Kvalitní tělocvičnu pro děti poznáte snadno. Neslouží k žádnému jinému účelu než ke cvičení dětí, vedou ji kvalifikovaní lektoři a kromě moderního vybavení nabízí příjemné hravé prostředí, odkud se dětem nechce domů. Poradíme vám, jak ji vybírat.

Monkey´s Gym tělocvičny
Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem. Foto: www.monkeysgym.cz

Představu tělocvičny, do které jsme jako děti chodili, má většina z nás spojenou s tvrdou parketovou podlahou, žebřinami na stěnách a kruhy visícími ze stropu. Jediným osvěžením byly barevné gymnastické míče a časem trampolína. Pro pohybové aktivity dospělých je takový prostor dostačující, ale děti si zaslouží mnohem hravější, barevnější a také bezpečnější prostředí. Podobně uvažovala před šesti lety i maminka Kristýna Přibylová, když hledala pro svého syna místo, kam by mohl chodit cvičit. Nenašla ho, a tak se rozhodla ho vybudovat. Vznikly tak unikátní dětské tělocvičny Monkeyˈs Gym, které odpovídají stávajícím světovým trendům v oblasti předškolní pohybové průpravy dětí, a kde lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí i jejich individuálním dispozicím.

Bezpečnost je priorita

„Náš prostor není posilovnou, mateřským centrem ani sokolem, kde se vždy musí skloubit aktivity pro různé věkové kategorie. Jsme moderní dětská tělocvična a veškeré vybavení je tomu přizpůsobeno. Je to velká výhoda pro děti i rodiče, protože bezpečnost při cvičení dětí je samozřejmě velmi důležitá. Na první pohled je asi tím největším rozdílem oproti tělocvičnám, jak si je pamatujeme z minulosti, vyměkčený povrch. Je základem našich tělocvičen a jsme za něj velmi rádi, protože chrání dětské klouby při dopadech a současně je bezpečný při případném pádu. Na tvrdém povrchu se necítí dobře děti ani rodiče. Proto také u nás děti cvičí zásadně bosky, resp. v ponožkách. Pro bezpečnost je důležité i dostatečně intenzivní osvětlení a v rámci prevence úrazů klademe důraz na měkké ochranné prvky u tvrdých hran a samozřejmě na kvalitní doskokové plochy. Veškeré nářadí a prvky, které se u nás používají, musí splňovat ta nejpřísnější kritéria pro cvičení dětí. Nicméně i přes to všechno je nutné dbát také na správnou dopomoc při cvičení a hlídat děti, aby neskákaly z výšek, pokud to ještě neumí,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z Monkeyˈs Gym.

Monkeys Gym děti
Prostředí, ve kterém se děti pohybují, velmi ovlivňuje i jejich psychiku. Foto: www.monkeysgym.cz

Prostor pro pohyb i fantazii

Nuda v dětských tělocvičnách rozhodně nehrozí. K dispozici je především velké množství různě kombinovatelných měkkých prvků, které umožňují lektorům sestavit téměř nekonečné množství různých drah na procvičování koordinace pohybů, balanční cviky, skoky, přeskoky, tréninky hrubé motoriky. Tyto pomůcky jsou hezky barevné, a tak děti ke cvičení doslova lákají. Hlavní předností tělocvičen Monkeyˈs Gym je ale určitě skutečné gymnastické nářadí – kladina a bradla – a také žebřiny a velká plocha pro trénink základních akrobatických prvků. Takové vybavení totiž umožňuje skutečně kvalitní všestrannou pohybovou průpravu. A kvalita je zde hlavní prioritou.

„Náš prostor je dělaný přímo dětem na míru a není využívaný k žádným jiným aktivitám – díky tomu v něm malí cvičenci najdou každý týden trochu jinou dráhu, obměňujeme používané pomůcky a vždy zařazujeme i cvičení na nářadí. U menších dětí je velmi oblíbené cvičení s padákem, prolézání tunelem nebo třeba cviky na žebřinách. Ty starší se pak pokaždé těší na to, jaké nové cviky na nářadí jsme pro ně připravili. Všichni bez rozdílu pak milují míčové hry a naši speciální mini-olympiádu,“ jmenuje lektorka nejoblíbenější aktivity zdejších cvičenců.

Víc než jen tělocvična

Prostředí, ve kterém se děti pohybují, velmi ovlivňuje jejich psychiku. V barevně vymalované čekárně u lékaře, kde je hezký nábytek, hračky a obrázky, se také cítí mnohem lépe a klidněji, než ve stroze zařízené místnosti s bílými stěnami. A to samé platí pro prostory, kde se mají zdokonalovat ve svých pohybových schopnostech. Barevná výmalba, zajímavé pomůcky, oblíbené dětské motivy, to všechno přispívá k tomu, aby se děti na cvičení těšily a měly radost z pohybu. „Často slyšíme děti říkat, že jdou cvičit „za opičkou“ – těší se, že opět uvidí naši „Lolu“, která je cvičením provází na mnoha obrázcích a někdy přijde mezi ně ve formě maskota i v životní velikosti. Taková motivace je samozřejmě nejlepší a barevné prostředí se spoustou zajímavých pomůcek k tomu také přispívá,“ konstatuje na závěr Kristýna Přibylová.

Děti Monkeys Gym
Pohyb je pro rozvoj dětí velmi důležitý. Foto: www.monkeysgym.cz

Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem, kde základem je kvalitní metodika cvičení, profesionální přístup a zábavná forma. Komfortní a moderní prostor je vybaven nářadím určeným přímo pro děti – gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky nebo horolezecká stěna. V hodinách nechybí dovednostní aktivity, trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. Lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Prostředí je nesoutěživé a pozitivní, aby děti pohyb hlavně bavil. Více na www.monkeysgym.cz

Kdo je Kristýna Přibylová

Kristýna Přibylová
Kristýna Přibylová, dětské tělocvičny Monkey´s Gym. Foto: www.monkeysgym.cz

Autorka projektu profesionálních dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym, která spolu s odborníky vymyslela vlastní metodiku cvičení. V jejích třech tělocvičnách, které se nacházejí v obchodním centru Galerie Harfa, obchodním centru Šestka a v Baby Clubu Juklík v pražských Stodůlkách, a jsou vybavené speciálním nářadím pro nejmenší, cvičí s dětmi zábavnou formou zkušení lektoři. Zároveň zde probíhají např. kurzy ledního bruslení, in-line tréninky nebo dětské sportovní kempy.

Kristýna Přibylová je maminkou tří dětí – Ondřeje, Lukáše a Veroniky – a těší ji, že při práci na projektu dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym mohla uplatnit všechny zkušenosti, jimiž v životě prošla, ať už to bylo studium Mezinárodní politiky a diplomacie, koncertní produkce nebo práce ve vrcholovém managementu soukromého zdravotnického zařízení.

Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*