Neúprosná statistika řadí utonutí na 2. místo nejčastějších příčin úrazových úmrtí dětí u nás. Co můžeme udělat pro to, aby tahle smutná fakta přestala platit? „Základ je nespouštět u vody děti z očí a vštěpovat jim důležité zásady,“ říká zkušená instruktorka Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík.

10 pravidel vodní sebezáchrany pro děti (Foto www.juklik.cz)

„Voda je báječný kamarád, ale pouze tehdy, když při pohybu v ní a u ní dodržujeme určitá pravidla. Děti musí především odmala vědět, že k vodě a do vody smí jít jen se souhlasem rodiče. Je to pochopitelné – dítě také necháte běhat po chodníku, ale stále mu opakujete, že před vstupem do silnice se musí vždycky zastavit. A stejně důležitá pravidla platí u vody,“ říká Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny.

10 pravidel, která pomáhají zachránit život

Máte-li dostatek času a trpělivosti, můžete podle následujícího návodu učit děti základním prvkům sebezáchrany sami. Další možností je přihlásit je ještě teď před létem do kurzu, kde je plavečtí instruktoři – vybavení nejen mnohaletými zkušenostmi, ale i praktickými a zábavnými pomůckami – naučí, jak získat ve vodě potřebnou jistotu a dokázat správně zareagovat i v nepředvídatelných situacích.

1. pravidlo: Vím, jak bezpečně vlézt i vylézt z bazénu.

Dítě musí vědět, kde jsou schůdky, anebo nízký okraj bazénu s přepadovým žlábkem, a musí také umět samo z bazénu vylézt. „To je naprostý základ. Nezapomeňte na toto pravidlo ani po příjezdu do prázdninového letoviska, až si půjdete s dětmi prohlédnout hotelový bazén. Ukažte si, kde se do něj bude nejlépe vlézat i vylézat, a s většími dětmi si ujasněte, odkud smějí skákat do vody,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

2. pravidlo: Dokážu se ve vodě udržet na nestabilní ploše, dokážu se držet nestabilní pomůcky.

Pro nácvik této dovednosti dobře poslouží větší desky, surfy, paddleboardy nebo nafukovací matrace. Dítě skočí do vody a na hladině se zachytí a vyleze na velkou desku (surf atd.). V jednodušší formě se umí desky aspoň přidržet.

3. pravidlo: Umím si odpočinout na hladině.

Každé dítě by mělo umět vyplavat na hladinu, lehnout si na záda do tzv. hvězdičky a v této poloze se udržet delší časový úsek.

4. pravidlo: Dovedu podplavat překážku nebo ji dokážu odstranit.

Dítě musí umět správně zareagovat a nezpanikařit v situaci, kdy se ve vodě nečekaně ocitne pod překážkou. „Vezměte si velkou desku do prostoru, kde dítě nestačí, a nechte jej kolem ní ručkovat. Nechte ho nejprve podplavat užší stranu, pak i tu širší. Nechte dítě potopit se pod hladinu a položte nad něj velkou desku. Musí ji umět odstrčit či podplavat pod ní. Je to prvek, který si dítě vyzkouší, zažije pocit překvapení a pak dokáže správně zareagovat. Například ve chvíli, kdy bude ve venkovním bazénu a vítr sfoukne osušku na hladinu anebo posune velkou nafukovací hračku nad něj,“vysvětluje Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík.

10 pravidel vodní sebezáchrany pro děti (Foto www.juklik.cz)

5. pravidlo: Umím plavat i v oblečení.

Stačí neopatrná chůze po hrázi rybníka – a následuje nečekaný pád do vody, v oblečení i botách. Proto je určitě dobré vyzkoušet si podobnou situaci „nanečisto“. Děti navíc náramně baví, když se ocitnou ve vodě oblečené a obuté. Důležité ovšem je, že si zkusí s touto zátěží plavat. Kdyby v budoucnu k podobné situaci došlo, nebude to pro ně takový šok.

Pokud ovšem přemýšlíte, kde a jak tuto dovednost natrénovat, obraťte se na specializovaná centra, jako je plavecké centrum Juklík. Podobné aktivity jsou běžnou součástí výuky dětských plaveckých kurzů.

6. pravidlo: Neleknu se neznámé osoby ve vodě.

Když se vedle dítěte ve vodě vynoří cizí člověk, může se leknout. Jak ale podobnou situaci nacvičit? „Pokud jste u vody se známými, vyzkoušejte si danou situaci společně. Dejte si ve vodě své dítě zády k sobě. Potopte se spolu s ním pod vodu proti kamarádce s dítětem a děti si pod vodou předejte. A pak zase třeba s jiným známým,“doporučuje plavecká instruktorka Štěpánka Štrougalová.

7. pravidlo: Chytnu se podávané pomůcky a nechám se za ni přitáhnout.

Tuhle dovednost děti můžou trénovat společně s kamarády nebo sourozenci. Jeden z dvojice se postaví na kraj bazénu a podává kamarádovi pomůcku. Tou může být kruh, tyč, lano… Plavec ji chytí a nechá se za ni přitáhnout. Pak si dvojice role vymění a vše se opakuje. Stejně tak rodič může zkusit podat dítěti do vody jen ruku nebo nohu, aby se za ně dokázalo chytit a nechat se přitáhnout.

8. pravidlo: Zachytím pomůcku a doplavu s ní ke břehu.

Dítě ve vodě by se mělo naučit chytit záchrannou pomůcku (kruh apod.), kterou mu hodíte, a pak s ní doplavat ke břehu. „Vyzkoušejte s dětmi, jak velkou pomocí představuje v podobné situaci i obyčejná PET lahev,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová.

10 pravidel vodní sebezáchrany pro děti (Foto www.juklik.cz)

9. pravidlo: Umím plavat v závěsu.

Dítě by se mělo naučit chytit dospělého a v klidu se nechat vézt. Situaci můžete nacvičit tak, že budete plavat na břiše, dítě se vás chytne za ramena a nechá se vézt. Anebo můžete zkusit plavat i na zádech a vézt své dítě tak, že si hledíte do očí.

10. pravidlo: Zvládnu se ve vodě orientovat i poslepu.

Mezi opravdu obtížné prvky patří pohyb ve vodě s vyřazením zrakového vjemu. Dítě se tak učí plavat v bazénu, kde je pouze slabé osvětlení, případně může zkusit být chvíli ve vodě se šátkem přes oči. „Plavecké brýle jsou výborná pomůcka. Ale děti by se měly umět s radostí pohybovat ve vodě i pod vodou s brýlemi i bez nich. Je nutné trénovat různé plavecké dovednosti jak v brýlích, tak bez nich. A nezapomeňte – pokud se chcete s dítětem u vody cítit bezpečně, nesmí mu vadit voda ani v očích, ani v uších, ani v obličeji. Potápění a voda všude jsou nedílnou součástí pobytu u vody a bez této dovednosti se dítě rozhodně nedá považovat za plavce,“ upozorňuje na závěr Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík, která má s výukou plavání více než třicetiletou zkušenost a sama je maminkou čtyř dětí.

Více informací najdete na www.juklik.cz nebo na webu blog.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*