Zajímá vás, od kdy je lední bruslení vhodné pro děti a co udělat pro to, aby je bavilo, třeba spolu s vámi, kroužit po ledě? Na vše důležité jsme se zeptali Kristýny Přibylové z profesionálních dětských tělocvičen Monkey‘s Gym, kde už 10. rokem pořádají úspěšné kurzy ledního bruslení pro děti.

Kdy postavit děti na led a jak je naučit bruslit? (Foto: www.monkeysgym.cz)

Doporučila byste rodičům pořídit dětem nejprve brusle se dvěma noži, které se přidělávají na nohy?

S bruslením by děti měly začínat nejdříve ve věku 4-5 let. To jsou již dostatečně připravené na standardní brusle s jedním nožem. Na bruslích se dvěma noži, prodávaných pro nejmenší děti, si mohou užít první krůčky a třeba nějakou zábavu, ale určitě se s nimi nenaučí správnou techniku bruslení, odraz, brzdění a vše ostatní, co je důležité pro správný pohyb na bruslích. Brusle se dvěma noži jsou v podstatě taková hračka, která menším dětem umožní vyzkoušet si pohyb na ledě. Pro skutečnou výuku bruslení však vhodné nejsou.

Jak zajistit bezpečnost dětí na ledě?

U bruslí je důležitá dobrá helma a pevnější rukavice (nikoli obyčejné pletené), které brání prochladnutí, a hlavně případnému úrazu rukou při pádu a následnému přejetí ruky bruslí od jiného bruslaře. Jiné chrániče – například kolen – zcela nutné nejsou, děti přece jen tak rychle nejezdí, a hlavně padají z menší výšky, proto nejsou kolena tolik ohrožena.

Kdy postavit děti na led a jak je naučit bruslit? (Foto: www.monkeysgym.cz)

Jaké oblečení na brusle byste doporučila?

I při bruslení a pobytu na ledové ploše platí, že teplotní komfort je pro děti naprosto zásadní. Pokud je dítku na bruslích zima, může si od samotného počátku vytvořit k tomuto druhu pohybu odpor, který budeme v budoucnu jen těžko překonávat. Proto vždy dbáme na kvalitní svrchní oblečení z nepromokavých materiálů a pod něj raději více vrstev tenčího, ideálně funkčního oblečení.

U bruslení se hlavně zpočátku pádům nevyhneme. Je možné naučit děti padat šikovně?

Vždy je důležité děti na možnost pádu upozornit a ideálně s nimi i správné padání natrénovat. Na bruslích učíme děti padat vždy dopředu na kolínka, což je pro ně mnohem bezpečnější než spadnout dozadu na zadeček, kdy se často neudrží a uhodí se i hlavou o zem. V našich kurzech s dětmi trénujeme nejen pády, ale pak i následné vstávání, které je zejména pro začínající bruslaře nelehkým úkonem. Díky tomuto nácviku není pro děti případný pád tak stresující, jelikož jednak vědí, že tolik nebolí, a hlavně se umí samy zvednout a jet dál.

Jaké pokroky dělají děti, které se účastní Kurzů zimního bruslení, které tradičně pořádáte na střeše pražské Galerie Harfa?

Kurzy ledního bruslení pořádáme již 10. rokem a stále je o ně velký zájem. Pečlivě dbáme na kvalitu a hravost ve výuce. Vždy máme jen hodinové lekce, protože malí bruslaři v tomto věku delší čas na bruslích ani nevydrží. Jelikož je bruslení technicky složitější pohyb, je dobrá pravidelná docházka proložená třeba občasným bruslením s rodiči, při kterém děti procvičí naučené dovednosti. Díky individuálnímu přístupu (na skupinku asi 15 dětí máme na místě 3 trenéry) děti už po pár lekcích často odkládají podpůrné ohrádky, kterých se v začátcích mohou při tréninku přidržovat, a postupně se zdokonalují i v dalších dovednostech. A rodiče jsou rádi, že jim „odevzdáváme“ děti, které jsou najednou na bruslích sebejisté, a pohyb na ledu si tak mohou společně mnohem víc užívat,“ uzavírá Kristýna Přibylová z dětských profesionálních tělocvičen Monkey‘s Gym, která je sama maminkou tří sportujících dětí.

Kristýna Přibylová Monkey´s Gym
Kristýna Přibylová. Foto: www.monkeysgym.cz

Více o kurzech ledního bruslení Monkey’s Gym

Komu jsou určeny? Dětem starším 4 let, a to začátečníkům i pokročilým.

Jak probíhá výuka? Podle dovedností jsou děti rozděleny do skupinek. Začátečníky instruktoři provedou prvními krůčky na bruslích, ukážou jim základy pohybu a společně se naučí novému sportu tak, aby děti mohly následně s rodiči, nebo v rámci volného bruslení, již samy zkoušet jízdu. Pokročilým kurz pomůže zdokonalit se v již získaných dovednostech.

Kolik dětí je ve skupině? Maximálně 18 dětí, kterým se věnují 4 zkušení trenéři.

Jaké vybavení je třeba? Děti musí mít z důvodu bezpečnosti lyžařskou helmu a teplé rukavice, chrániče nejsou nutné.

Jak dlouhá je lekce? 55 minut.

Mohou být přítomni rodiče? Přítomnost rodičů na ledě není povolena, ale samozřejmě mohou přihlížet pokrokům svých ratolestí.

Kde se kurzy konají? Monkey’s Gym, Galerie Harfa, Praha 9.

Kdy kurzy probíhají? Po celou zimu o víkendech v dopoledních hodinách (od 16. 12. 2023 do 27. 2. 2024).

Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*