český fitness sektor a jestli se potvrdí čísla ze zahraničí, zejména ze západní Evropy a severní Ameriky, kde je fitness prokazatelně nejrozšířenějším sportem,“ říká Jana Havrdová.

A jaké jsou výsledky u nás? Potvrdilo se očekávání odborníků, že v České republice, na rozdíl od světa, zatím lidé nevnímají fitness jako zastřešující název pro širokou škálu aktivit. Češi stále chodí do posilovny, cvičí aerobik, jógu, CrossFit, jezdí spinning a podobně. Výsledkem je, že z celkového počtu 370 sportovních aktivit uvedených v anketě, jich celkem více než polovina (198) spadá pod celosvětově uznávaný termín Fitness. To pak Češi uvádějí jako svůj nejoblíbenější sport. V celkovém zvítězilo fitness s 3% náskokem před cyklistikou a běháním.

„Tuto skutečnost lze přisoudit velkému množství nabízených aktivit a přístupu provozovatelů při zavádění novinek. Fitness zkrátka táhne a ne nadarmo je celosvětově jedním z nejdynamičtěji rozvíjejících se sektorů služeb,“ dodává Jana Havrdová.

Z aktuální ankety v České republice dále vyplývá, že zatímco u žen je fitness jednoznačně na prvním místě, u mužů je na třetím, což je podle odborníků dáno mnohem širší nabídkou aktivit určených pro ženy. Fitness je nejčastěji provozovanou aktivitou ve věkové kategorii od 12 do 40 let. U lidí starších 40 let je patrný příklon ke klidnějším aktivitám a vedle nejpopulárnější cyklistiky a fitness se na předních místech objevují plavání, turistika, chůze.

Sportujte zadarmo!

Přiblížit nepřeberné možnosti aktivit chce český fitness sektor například akcí Dny fitness s Česko se hýbe, jejíž 5. ročník proběhne 1. až 3. října 2015, kdy na veřejnost čekají 3 dny plné sportu a vstup do stovek sportovišť po celé ČR zdarma!

„Naším cílem je rozpohybovat český národ a tyto tři dny představují pro lidi z celé republiky ideální příležitost si vyzkoušet, kde se jim bude nejlépe cvičit a jaký druh cvičení jim nejvíce vyhovuje. Jednotlivá centra zájemcům umožní volný vstup do posiloven, tělocvičen i na nejrůznější skupinové lekce a konzultace s trenéry. Připraven je bohatý doprovodný program v podobě možnosti měření tuku, poradenství s lékaři, výživovými poradci a mnohé další aktivity spojené se zdravým životním stylem,“ láká Jana Havrdová.

„Rádi bychom do fitness center a sportovních areálů přitáhli celé rodiny. Vždyť fitness není jen o posilování nebo aerobiku. Řada center nabízí širokou škálu pohybových aktivit pro všechny generace, od dvouletých dětí až po seniory. V ideálním případě pak v jednom sále cvičí děti zumbu, ve vedlejším maminka jógu a tatínek si dává do těla v posilovně. Nemusí tak řešit hlídání nebo složité vyzvedávání z družiny a společný koníček, tedy sport, je může hezky stmelit,“ uzavírá Jana Havrdová.

Jaké sporty si chceme vyzkoušet? 

ŽENY + MUŽI ŽENY MUŽI
1. FITNESS (35%) 1. FITNESS (51,1%) 1. FITNESS (16,3%)
2. BOJOVÉ SPORTY (13,6%) 2. TANEČNÍ AKTIVITY (19,9%) 2. BOJOVÉ SPORTY (15%)
3. TANEČNÍ AKTIVITY (11,8%) 3. BOJOVÉ SPORTY (12,4%) 3. GOLF (9,8%)

Jakému sportu bychom se chtěli věnovat, ale máme obavu, že je drahý?

ŽENY + MUŽI ŽENY MUŽI
1. GOLF (18,1%) 1. GOLF (17,3%) 1. GOLF (18,8%)
2. HOKEJ (11,2%) 2. FITNESS (9,7%) 2. HOKEJ (16,3%)
3. LYŽOVÁNÍ (6,2%) 3. LYŽOVÁNÍ (8,2%) 3. LYŽOVÁNÍ (4,5%)
4. FITNESS (5,4%) 4. TENIS (7,6%) 4. JACHTING (3,5%)

 

Kompletní výsledky najdete na http://ceskosehybe.cz/fitness-je-nejcasteji-provozovanym-sportem-cechu-2/

Více na www.FISAF.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*