Malé děti jsou tak trošku „konzervy“ – mají rády své jistoty. Proto je skvělé, najdete-li pro ně sportovní kroužek, kam mohou chodit odmalička celé roky a postupně tak rozvíjet své schopnosti v důvěrně známém prostředí. A pak se třeba vydat i na závodní dráhu.

Plavání v Juklíku
Radost z plavání mohou mít všechny děti. Foto: www.juklik.cz

„Maminky si pochvalují, když je výuka i vzhledem k věku dětí komplexní. Nejprve můžou přijít s maličkým miminkem na vaničkování a pak plynule pokračovat do menšího bazénku a z něj zase později do většího. Pro děti je mnohem příjemnější, když můžou chodit stále na jedno místo, kde už to znají, kde mají kamarády a „svoji“ paní lektorku. Také pro rodiče je jednodušší, když nemusí stále znovu zvykat děti i sebe na jiné prostředí,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Návaznost dětských plaveckých kurzů pro různé věkové kategorie v jednom centru je zkrátka velkou výhodou. To potvrzuje i maminka Michaela z Prahy 5. „Chtěla jsem, aby se naše děti naučily plavat co nejdříve, proto jsem po narození syna hledala místo, kde nabízejí vaničkování. Potěšilo mě, když jsem zjistila, že existují zařízení, která můžou děti navštěvovat od pár měsíců až do školního věku. Říkala jsem si, když se tu bude synovi líbit, máme téma „plavání“ vyřešeno na několik let. Dnes můžu říct, že se to opravdu povedlo. Syn a později i dcera si tu našli i svou oblíbenou lektorku, kterou doslova milují a odmítají chodit k někomu jinému, už několik let.“

Vaničkování
Pobyt ve vodě pomáhá k uvolnění a celkovému zklidnění. Foto: www.juklik.cz

Kdy se sportováním u dětí začít?

„Hned po narození. Myslím to vážně. V dnešní době se nabízí tolik rozmanitých aktivit pro několikaměsíční miminka. Proto, pokud máte tuto možnost, využijte ji. Ať už je to plavání, cvičení či různé hudební hrátky. V tomto období jde hlavně o plnohodnotné společné prožití času. V období, kdy miminko vlastně jenom přebalujeme a krmíme, se totiž najednou dostáváme do role partnerů. A můžeme tak spolu dělat aktivitu, která přináší radost všem zúčastněným, což je například vaničkování,“ říká Štěpánka Štrougalová, zakladatelka Baby Clubu Juklík. Zároveň upozorňuje, že tato aktivita je vhodná už pro děti od dvou měsíců.

Ostatně na plavání můžou maminky své děti zvykat dokonce ještě dříve, než se narodí. Lekce pro těhotné, které vedou zkušené lektorky s dlouholetou praxí, je možné navštěvovat až do 38. týdne těhotenství. Vždy samozřejmě záleží na subjektivních pocitech každé ženy a vhodná je i předchozí konzultace s lékařem.

Teplá voda a bazén tak akorát

Ze speciální obdélníkové vany (70×160 cm, hloubka 60 cm), kde je teplota vody 37 ˚C, děti přecházejí do „opravdového“ bazénu, kde plavou nejprve s rodiči. Tady už je teplota o trochu nižší než ve vaně, ale stále velmi příjemná: 29-30 ˚C. To je totiž pro pohodu dětí velmi důležité. „Studená voda bývá často důvodem, proč děti začnou plavání bojkotovat. Ovšem také správná velikost bazénu je pro jejich pohodu důležitá. Menší bazén v nich vyvolává pocit bezpečí, okraj je blízko jen na pár temp,“ zmiňuje další zajímavost Štěpánka Štrougalová.

S věkem pak prý samozřejmě roste u dětí touha po zjišťování, co všechno dokáží, kam až doplavou, touha po samostatnosti – a plavci už prostě potřebují dlouhou dráhu. Také se chtějí dostat při výuce jednotlivých plaveckých způsobů do rytmu, aby se mohli postupně zdokonalovat. To v malých bazénech nejde, protože je obrátka hned po třech tempech. Nastává tedy čas na velký bazén…

Baby Club Juklík, Malý dobrodruh
Bazén v Baby Clubu Juklík na Praze 5. Foto: www.pixpo.cz

Zázemí pro hry i na kávu

Celkovou úroveň dětského plaveckého centra vytváří i jeho zázemí. Nejen v chladných měsících roku je příjemné, když se malí plavci mohou po výuce aklimatizovat v herně a jejich doprovod v café baru. „Za velkou výhodu považuji i zahradu, kterou mají děti od jara do podzimu k dispozici. A nejradši mají přáníčkové hodiny. To jsou hodiny vždy na konci kurzu, kdy si děti můžou vzít s sebou do bazénu rodiče nebo sourozence, a dělat si tam, co chtějí,“ říká maminka Michaela. Její starší syn už letos do Juklíku chodit nebude. Díky tomu, co ho tu naučili, byl přijat na sportovní plavání v Radlicích. Dcera Alenka ale stále ještě plave se svou oblíbenou lektorkou, a dokonce od září už plave sama, bez rodiče. Podle maminky lektorka celou skupinu perfektně připravila na přechod z plavání s rodiči na plavání samostatné. A co je důležité – všechny děti jsou nadšené a plavání si zamilovaly.

„Dbáme na to, aby se děti naučily nejen správně plavat, ale aby měly z vody respekt a znaly pravidla, kdy je voda kamarád. Učíme je správně se otužovat a hýbat po všech stránkách. Ale především naši odborně vzdělaní instruktoři pěstují u dětí pozitivní přístup k vodě,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, kde děti mohou na základní kurzy plavání plynule navázat třeba závodní dráhou.

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny.

Zdroj informací: www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*