Baby Club Juklík, Malý dobrodruh
Bazén v Baby Clubu Juklík na Praze 5. Foto: www.pixpo.cz

Léto je pryč, s ním však nemusí skončit dovádění ve vodě, které si vaše dítě zamilovalo. Právě začínají zápisy do dětských plaveckých klubů. Pokud si nejste jisti, jak vybrat ten pravý, mohlo by vám pomoct těchto pár rad.

1. Dostupnost: Zvažte dopravu do vámi vybraného plaveckého centra, zda je pro vás pohodlně dostupné, ať už městskou hromadnou dopravou, nebo vlastním autem. Pokud budete cestovat autem, ověřte si také možnost parkování.

2. Kočárkárna: Součástí každého baby clubu by měl být prostor pro uložení kočárků – dle možností vnitřní kočárkárna nebo aspoň venkovní zastřešený prostor vymezený pro kočárky.

3. Slaná nebo sladká voda? „Ano, tohle je častá otázka, kterou rodiče řeší. Ale věřte, že pokud se provozovatel poctivě stará o kvalitu vody, obě varianty jsou pro kojenecké plavání vhodné. Normy nepřipouští v České republice bezchlorovou úpravu vody. Ve slané vodě se sůl elektrolýzou rozkládá na chlor a vzniká tak dezinfekce. Velmi zjednodušeně napsáno: na anodě elektrického článku se vylučuje chlor a na katodě sodík, který se rozpouští do vody. Ve výsledku je situace stejná, jako při dávkování jakéhokoliv chlorového přípravku, kdy vzniklý volný chlor reaguje s nečistotami a vzniká chlor vázaný se všemi nepříjemnými jevy,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

4. Přístup personálu: Už při zápisu svého dítěte do kurzu se můžete dozvědět hodně o kvalitě daného klubu. „Pokud zařazuje vaše dítě do skupinky stejně věkově malých dětí – rozpětí by mělo být pro kvalitní vedení lekcí tři až šest měsíců – a ptá se také na předchozí zkušenosti dítěte s vodou, jste ve správném klubu. Vyzkoušejte ukázkovou lekci zdarma, nebo využijte výhodné storno podmínky prvních lekcí,“ říká Štěpánka Štrougalová s tím, že stejně důležité je, aby lekce probíhala zábavnou formou a instruktorka vám vše v klidu vysvětlila. „Vyhněte se naopak klubům, kdy výuka probíhá formou drilu. Taková metoda nepřinese potěšení vám a už vůbec ne vašemu dítěti,“ varuje odbornice s více než dvacetiletou praxí.

5. Reference kamarádek: Nejlepší informace získáte tzv. „šeptandou“. Zeptejte se kamarádek na jejich názor na daný plavecký klub.

6. Cena: I finanční hledisko je zapotřebí zvážit. V současné době se ale kvalitní baby cluby pohybují v podobných cenových relacích.

7. Počet dětí ve skupince: Pokud si máte své lekce opravdu užít, mělo by množství dětí ve skupince odpovídat velikosti bazénu. „Aby se instruktorka opravdu mohla plně věnovat každému dítěti, mělo by být ve skupince nejmladších dětí, což je pět až osmnáct měsíců, maximálně pět. Kvalitní výuka u starších dětí může být orientačně s osmi dětmi,“ upřesňuje Štěpánka Štrougalová.

Dětské plavání, Malý dobrodruh
Hračky a pomůcky zpestří dětem výuku plavání. Foto: www.pixpo.cz

8. Hračky a pomůcky na bazéně: Kvalitu daného klubu můžete poznat i na pomůckách, které se při výuce používají. Poznáte to především podle pestrosti jejich nabídky i opotřebovanosti.

9. Kvalita výuky: „Věříme, že všechny kluby disponují vyškolenými instruktory. Pokud budete z lekce vy i vaše dítě odcházet spokojené a budete vnímat nápaditost při dalších lekcích, jste určitě ve správném klubu,“ dodává odbornice.

10. Náhradní hodiny: Ověřte si, že vámi vybraný klub nejen nabízí náhradní hodiny, ale že i nabídka náhradních hodin je dostatečně široká.

11. Možnost přesunu termínu v průběhu kurzu: Kurzy většinou bývají minimálně desetilekcové. Je to relativně dlouhá doba, kdy se vašemu dítěti může změnit režim. Zjistěte si, zda ve vámi vybraném klubu bude možný přesun termínu lekce i v průběhu kurzu.

12. Doba možného příchodu a odchodu z klubu: Nejen bazén je důležitý. „Abyste si své plavání opravdu krásně užili, je nutné mít dostatečnou časovou rezervu na převlečení před plaváním a hlavně byste měli mít možnost minimálně 30 minut, v zimním období minimálně 60 minut, využití herny. Pro zdraví vašeho dítěte i vás je toto aklimatizační období nezbytné,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

V kvalitních plaveckých baby clubech nechybí:

– nočníky

– dětské židličky

– přebalovací pulty

– fény

– sprchy přizpůsobené pro pobyt dětí (v blízkosti ohrádky, podložky…)

– ohrádky pro děti

– bar s hernou, kde si můžete užít aklimatizační dobu po plavání

– uzamykatelné skříňky

– on­line systém na náhradní hodiny

– vyškolené instruktorky a milý personál, který má dostatek trpělivosti na stálou přítomnost dětí

Baby Club Juklík je provozovatelem kojeneckého plavání od roku 1988. Od roku 1993 provozuje vlastní bazény, je průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě hygienických norem pro kojenecké plavání.

Více informací na: www.juklik.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*