Protože počasí nám letos přeje a sněhu na horách jsou hromady, tak mnozí z nás letos zajisté vyrazí na sjezdovky. S těmito zimními radovánkami souvisí i výběr správné lyžařské výbavy, jejíž volba by se zaručeně neměla podcenit.

S výběrem lyží si dejte načas

Lyžování, Malý dobrodruh
Užijte si lyžařskou sezónu na těch správných lyžích. Foto: OC Park Hostivař

Pokud jste na lyžích ještě nikdy nestáli nebo se na lyžích cítíte nejistě, rozhodně se z kopce nespouštějte sami. „Doporučujeme si pro začátek sjednat lyžování s instruktorem, který vás postupně naučí, jak mít lyže pod kontrolou a jak je používat. Pokud nemáte vlastní lyže, s jejich koupí nespěchejte. Neprohloupíte, když první jízdy absolvujete na vypůjčených, instruktor vám později může poradit s koupí nových,“ říká Petr Šorm z lyžařské prodejny a servisu ZPM Sport Park Hostivař. Hlavně se nestyďte říci, že jste začátečník. Existuje mnoho druhu lyží, a pokud vyberete nevhodné, vaši bezpečnost to rozhodně nezvýší, spíše naopak. Zpočátku se připravte na to, že, přírodní panoramata bude obdivovat spíše ze spodní části sjezdovky. Vše má svůj čas a prvních obav a strachu se pomalu zbavíte na jednodušších a mírnějších tratích.

Pravidla pro výběr lyží

Zkušenější lyžař ví, že požitek z bezpečné jízdy může ovlivnit správným výběrem výstroje.  U lyží obecně platí: kratší lyže je lépe točivá, ovšem při větších rychlostech méně ovladatelná. Širší lyže má lepší vlastnosti v neupraveném sněhu, méně se propadá a absorbuje nerovnosti. Tvrdá lyže se hodí na pevný a upravený povrch sjezdovek, tvrdost také musí odpovídat váze a vyspělosti lyžaře. „Nižší rádius, neboli vykrojení lyže, zajistí menší poloměr oblouku a naučí vás rychleji jízdě po hraně. Samozřejmostí je rozlišení dámské a pánské lyže, při které se liší konstrukce lyže a těžiště postavení na lyži.  Zakoupení nesprávné lyže vám může způsobit špatné zatáčení, lyže nebude držet na ledu a podobně,“ upozorňuje Petr Šorm z lyžařské prodejny a servisu ZPM Sport Park Hostivař.

Nepodceňte lyžařskou výbavu

Samozřejmostí by měla být lyžařská helma, která musí především dobře i natěsno sedět a nikde netlačit. Váha kvalitní přilby se pohybuje okolo 400 – 550 gramů.  Lyžařskou helmu vybírejte certifikovanou a vždy si ji zkoušejte s lyžařskými brýlemi, které ideálně lícují s lemem helmy. Další součástí lyží je vázání, jehož hlavním úkolem je uvolnit lyžařskou botu v situaci, kdy je to potřeba. Bezpečné vázání by mělo vyhazovat jak ve špičce, tak na patě, a to do všech směrů. „Správné nastavení hodnot by mělo odpovídat vyspělosti lyžaře a jeho váze. Nedotahujte ani nepovolujte si vázání sami a vždy se poraďte s odborníkem nebo v servisu. Pokud vám lyže nevypne v ten správný moment, riskujete především přetrhání kolenních vazů a pohmoždění kyčlí,“ varuje Petr Šorm z lyžařské prodejny a servisu ZPM Sport Park Hostivař.

Zásady bezpečného chování na sjezdovce

Stejně jako řidiči musí dodržovat pravidla silničního provozu, lyžaři musí respektovat pravidla bezpečného chování na sjezdovce. Rychlost vaší jízdy mějte vždy pod kontrolou, při předjíždění si udržujte od předjížděné osoby dostatečnou vzdálenost, abyste byli schopni zareagovat na její pohyb. Při přejíždění svahu z jedné strany na druhou sledujte, co se děje pod vámi i nad vámi. Pokud chcete zastavit, tak jen na okraji sjezdovky a na místech, která jsou dobře viditelná. Respektujte všechna značení na tratích. V případě zranění jiného lyžaře, jste povinni mu poskytnout první pomoc. Na svah si s sebou berte občanský průkaz a pro jistotu i průkaz pojištěnce.

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*