Při čekání na letišti, dlouhých přejezdech anebo deštivých dnech je dobré mít v záloze cestovní hry, které dětem pomůžou ukrátit čas. Sestavili jsme seznam těch nejoblíbenějších a přidali k nim ještě vyzkoušené finty, jak děti rozptýlit, když jsou unavené nebo se začínají nudit.

Štěpánka Štrougalová, Baby club Juklík
Zábava na výletě. Foto: juklik.cz

„Byla by škoda považovat čas strávený při cestování na rodinnou dovolenou za ztracený a brát přesuny dopravními prostředky jako nutné zlo. Lepší je dívat se na ně jako na příležitost, kdy můžeme být společně se svými dětmi, věnovat se jim, pobavit se s nimi a třeba je i něco nového naučit,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je zkušenou sportovní lektorkou a také čtyřnásobnou maminkou. „Proto během výletů a cestování hrajeme s dětmi slovní hry, zpíváme, vyprávíme si a v zavazadle nikdy nechybí karty, scrabble nebo pexeso.“

7 her, které by neměly v batohu chybět

1. Pexeso do kapsy

Evergreenem je pexeso, které můžeme hrát i s velmi malými dětmi. V tom případě hrajeme pexeso „naruby“ a popisujeme jenom obrázky. A děti musí najít dvojici. U malých dětí si vystačíme třeba jen s 8 dvojicemi.

2. Puzzle s rámečkem

„Mezi oblíbené dětské hry patří puzzle, které ale musí svou náročností odpovídat věku dítěte, jinak je odradí. Osvědčenou fintou je postavit nejprve malým dětem „rámeček“. Pak se jim skládá mnohem radostněji,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

3. Scrabble s časomírou

U hry se slovíčky se dá vydržet neuvěřitelně dlouho. Pokud ale máme málo času, domluvíme si limit, například, že každý z hráčů musí vymyšlené slovo vyložit do dvou minut.

4. Ubongo pro každý věk

Tahle napínavá dobrodružná hra baví celou rodinu a byla by škoda, kdyby se jí nemohli zúčastnit i ti nejmladší. Proto není nic snazšího než upravit si pravidla podle vlastních potřeb tak, aby ubongo mohly hrát najednou 10leté i 5leté děti.

5. Karty spojují generace

„Kromě kvartet s rozmanitou tématikou přibalte i klasické karty na Kanastu nebo Žolíky. Podle mých zkušeností se děti nejsnáze naučí pravidla „Prší“. Mohou se pak zapojit do hry s dospělými, což je výhodné pro obě strany,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

6. Kostky jsou vrženy

Malé hrací kostky s číselnými nebo obrázkovými symboly jsou vděčnou zábavou pro malé i velké. Ostatně i naše prababičky je vozily v látkovém pytlíčku s sebou na výlety…

7. Dobble i pro jednoho

„Moderní hra, kterou mají rády už nejmenší „školkové“ děti, protože je baví hledání stejného obrázku a soutěžení, kdo bude nejrychlejší. „Dobble se nejlépe hraje ve dvou nebo ve třech, ale pokud potřebujete zabavit jen jedno dítě, přidejte časomíru. Někdy se to velmi hodí – třeba při čekání na jídlo v restauraci,“ radí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Děti v lese
Nechte děti vymýšlet, kam půjdete na výlet. Foto: www.juklik.cz

12 fint, jak děti zabavit a zpříjemnit jim výlet:

  • Audio pohádky – a nezapomeňte přibalit sluchátka, abyste ochránili ostatní cestující
  • i samotného řidiče.
  • Magnetické hry a magnetické knížky – i při prudších pohybech v dopravním prostředku figurky apod. nepadají a drží na svém místě.
  • Sešity se samolepkami a stírací tabulky
  • Hlavolamy – jsou skvělou zábavou na cestách a procvičují trpělivost i jemnou motoriku
  • Hledání „červených aut“ nebo čísel v SPZ – procvičí postřeh
  • Hádání myšlenek – tradiční hra, kdy si jeden myslí nějakou osobu, zvíře nebo věc, ostatní se to snaží uhodnout, a odpovídat smí jen ANO nebo NE.
  • Odhadování času – dítě zavře oči, rodič řekne „Teď!“ a spustí stopky – dítě musí po předem stanoveném čase (minuta či dvě) říci „Stop!“
  • Schovávaná – dítě zavře oči a ostatní někam schovají sluneční brýle, jablko, plyšáka…
  • Odhadování místa – jedete-li po známé trase, dítě zavře oči a smí je otevřít až na předem stanoveném místě – třeba u cukrárny. Nebo má zavřené oči a vypráví, co si myslí, že právě míjíte…
  • Vyprávění s podmínkami – předem stanovíte několik slov, která se v textu musí objevit, ve vyprávění se střídáte po větách, nebo třeba po půl minutě.
  • Hra s písmeny – vyberte si jedno písmeno a předem si určete, co na dané písmenko musí každý hráč říct – buďte originální – jméno či příjmení rodinného příslušníka, věc, která je v konkrétním dopravním prostředku, jídlo, které nemám rád…

+ 1 super tip pro pěší výlet: Pařezy ozdobte lentilkami

„Když je při delším pěším výletě dítě unavené a nechce jít dál, přemlouváním a vysvětlováním ničeho nedosáhnete. Paradoxně více pohybu zabere k rychlejšímu návratu.  Nám se osvědčilo například vyzvat děti ke hře na schovávanou – rodiče se otočí a dají dětem 2 minuty, aby se schovaly. Musí se ale schovávat někde kolem cesty, která vede k cíli. Pak je hledají. Nebo proložit chůzi házením šišek na cíl. Ovšem největší úspěch má schovávání lentilek na pařezy – tatínek jde kousek před výpravou a na pařezy schovává barevné bonbonky – tahle finta zabírá na zrychlení dětské chůze stoprocentně,“ dává na závěr originální tip Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobik a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny.

Více na www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*