Na 60 ostrovů, často neobydlených, se spoustou odlehlých zátok, jeskyní, útesů, liduprázdných pláží lemovaných palmami a stovkami bezpečných permanentně připevněných kotevních bójí, jež jsou od sebe vzdálené na dohled, si užívají jachtaři, kteří mezi nimi křižují kolem kanálu sira Francise Drakea.

Jachting Britské Panenské ostrovy
Kdo nikdy neplul Karibikem na jachtě, jako by nebyl…. FOTO: BVItourism.cz

Umíte si představit dokonalejší cíl plavby, než Britské Panenské ostrovy?!
Kdybyste chtěli objet všechny bóje, museli byste na moři strávit celý rok. Všude okolo je teplá, tyrkysově modrá a křišťálově čistá voda s mimořádnou viditelností do hloubky 30 metrů. K tomu nabízíme nádherné počasí s 365 slunečními dny v roce, teplotu vzduchu v létě mezi 26 a 31 °C, v zimě mezi 22 a 28 °C a vlhkost na nízké úrovni.
Mezi červencem a říjnem počítejte s krátkými tropickými přeháňkami, které však vnímáte jen jako teplou sprchu, po které opět vplouváte do slunečného dne bez mráčků. Stálé karibské pasáty vanou převážně severovýchodně až jihovýchodně rychlostí 10–25 uzlů, v zimních měsících někdy i silněji, máte málo starostí s přílivem, odlivem i s proudy, zkrátka BVI jsou vysněným rájem jachtařů.
Proto je plavba mezi ostrovy snadná, a tak Britské Panenské ostrovy objevuje z paluby lodí více než jedna třetina návštěvníků.

Jachty, lodě, lodičky – to vše v Karibiku

Z hlavního ostrova Tortola mají námořníci před sebou neuvěřitelné možnosti plaveb v oblasti, která je 52 km dlouhá a 24 km široká. Během týdenní plavby se dá objet většina nejkrásnějších a nejzajímavějších míst a přitom si užívat nádherný jachting. Na BVI je řada možností, jak a kde si pronajmout loď, a to buď s kapitánem, nebo bez něj, nebo se dokonce naučit řídit loď, udělat si vlastní kapitánské zkoušky a příště už podnikat vyjížďky samostatně.
Velký výběr lodí, z nichž více než polovinu tvoří katamarány, zde nabízí většina největších světových charterových firem i místních společností. Pak stačí jen nakoupit zásoby v dobře vybaveném supermarketu za ceny srovnatelné s Evropou i USA, k tomu mapu podmořských útesů a můžete vyplout. Barů a restaurací je na ostrovech tolik, že si můžete vychutnat místní kuchyni a vůbec nemusíte na lodi vařit.
Jídlo je velmi pestré, založené především na nejrůznějších úpravách ryb, mořských plodů, zelenině a ovoci. Pokud dostanete chuť na nějaký vynikající koktejl, třeba místní Painkiller, máte možnost zakotvit u některé z překrásných pláží a koktejl si vychutnat. Také s doplněním vody a paliva si nemusíte dělat starosti, protože cestou narazíte na čerpací stanice, které vás okouzlí zářivými pastelovými barvami, stejně jako mnohé další dřevěné domy postavené v karibském stylu.
Oblíbeným místem jachtařů je kouzelná marína Soper’s Hole na nejzápadnějším konci ostrova Tortola u Cane Garden Bay s množstvím restaurací a obchůdků. Kotviště je jednak dostatečně hluboké a také dostatečně chráněné. Road Harbour, největší přístav ostrova Tortola, leží přímo u Road Townu. Hned za ním jsou další dvě kotviště v zátokách Brandywine Bay a Maya Cove. Začátečníkům bude zprvu stačit polodenní nebo celodenní výlet na jachtě. Kratší výlet trvá necelé dvě hodiny a dá se podniknout z Road Harbour (Tortola) do zátoky Deadman’s Bay, která se nachází na nejvýchodnějším cípu ostrova Peter Island. V resortu jachtaře očekávají dlouhá bílá písečná pláž a Yacht Harbour.
Jachtaři musejí kotvit v nejjihovýchodnějším rohu zátoky a neměli by zapomínat na to, že v této oblasti bývá velké vlnobití, hlavně během zimních měsíců. Pokud vyjedete ze zátoky Deadman’s Bay proti směru větru, dostanete se na ostrov Salt Island, který býval jednou z oficiálních zastávek pro lodě, jež potřebovaly sůl jako konzervační přípravek pro potraviny na svých obchodních plavbách.

Pro lodě potápěčů, kteří objevují nedaleký nejznámější lodní vrak Britských Panenských ostrovů Rhône, slouží u nedaleké zátoky Lee Bay kotvící bóje. Zátoky Lee Bay a Salt Pond Bay mohou mít velmi ostré hrubé kotviště, a proto se doporučuje užívat je pouze během dne. Zátoka Machioneel Bay, ležící na severozápadním pobřeží ostrova Cooper Island, je velmi příjemným místem k odpočinku při plavbě na Virgin Gorda. Najdete zde přístavní hráz pro nafukovací čluny, pláž na koupání a také výborný bar Cooper Island Beach Bar, kam si můžete zajít třeba na oběd. Úžina North Sound na ostrově Virgin Gorda nabízí jachtařům velké množství míst pro kotvení, hlavně v noci, a velký výběr dobrých restaurací.

A teď jachtou „na sever“!

North Sound se nachází na východním cípu ostrova a je velmi dobře chráněn okolními ostrovy, jako jsou Mosquito, Prickly Pear, Eustatia a Necker. Čluny, které jsou delší než pět stop, by měly raději použít severní přístup k „North Sound“ u útesu Colquhoun Reef, ploché motory mohou zvolit za klidného počasí také Anguilla Point. Třešničkou na dortu je večeře v resortu Biras Creek, jehož exkluzivní restaurace je úžasná jak po stránce kulinářské, tak i svou polohou v sedle ostrovního hřbetu, kter ý je z jedné strany omýván vodami klidného Karibiku a z druhé bičován vlnami Atlantiku.
Oblíbenou zastávkou jachtařů, kteří jsou na cestě z North Sound a směřují na Jost Van Dyke, jsou ostrovy The Dogs, rovněž báječné místo pro potápění. Když je počasí klidné, jsou zátoky Kitchen Point na George Dog a na jižní straně Great Dog těmi nejlepšími místy pro kotvení. Zátoka Trellis Bay na ostrově Beef Island má tvar ostrého oblouku připomínajícího srp a je pláží velmi dobře chráněným přístavištěm. Severně od zátoky Trellis Bay leží Marina Cay, kde najdete restauraci, bar, malou pláž a kotviště. Ostrov je obklopen korálovým útesem, proto je třeba najíždět pouze ze severní strany. Bezpečné a nádherné kotviště najdete v blízkosti ostrova Scrub, kde je možné strávit nádherný večer v restauraci u pláže nebo na kopci a při poslechu živé hudby si vychutnávat překrásnou vyhlídku.

Jachtou na pustý ostrov

Malinký ostrůvek Sandy Cay může být synonymem toho, co si člověk představí pod pojmem osamocený. Neobydlený korálový ostrov ležící u východního konce ostrova Jost Van Dyke má do dálky se rozprostírající bílou písečnou pláž. Voda je zde hluboká a okolí je známé svým vysokým vlnobitím. Proto není po celý rok vhodný jako přístaviště. Little Harbour na Jost Van Dyke je klidná, lehce přístupná laguna.
Tři přístavní restaurace nabízejí svým hostům typickou karibskou kuchyni i atmosféru. V Great Harbour najdete známý Foxy‘s Tamarind Bar, který neopomene uvést žádná jachtařská mapa, a několik dalších dobrých restaurací. Kotviště je zprava chráněno a nabízí příjemnou zastávku v přístavu lemovaném malou osadou na bílé písečné pláži. Zátoka White Bay leží západně od Great Harbour, má krásnou bílou písečnou pláž s malým hotelem a restaurací.
Příjezd ke kotvišti umožňuje kanál vedoucí středem útesu, avšak v zimě tu rovněž bývá velké vlnobití. Poněkud stranou leží „utopená země“ Anegada. Jako jediný korálový ostrov, ležící 19,5 km severně od ostrova Virgin Gorda, je zcela „obklíčen“ korálovým útesem, jedním z největších na světě. Horseshoe Reef býval pro navigaci lodí natolik nebezpečný, že jich zde ztroskotalo více než 300. Dnes je znovu objevují milovníci vrakového potápění. Byl by hřích neochutnat proslulou anegadskou langustu, údajně nejlepší na světě, v některé místní restauraci. K veškerým výletním plavbám po BVI je nutné vyřídit povolení. Aktuální informace lze získat na Celní správě (Custom Department) BVI.

Více informací viz stránky: http://www.bvitourism.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*