Pečení perníčků, Malý dobrodruh
Bez pečení perníčků si snad Vánoce ani neumíme představit. Foto: Zuzana Rybářová

K vánočním svátkům a zimě obecně pohádky a povalování neodmyslitelně patří. Jak ale zařídit, aby děti celé dny neseděly jen u televize a nepojídaly sladkosti?

 1. Pohádky určitě ano, omezte ale množství: „Vezměte si velikou čtvrtku a na každý den si zapište jednu pohádku, na kterou se se svým dítětem budete dívat. Nakreslete si k názvu pohádky i obrázky a pak se už společně těšte. Pokud nejste příliš velcí kreativci, či se vám nechce tvořit, pomůže televizní program. Barevnou fixou společně zaškrtejte vybrané pohádky. Uvidíte, že domluvení si jedné pohádky na den, bude pro všechny strany schůdnější, než se každý den dohadovat,“ radí čtyřnásobná matka Štěpánka Štrougalová zBaby Clubu Juklík.

 2. Využijte divadelní představení: Nabídka divadelních představení pro děti je v současné době velmi pestrá. Využijte této možnosti, krásně se společně oblečte a užívejte svátečních chvilek.

3. Čas pro sport: V posledních letech je naše obava z nedostatku sněhu oprávněná. Ale když nemůžeme bruslit a bobovat, můžeme se určitě koupat. A proč zrovna období zimy nevyužít k vodním radovánkám? V aqua-parku se bude líbit určitě každému dítěti. Můžete také využít nabídky baby clubů na volné plavání. Se svými malými dětmi si užijete teplé vody ve specializovaných bazénech, které jsou určeny pro děti již od pěti měsíců. Určitě si tuto aktivitu s radostí užijete.

Vánoce, malý dobrodruh
Procházka před večeří udělá všem dobře. Foto: www.juklik.cz

4. Objevte les: „Každá pohybová aktivita se počítá a v lese je tolik příležitostí ke hrám – hod šiškou na strom, slalom mezi stromy, skok přes pařezy a na závěr oblíbené stavění domečků pro skřítky, anebo klidně iglú ze sněhu. Uvidíte, že se zabaví celá rodina a ušlé kilometry vám ani nepřijdou,“ radí Kristýna Přibylová, autorka speciálního cvičení pro děti podle jejich psychomotorického vývoje Monkey´s Gym.

 5. Světýlka, nazdobené město – už to samo je zpestření výletu: V tomto ročním období se již velmi brzo stmívá. Využijte toho. Plno světýlek, krásná hudba, vůně svařeného vína a pečených kaštanů – to už přeci láká k procházce. „A pokud si ji chcete zpestřit, udělejte pro své dítě malou bojovou hru. Nebo ji může připravit i starší sourozenec. Stačí, když si stanovíte první bod, kam máte dojít nebo dojet kočárkem. Tam se vyndá z kapsy další úkol, cíl a uvidíte, jak dítě bude nedočkavé, kam cesta vlastně povede,“ doporučuje zvlastní zkušenosti Stěpánka Štrougalová.

6. Čas na krmení zvířátek: Bydlíte mimo město či snad jedete mimo město na výlet? Nezapomeňte vzít i nějaký starý chleba. Pro zvířátka do krmítka.

7. Řeka teče skoro všude: Krmení labutí, racků, či kaprů na přehradě. To baví snad úplně každou věkovou kategorii.

8. Jezdící schody, metro, cinkání tramvají či trolejbusů: Nebo naopak z přírody jedete nakouknout na atmosféru městských vánoc? Nezapomeňte, že dětem se určitě bude líbit to, co v přírodě nenajdou. Naprosto fascinující jsou jezdící schody, jízda metrem či městskou lanovkou. Často zaujme i jízda výtahem. A velká vlaková nádraží? Ta jsou naprosto fascinující.

 9. Nehleďte na počasí: „Déšť nebo sníh vadí většinou jen nám dospělým… Vteplé bundě, čepici a rukavicích se přece dá nasbírat tolik nových zážitků. Vymyslete pro děti venkovní zábavu ve sněhu – stavte sněhuláky, iglú, dělejte andělíčky, koulujte se – prostě využijte každé chvíle, kdy je venku sníh,“ uzavírá Kristýna Přibylová.

Zdroj informací: www.juklik.cz a www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*