cyklistika, Malý dobrodruh
Cyklistická sezóna je v plném proudu. Foto: Ski a Bike Centrum Radotín

Krásné letní počasí v těchto dnech přímo vybízí k vyjížďkám na kole. Abyste si je ale užili bezpečně a bez nepříjemných komplikací, je třeba se na ně dobře připravit a vybavit. Co byste tedy měli mít pokaždé s sebou?

1. Cyklistická helma

Helma by měla být samozřejmou součástí vaší výbavy, kdykoliv sednete na kolo. Důležité je, aby měla certifikaci pro daný účel, a to podle normy ČSN 1077. Údaj o certifikaci by měl být vyznačen přímo na helmě. „Helma dále musí dobře a těsně sedět na hlavě. Když se s rozepnutým podbradním řemínkem prudce předkloníte, neměla by spadnout. Při jízdě naopak mějte řemínek vždy zapnutý, a to tak, aby se vám mezi něj a bradu vešly maximálně dva prsty,“ radí Lukáš Princ ze specializovaného cyklistického obchodu Ski a Bike Centrum Radotín.

2. Náhradní duše a lepení

Píchnutí je poměrně častým defektem, který hrozí i na vyjížďkách do nenáročného terénu nebo po asfaltu. Pokud nechcete tlačit píchlé kolo až domů, musíte mít s sebou prostředky k jeho opravě. K základním patří náhradní duše nebo lepení.

„Přesvědčte se, že náhradní duši lze použít na vaše kolo, tedy že má rozměry odpovídající ráfku a plášti (obvod a průměr duše) a že má také ten správný ventilek. Pro hladkou výměnu duše, popřípadě pro zalepení píchlé budete potřebovat také dvě montpáky, abyste byli schopni sundat plášť a duši vyjmout,“ doporučuje Karel Studnička z portálu www.kola-radotin.cz.

Náhradní duše, Malý dobrodruh
Píchnutí je poměrně častým defektem, který hrozí i na vyjížďkách do nenáročného terénu nebo po asfaltu. Foto: Ski a Bike Centrum Radotín

3. Hustilka nebo bombičky

Po výměně či zalepení budete muset duši něčím nahustit. Proto si nezapomeňte vzít pumpičku. Na vyjížďku se samozřejmě hodí co nejmenší, ovšem čím menší má pumpička rozměry, tím déle a namáhavěji budete duši hustit. Nejlepším řešením jsou dvoupístové pumpičky, které i v malém provedení poskytnou slušný výkon. A pokud chcete mít opravdu maximální pohodlí, můžete hustit pomocí jednorázových bombiček na CO2 .

Přesvědčte se, že vaše pumpička má hlavu kompatibilní s ventilky vašeho kola. Dnešní pumpičky už obvykle zvládají nafouknout více typů ventilků, ale u starších modelů může nastat problém.

4. Nářadíčko

Na každou vyjížďku je vhodné mít i nářadíčko, které obsahuje imbusy a šroubováčky všech průměrů, které se vyskytují na vašem kole, tak abyste byli schopni cokoliv v případě potřeby dotáhnout či povolit. Pokud nechcete, aby vás zaskočil prasklý řetěz, přibalte si také nýtovačku a případně náhradní článek řetězu pro možnost nouzového spoje.

5. Osvětlení

Osvětlení na kolo je nezbytností, pokud hrozí, že se vaše vyjížďka protáhne do setmění či dokonce do tmy. Hodí se ale i v případě mlhy, špatného počasí či jinak zhoršené viditelnosti.

„Pokud neplánujete jízdu za tmy, postačí méně výkonné bílé světlo dopředu na řídítka a červená blikačka dozadu na sedlovku, abyste byli dobře vidět ze strany řidičů. Pro noční jízdy již potřebujete výkonné přední světlo,“ vysvětluje Karel Studnička.

6. Oblečení

Vždy se připravte na to, že se během vyjížďky může náhle zhoršit počasí. Proto mějte u sebe nepromokavou cyklistickou vestu či lehkou bundu, která se vejde do kapsy dresu, dále návleky na ruce a nohy, a také čepičku pod helmu nebo multifunkční šátek.

7. Dostatek tekutin

Stejně jako v jiných sportech, také v cyklistice platí, že není radno podceňovat pitný režim. Proto s sebou vždy mějte dostatek tekutin, a to buď v lahvích, umístěných v košících v rámu vašeho kola, nebo v batohu s pitným vakem, který pojme více tekutiny a lze z něj pohodlně bezpečně pít i za jízdy.

8. Svačina

Zvláště na delší vyjížďky nikdy nevyjíždějte bez svačiny, müsli tyčinky nebo alespoň tuby s energetickým gelem, abyste v případě potřeby mohli doplnit energii a dojeli v pohodě do cíle.

Možná se vám teď zdá, že toho na vyjížďku potřebujete strašně moc, ale není to tak hrozné. Jedná se vesměs o malé a lehké věci, které si bez problémů zabalíte do kapes, popřípadě do malého cyklistického batůžku nebo speciální brašničky, umístěné pod sedlem nebo v rámu kola. Tak hlavně nic nezapomeňte a pořádně si to na kole užijte!

Praktický rádce

Jak vybrat světlo na kolo

„Při výběru světla na kolo se nejprve rozhodněte, zda jeho účelem je, abyste viděli za tmy, nebo abyste byli lépe vidět. V prvním případě sáhněte po vysoce svítivém světle, v druhém postačí bezpečnostní světlo neboli blikačka. První tvoří světla, která vám umožní vidět a bezpečně jezdit i ve špatných světelných podmínkách, za soumraku a tmy. Nabízejí vysokou svítivost, jsou obvykle nabíjecí a dražší nežli blikačky. Úkolem blikaček neboli bezpečnostních světel je zlepšit vaši viditelnost ze strany řidičů. Jejich svítivost ovšem nestačí na to, abyste pouze s jejich pomocí v noci viděli na cestu. Standardem je bílá přední a červená zadní blikačka. Bezpečnostní světla mají většinou menší počet LED diod, častěji využívají jednorázové baterie a jsou levnější. Světla na kolo se prodávají buď jednotlivě, nebo přední a zadní světlo v sadě. Výhodou sady je stejný design a stejná svítivost obou světel, navíc v sadě vyjdou světla obvykle levněji.

Jak vybrat hustilku

„Můžete vybírat z různých provedení – od bombičkových, s nimiž se nenadřete, přes malé přenosné pumpičky do rámu kola až po velké dílenské pumpy, v provedení na galuskové i autoventilky. Při výběru hustilky na kolo je nejdůležitější se přesvědčit, že hlava hustilky je kompatibilní s ventilkem, který máte na kole,“ radí Karel Studnička. Dnes se používají čtyři druhy ventilků – AV (autoventilek), DV (Dunlop), RV (Regina) a SV (galuskový, Presta). Na českém trhu jsou nejběžnější ventilky typu AV (autoventilek) a SV (galuskový ventilek).

„Před nákupem byste se měli rozhodnout, zda budete hustilku používat převážně v terénu či doma. Pro používání v terénu zvolíte pumpičku ruční, která je menší, skladnější a lehčí. Nevýhodou je pomalejší a nepohodlnější huštění. Čím menší hustilku zvolíte, tím bude lehčí a tím méně vás bude omezovat při jízdě, ale tím namáhavější bude huštění. Pro domácí použití je nejvhodnější pumpa nožní, která nabízí mnohem pohodlnější a rychlejší huštění. Kvůli její velikosti si jí ovšem nelze vzít na vyjížďku. Mnoho cyklistů používá jak ruční pumpičku na vyjížďky, tak nožní pumpu pro domácí použití,“ doporučuje Karel Studnička. Pokud potřebujete opravdu rychle a bezpracně nahustit kolo i v terénu, sáhněte po hustilce, která využívá jednorázové bombičky s CO2. Její nevýhodou je ale nutnost dokupovat bombičky.

Poslední kategorií jsou speciální pumpičky na tlumiče a vidlice v případě, že máte kolo se vzduchovou vidlicí, případně tlumičem. Jedná se o pumpičky, které dokáží vyvinout dostatečně vysoký tlak na to, aby dokázaly nahustit tlumící jednotky podle vaší hmotnosti.

Jak vybrat zámek na kolo

„Nejoblíbenější a nejprodávanější zámky na kolo jsou lankové. Jsou lehké, skladné, dají se stočit a vejdou se i do menší brašničky na kolo, nebo je lze umístit na rám kola pomocí speciálního adaptéru (většinou na sedlovou trubku). Jejich nevýhodou je nižší stupeň bezpečnosti. Hodí se pro zejména sportovní jezdce, kteří řeší hmotnost kola, a kteří nenechávají kolo dlouho bez dohledu,“ podotýká Lukáš Princ.

Druhou možností je zámek do rámu neboli podkova. Je stabilně připevněn ke kolu a fixuje zadní kolo k rámu. Na kole tak nikdo neujede, ale může ho odnést. Abyste tomu zabránili, je třeba kombinovat tento zámek s lankovým nebo řetězovým. V této kombinaci nabízejí zámky vysokou míru bezpečnosti, ovšem jsou poměrně těžké a hodí se více pro městská kola.

Třetí variantou jsou tzv. „U“ zámky. Poskytují vynikající míru zabezpečení, ale jsou neskladné (nelze je složit ani smotat) a těžké, lze je pomocí adaptérů vozit na rámu kola. Hodí se opět spíše pro městská kola, kdy vyšší hmotnost nehraje roli, ale je třeba mít kolo dobře zabezpečeno. V testech vychází tyto zámky obvykle jako nejbezpečnější.

Čtvrté skládací zámky v sobě kombinují vysokou míru bezpečnosti „U“ zámků se skladností zámků lankových. „Jak název napovídá, pro přepravu je lze složit do přijatelných rozměrů, ovšem jejich nevýhodou stále zůstává vyšší hmotnost. Doporučit je lze všem cyklistům, kteří vlastní dražší kolo a jde jim o vyšší míru bezpečnosti, pro kterou obětují nějaký ten gram při jízdě navíc. Při nákupu počítejte také s tím, že skládací zámky patří s ohledem na komplikovanější konstrukci k těm dražším,“ dodává Lukáš Princ.

Lukáš Princ, Malý dobrodruh
Lukáš princ. Foto: Ski a Bike Centrum Radotín

Pro uzamčení kola v domácím prostředí jsou vhodné řetězové zámky, které jsou velmi těžké, neboť je tvoří velmi silný ocelový řetěz s textilním chráničem zabraňujícím oděru kola. Kombinují se s klasickým visacím zámkem a je dobré k nim koupit speciální oko, jež ukotvíte do zdi a řetězový zámek jím protáhnete.

„Zámky na kolo lze zamykat buď na klíč, nebo na číselný kód. Ani jedna z variant není bezpečnější, jde spíše o to, co vám víc vyhovuje. Rizikem u zámku na klíč je ztráta klíče. Při výběru sledujte, kolik je v balení klíčů. Více klíčů je vždy výhodou. U kódového zámku pro změnu riskujete, že zapomenete bezpečnostní kód. Zámky na kód mají zpravidla čtyři číslice a více. Kód se dá přenastavit podle preferencí uživatele,“ uzavírá Lukáš Princ.

Více informací na: www.skibi.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*