Mnoho lékařů doporučuje jezdit s dětmi k moři. Příjemný vzduch a klidné moře je ideální pro ty, kteří se plavat teprve učí. A jak jsou na tom vaše děti? Vyzkoušejte těchto 5 rad, díky kterým se z vašich potomků brzy stanou plavečtí mistři.

Plavání, Malý dobrodruh
Učte děti plavat co nejdříve. Foto: www.amaze.cz

„Základní pravidlo je na děti nespěchat a s vodou je seznamovat postupně a pomalu. Někdy stačí jeden nepříjemný zážitek a z příjemné aktivity se může vyklubat fóbie,“ říká Kateřina Princová ze serveru zaměřeného na sportování s dětmi Skibi.cz

Začátek na mělčině

Stravte dostatek času na mělčině, aby dítě dosáhlo na dno. Neustále ho sledujte a mějte ho na dosah. Vezměte si na pomoc nejrůznější vodní hračky, dítě se zabaví a na vodu zapomene. Velkou motivací bývá také přítomnost dalších dětí, které se vody nebojí.

Poznávejte neznámé prostředí

Nepokládejte je hned na hladinu, nechejte ho, ať si vyzkouší, kde a jak může do vody vstoupit, jak se dostane rychle ven, nespěchejte. „Ukažte mu schůdky, žebřík, najděte cestičku ven bez kamínků…  Když bude znát dítě své únikové cesty, bude se cítit mnohem bezpečněji,“ doporučuje Princová.

Učte se potápět

Odstraňte strach z potápění. Ponořit hlavu pod hladinu, to zejména pro starší děti už často nebývá jednoduché. Nejlepší je učinit to právě na mělčině a třeba se sehnout k nějaké oblíbené hračce pod vodou, dítě můžete vybavit plaveckými brýlemi či další pomůckou a nejprve s nimi natrénovat to, jak zadržet dech. Velmi pomáhá, když jde dítěti dospělý příkladem a potápí se s ním.

Odpočinek na hladině

Plavání, Malý dobrodruh
Některé plavecké pomůcky jsou opravdu užitečné. Foto: www.skibi.cz

Splývejte nejprve na zádech. Ležení na hladině je základním předpokladem k tomu naučit dítě plavat. Jednodušší je začít na zádech, dítě poproste, aby tlačilo boky vzhůru a bříško vystrkovalo co nejvýše nad hladinu, uši ať naopak skryje pod hladinu. Velkou pomůckou je, když se dítě zaměstná sledováním něčeho v jeho směru (v bazénu můžete najít něco zajímavého na stropě, venku jsou mraky – výborná je Hra najdeš…?). Pak může začít hýbat libovolně rukama a nohama. „Vozte“ ho takto jak libo a až to zvládne, začněte s cvičením na břiše.

Šlapání vody

Na toto cvičení se vydejte na kraj bazénu či někam kde dítě nedosáhne na dno – ale vždy blízko bezpečí mělčiny, což mu názorně ukažte! „Ukažte dítěti, jak správně šlapat vodu. Nohy i chodidla by měla být propnutá, rukama může zkoušet styl prsa, ale pozor: prsty u rukou musí mít u sebe.

Konečně plavání

Pro začátek je ideální použít bezpečnostní pomůcky, např. pás s kombinací křidélek, jež se postupně odejmou, stejně jako plováky na pásu. Výborná je rovněž vesta – ty výukové jsou nakloněné trochu dopředu, připravené na plavání, umožňují postupně odejmout plováky a tím se dítě postupně učí plavat samo. Velkou pomocí je i plavací deska, s níž udělá vaše dítě v plavání rychle pokrok a ještě ho to bude bavit.

„Když ji bude držet v rukou, hlava a přední část těla bude pohodlně nad hladinou a dítě se tak může plně soustředit na pohyby nohou. Nejlepší je začít klasickým kraulovým kopáním, dokonce ještě dříve než se šlapáním vody. Je důležité, aby byly nohy propnuté a tělo nakloněné dopředu, jinak se nehýbe dopředu. Až toto dítě zvládne, může ponořit tvář a zkusit se nadechnout na jednu stranu a pak na druhou.“
Pak můžete přidat ruce ve stylu prsa či kraul, což je možná lepší, protože dítě se jednou rukou pořád drží desky. Odborníci pak radí, aby se nadechovalo ve chvíli, kdy vystrčí loket z vody nejvýše. Prsty ruky by měly být stále spojené a pod hladinu by mělo vrátit s tvář současně s rukou, která jde pod hladinu palcem napřed. Jakmile zvládne toto, můžete plavací desku odebrat plavací desku a zapojit druhou paži.

Při výuce stylu znak leží dítě na zádech, desku mu nechejte na hrudníku tak dlouho, jak bude chtít a dohlížejte jen na správně zanořování ruky, která by měla jít pod hladinu malíkem.

Potápění si děti zamilují

Nejprve správně vyberte místo, kde se bude potápět. Ideálně bazén s dobrou viditelností pod vodou. Dítě nechejte ze dna lovit různě barevné kroužky, postupně můžete zvětšovat hloubku a hlavně: zapojte se do hry a soutěžte třeba s dítětem, kdo za určitou dobu vyloví více kroužků. Anebo si můžete házet míčkem, nejprve na mělčině, pak tam, kde už dítě na dno nedosáhne – bude tak příjemně donuceno šlapat vodu a bez problémů si to zažije.

Pokud vaše děti zvládly plavání i potápění, můžete je vybavit potápěčskými brýlemi, ploutvemi a šnorchlem a vzhůru na dovolenou!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*