Pracovní shon Evropanů má za následek přepracovanost a únavu. Do hotelu a termálních lázní Larimar proto přijíždí indičtí Keralé, kteří mají terapeutické schopnosti, kterými unavené Evropany vyléčí. 

masáže, Malý dobrodruh
Indové poznají, co vás trápí. Foto: www.larimarhotel.at

Právě v těchto dnech do Larimaru přijíždějí mistři ajurvédy z Indie. Můžete si tady vyzkoušet metody nejstaršího léčebného systému na světě, který pomáhá navodit proces samoléčby –  a to jak ve vašem těle, tak i na vašem duchu. „Ajurvéda má obrovské účinky. Dokáže zastavit předčasné stárnutí, rychle zlepší špatné zažívání, nemoci kloubů, zbaví migrén, velkých úspěchů dosahuje u lidí trpícími poruchami spánku a mnohé další. Je postavena na individuálním přístupu, protože každý má svůj unikátní energetický vzorec, který je kombinaci fyzických, mentálních a emočních vlastností. Ty jsou při narození v harmonii, ale z té nás postupně spousta faktorů vychyluje – od počasí, stravy, vztahových záležitostí až nejrůznějších traumat. Cílem ajurvédy je udržovat energeticky vyvážený stav, aby v případě stresu zafungoval náš obranný systém a mohli jsme se mnoha chorobám vyhnout,“ říká Johann Haberl, který sám mistry ajurvédy v Indii vybíral.

Ti si ovšem dali podmínku, že nejdříve musí pocítit, zda má místo patřičné pozitivní energie. Ajurvéda v Indii totiž může fungovat stejně dobře jako v Alpách nebo kdekoliv jinde v Evropě. Jak je to možné?

Jaká povaha, takový pokoj

„Terapie mají být prováděny v prostředí, na které jste zvyklí. Stejně je tomu u potravin, na které se ajurvéda zaměřuje a v kombinaci s bylinkami je považuje za lék. Vybírat si máme ty, kterým se daří v našem okolí, ne ty exotické z jiných kontinentů. Podstatou ajurvédy je život v harmonii, sám se sebou, ale především  se svým okolím, ze kterého můžeme čerpat sílu,“ upřesňuje Johann Haberl, proč indičtí mistři dlouho zkoumali místo, kde hotel stojí – nutno však dodat, že byli spokojeni.

Larimar byl postaven podle teorie zlatého řezu, ve tvaru vejce, které symbolizuje původ života a má evokovat pocit bezpečí. Stavba je skryta v zeleni a byly na ni použity výhradně ekologické materiály. Podle ajurvédských principů čtyř elementů byly navrženy i pokoje. Můžete si udělat tes osobnosti a podle toho si vybrat pokoj, který vás bude tzv. nabíjet pozitivní energií – hnědé tóny v pokojích Země vám dodají vnitřní stabilitu, červené tóny v pokojích Oheň vášeň a energii, modré v pokojích Voda vás zklidní a světle pastelové tóny v pokojích Vzduch vás zase oprostí od zbytečných starostí.

Jakou osobností jste?

A jak vypadá ajurvéda v praxi? Odborníci nejprve diagnostikují vaši osobnost. Najdete se?

Váta: Jste štíhlí, jednáte rychle, máte nepravidelnou stravu, lehký přerušovaný spánek, někdy můžete trpět nespavostí. Nechybí vám nadšení a představivost. Rychle chápete i měníte nálady, často zapomínáte. Jste starostlivý a máte sklon přepínat se. Energii pociťujete v návalech, někdy je jí spousta, jindy žádná.

Pitta: Jste střední postavy, často pociťujete hlad a žízeň, vaše kůže je načervenalá (často s pihami), vlasy máte světle hnědé/zrzavé. Máte averzi na slunce a horko, sklon ke hněvu a podrážděnosti. Máte rád náročné úkoly, nechybí vám podnikavost, bystrý intelekt a stanovujete si velké cíle. Vaše řeč je jasná a přesná.

Kapha: Máte silnou postavu, ale i fyzickou sílu. Vaše energie je stálá, na nic nespěcháte. Jste klidní, trvá vám, než nové informace vstřebáte, zato máte dobrou paměť. Vaše kůže je chladná, bledá, často mastná. Můžete mít sklon k obezitě. Užíváte si hluboký spánek. Jste tolerantní, srdeční, dokážete odpouštět, ale můžete mít ale sklon k samolibosti.

O žádném člověku se ale nedá říct, že je čistý typ váta, pitta nebo kapha. Vždy se jedná o kombinaci všech tří a záleží na poměru jejich zastoupení.

Podle jazyka se pozná, co vás trápí

Odborníci na ajurvédu rovněž zkoumají psychosomatické znaky: stav vašeho pulsu, jazyka, tváří, očí, nehtů a rtů. Ty jim napoví, co všechno je u vás v nerovnováze, a to jak v té fyzické, tak i psychické. „Následně vás zbaví bloků, negativních emocí, které se ve vás za celý život nastřádaly. Znovu si je prožijete a pak je necháte odejít,“ popisuje Johann Haberl.

Pak už terapeuti mohou přistoupit k vytvoření ozdravného plánu, který se skládá z komplexní detoxikace, kdy nejrůznějšími metodami očistíte části svého těla od žaludku, střev, až po dutiny a krev. Přímo v Larimaru vám pak pomohou změnit stravu, tak aby vám skutečně prospívala, vyberou vám vhodné cvičení, se kterým už tady můžete pod dohledem zkušených trenérů začít, stejně jako s akupunkturou a ozdravnými masážemi. Ajurvédský lékař doporučí změny životního stylu a poradí bylinky, léčiva a stanoví vám ozdravný plán na celý rok. „Naším cílem je, aby u nás lidé natankovali energii, ale hlavně, aby bez nucení se do čehokoliv přirozeně změnili svůj život k lepšímu,“ uzavírá Johann Haberl.

A ještě něco navíc

Léčivé termály i jóga na louce: Léčivé termální prameny jsou další chloubou tohoto místa, mají blahodárné účinky a ještě je tady „čistí“ karibský polodrahokam Larimar, podle něhož získal hotel jméno. Odpočinout si můžete v několika teplých bazénech – jeden je vevnitř, druhý venku (další s protiproudem je určen k plavání), nechybí masážní trysky  a relaxační podvodní hudba. Svět saun vyniká rozmanitostí – k dispozici je vám finská i bio-bylinková sauna, solná parní lázeň nebo infračervená kabina. Zcela unikátní je pak energetizační síň s krystaly a zmíněným polodrahokamem, kde si lehnete na plovoucí lehátka a meditujete. Nepřehlédnutelná je ovšem také zahrada, jíž vévodí jezero plné leknínů. Proutěné koše a tajuplná zákoutí zajistí každému patřičné soukromí a pozor: Ráno si tady za svítání můžete zacvičit s mnichy jógu (a přes den pak využít tělocvičny, kde probíhají mnohá další cvičení pod dohledem odborníků)!

Co tady ještě dělat: Burgenland, kde Larimar leží, je jeden z nejkrásnějších rakouských krajů – plný vinic a počasí téměř vždy skvělé. Na golfová hřiště proto až do pozdního podzimu míří golfisté, do mírně kopcovité krajiny pak cyklisté, milovníci nordic walkingu či jízdy na koni. Hosté hotelu Larimar mohou zdarma a jen v županech přecházet do rodinných termálních lázní Familientherme Stegersbach se 14 bazény a spoustou atrakcí.

Jak se sem dostat z Prahy: Cesta do Stegersbachu trvá cca pět a půl hodiny a dostanete se sem pohodlně po dálnici, jen asi 25 kilometrů jedete hezkým údolím a pak stoupáte nad ně do hor. Více informací: www.larimarhotel.at

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*