„Současné české děti jsou trochu jiné než ty, které vyrůstaly před deseti lety: jsou sice stále poměrně šťastné, méně však důvěřují dospělým, jsou více skeptické, budoucnost nevidí příliš pozitivně a celá čtvrtina dospívajících chce žít jinde než v Česku. To nám dělá starost,“ uvedla Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR k výsledkům výzkumu Mladé hlasy 2017, unikátní sociologické studii mapující názory a očekávání českých dětí a mladistvých ve věku 9–17 let, který provedl UNICEF se skupinou AXA.

Monkeys Gym děti
Malí sportovci jsou pružnější, šikovnější a umějí padat. Foto: www.monkeysgym.cz

Se svými blízkými se cítí šťastných 58 % a své vztahy s rodiči považují za dobré. Jen 7 % dětí si myslí, že je jejich názor v rodině přehlížen. Škola, stejně jako vztahy s učiteli a spolužáky, jsou dětmi hodnoceny pozitivně (75 %). Za nejdůležitější hodnoty předávané v rodině děti pokládají „mluvit pravdu“ a „pomáhat druhým“ – 9 dětí z 10 se domnívá, že pomáhat druhým je důležité, polovina z nich se dokonce snaží dělat to co nejčastěji.

Obecně ale klesá důvěra dětí v dospělé – stále nejvíce důvěřují matce (93 % oproti 97 % v roce 2008) a otci (83 % oproti 87 %), ale jsou celkově méně otevřené. Asi nejhůře děti vnímají své postavení ve společnosti: pouze dvě pětiny z nich se domnívají, že jejich názor je brán dostatečně v úvahu.

Pouze třetina dětí se domnívá, že Česká republika bude lepším místem pro život. Ty, které se do budoucnosti dívají s nejistotou, se bojí především kriminality, násilí a neschopnosti vlády řešit problémy. Většina dětí (68 %) vyjádřila záměr žít v České republice, nicméně 24 % starších dětí uvedlo, že by raději žily v jiné zemi, hlavně v USA a Velké Británii.

Anketa: Jak vychovat dítě, které si v životě poradí:

Kristýna Přibylová, majitelka dětských tělocvičen Monkey´s Gym, maminka 3 dětí

Kristýna Přibylová
Kristýna Přibylová, dětské tělocvičny Monkey´s Gym. Foto: www.monkeysgym.cz

1. Každý problém lze řešit

Už od malička děti vedeme k tomu, že vše se dá vyřešit a žádný problém není tak velký, aby z něj nebyla cesta ven. Podle mě je to pro život velmi důležité a takový přístup vede děti k pozitivnímu a aktivnímu přístupu.

2. Sport utužuje osobnost

Děláme vše pro to, aby děti měly rády pohyb a sport, byly v tomto ohledu všestranné, věděly, že není třeba vždy vyhrávat, ale hlavně je sportování musí bavit. Proto s námi absolvují všechny možné sporty v létě i v zimě. Až budou chtít, samy si pak vyberou, co je baví víc, nebo, stejně jako my s manželem, zůstanou rekreačně u všech sportů, které spolu provozujeme…

 

 

Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz, maminka 3 dětí

Jana Havrdová.
Jana Havrdová. Foto: www.fisaf.cz

3. Zodpovědnost odmalička

Byla bych ráda, aby moje děti pochopily, že plnou zodpovědnost za svůj život mají jen ony samy. Přála bych jim pozitivní a proaktivní přístup ke všemu, co budou v životě dělat a v čem budou moci být platní jak své rodině, tak i společnosti.

4. Vztahy jsou priorita, stejně jako říct „Mám tě rád“

Svým dětem se snažím předávat poznání, že je důležité, aby se nebály říct, že mají někoho rády, a udržování dobrých mezilidských vztahů pro ně vždy bylo jednou z hlavních priorit.

 

 

Štěpánka Štrougalová, majitelka plaveckého centra Baby Club Juklík, maminka 4 dětí

Štěpánka Štrougalová
Štěpánka Štrougalová, Baby Club Juklík. Foto: www.pixpo.cz

5. Obyčejné věci jsou ty nejkrásnější

Snažíme se o to, aby naše děti byly šťastné a měly co nejvíce důvodů k úsměvu. Z obyčejných lidských věcí.

6. Musí se za sebe umět porvat

Naučte děti, aby se spoléhaly samy na sebe. Dejte jim jasně vědět, že při nich budete stát, ale víceméně si všechno musí vyřešit samy. My rodiče nemůžeme suplovat „rozhodčí“. Nebyli jsme u toho, děti si to musí vyřešit samy.

7. Rodiče jsou jistota na celý život

Děti musí mít jistotu, že ať se děje cokoliv, jsme tu pro ně.

 

Zdroj informací: www.unicef.cz, www.monkeysgym.cz, www.detinastartu.cz, www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*