stan, Malý dobrodruh
Prožijte krásné léto s kamarády pod stanem.Foto: www.vystavastanu.cz

Když jste před deseti lety chtěli se svými kamarády vyrazit na čundr, museli jste s sebou vzít stan, který byl těžký, špatně složitelný a někdy dokonce propouštěl vodu. Dnešní stany představují pravý opak. Jsou lehké, skladné, snadno je rozložíte.

Vyhazovací stany pro lenochy

Co když jedete na vodu či na dovolenou, kde potřebujete každý den stan rozkládat a skládat? V takovém případě si na Výstavě stanů a vybavení do přírody můžete prohlédnout hned několik typů tzv. ,,sekundových stanů“, které se pouze vyhodí do vzduchu a na zem se snesou již postavené.

Stan, který nafouknete za vteřinu

Pokud hledáte něco podobného, jako jsou sekundové stany v rodinných verzích, je již naprosto běžný nafukovací stan. „Dá se rozložit v jedné osobě, což se vám může hodit, když jedete na výlet či dovolenou třeba pouze s malými dětmi. Stan postavíte i zbouráte do pěti minut,“ říká Skalka.

Stany pro snadné cestování

Dalším trendem je forma balení stanu. Velké rodinné stany jsou dnes naprosto běžně umístěné v ,,kufru“ na kolečkách, aby s nimi mohli pohodlně manipulovat ženy či děti. Někdy se jedná doslova o domy na kolečkách a jejich majitelé si k nim často pořizují i vybavení jako stolečky, židle a grily. Na Výstavě stanů a vybavení do přírody najdete až do 10. srpna postavených více než 300 stanů, z nichž mnohé jsou plně vybavené, a vy si je můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Stany pro badatele

Dnes existuje řada speciálních stanů určených pro expedice: mají karbonové tyče či několik vrstev silikonizace a co nejnižší váhu. „To, co ale zákaznici na Výstavě stanů poslední roky nejvíce hledají, jsou především lehké stany na trekové dovolené. Potřebují odolný a zároveň lehký stan. V takovém případě volí jednu ze světových značek typu MSR či Robens, které využívají ty nejmodernější technologie, aby jejich stany mely nadstandartní vlastnosti. U tyček se například jedná o nové materiály či rozšiřování na namáhaných místech a zužování tyček na těch méně namáhaných.“

Dobrý a levný

Cenové rozmezí stanů je široké. „I za méně než tisíc korun ale dnes na Výstavě stanů a výbavě do přírody pořídíte stan kvalitní, který vám vydrží řadu let. V případě, že budete potřebovat spacák a karimatku, můžete je zde pořídit už v řádu stokorun. U rodinných stanů začínají ceny na čtyř tisících korun a končí na více než šedesáti u těch největších a nejkvalitnějších z bavlny a s nafukovací konstrukcí,“ vyjmenovává Skalka.

Užijte si stan, který dýchá komfortem

Je také spousta lidí, kteří i do kempu chtějí vyrazit v maximálním komfortu. Na trhu jsou proto stany skutečně velkých rozměrů. Největší stan na Výstavě stanů, který si můžete vyzkoušet, je od značky Outwell a má téměř 35 metrů čtverečních, zároveň se, jako další typy těchto stanů, dá ještě rozšířit o rozšiřující plachtu. Kromě několika pohodlných ložnic tady navíc nechybí předsíň a dokonce vestavěná skříň na prádlo!

Pozor na vodní sloupec

Dnes mají kvalitní stany vodní sloupec minimálně 3000 mm, který dostačuje pro většinu aktivit, ale jsou samozřejmě stany, kde je vodní sloupec i násobně vyšší.

Stan, který se nepronese

V posledních letech je možné dostat se u těch nejlepších outdoorových stanů pod 1 kg váhy na osobu a již se objevují také stany, kde je hranice 500 gramů na osobu.

Tunel nebo kopule?

Chcete-li dosáhnout výborného poměru prostor/hmotnost, vězte, že tunel je vždy lehčí než kopulový stan z identických materiálů a o stejné vnitřní prostornosti. „Je to dáno kratšími tyčemi a lepším obestavěním plochy. Jeho stavba je navíc velmi rychlá a snadná – tunel se díky relativně krátkým tyčím nikde nekříží. Má vždy vnější konstrukci, tedy je možné stavět obě vrstvy najednou. Pokud má stan navíc systémy urychlující stavbu, jako například na jedné straně zapošité tunýlky, stavba může zabrat klidně poloviční čas oproti stanu kopulovému,“ doporučuje Jaroslav Skalka.

Větrání stanům prospívá

Správné odvětrávání stanu je důležité nejen v teplých oblastech, abyste se neuvařili a stan se nepotil, ale také v chladných oblastech či obdobích roku. Určitě není nic příjemného, když se na vás po probuzení sypou jemné jehličky jinovatky, která se vysrážela na vnitřní straně vnitřního stanu z vydýchaného vzduchu. Správná cirkulace vzduchu ve stanu má za cíl nejen udržování správné teploty, ale především odvádění přebytečné vlhkosti, která by se mohla ve stanu vysrážet.

Hlídejte konstrukci

Konstrukce je základ každého stanu. Jak se však vyznat v katalogových výrazech a jak zjistit, jestli má váš vyhlédnutý stan konstrukci vhodnou pro plánované využití? Ocel je materiál těch největších a většinou nejdražších rodinných stanů. Na rozdíl od všech ostatních druhů tyčí se při stavbě neohýbá, ale je již předtvarován z výroby. Druhý oblíbený mateiál je durawrap, vylepšený laminát, u něhož jsou většinou šedé tyče s jasně viditelným kosočtverečkovým pokresem na povrchu.

Stan stojí za zkoušku

Výrobci stanů své modely dnes sice koncipují tak, aby jejich stavba byla co nejjednodušší, přesto jeden nikdy neví. „Pár podivných konstrukcí jsme za dobu Výstavy stanů viděli a jejich stavba, především ve větru, nebyla nic jednoduchého a příjemného. Proto bychom tuto záležitost nepodceňovali, vše si vyzkoušet v praxi je vždy nejlepší,“ doporučuje Skalka

Prosíme o laskavé ponechání zdroje informací: www.vystavastanu.cz

Výstava stanů:

300 postavených stanů, unikátní spacákové ležení,  93 značek pro turistiku i kemping

Jste rádi venku, jezdíte na kole, holdujete turistice, či rádi jezdíte pod stan? Vám všem je určena Výstava stanů a vybavení do přírody, která se koná do 10. 8. v pražských Letňanech. Na největší akci svého druhu ve střední Evropě najdete zboží 93 značek, které je vystaveno na ploše 10 000 m² (!). Jedná se o největší showroom vybavení pro kempování, turistiku a sport. Akce je unikátní tím, že si tady můžete vše vyzkoušet, poradit se s odborníky, poležet si v populárním spacákovém ležení či se uvelebit v některém z plně vybavených stanů. Těch je tu více než tři sta, a to turistických, expedičních i rodinných. Děti si zařádí v dětském koutku, soutěží se o hodnotné ceny jakými jsou Peugeot 308 SW na rok zdarma, zájezd do Mexika a Guatemaly či skútr Yamaha. Na všechny čekají speciality světové kuchyně v restauraci Klubu cestovatelů! Více na www.vystavastanu.cz. Ti, kdo to mají do Prahy daleko, najdou identický sortiment na www.4camping.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*