Děti potřebují akci a zábavu, a tak není divu, že představa nudného pochodu krajinou je nenaplňuje nadšením. Turistický výlet přitom může být skvělou příležitostí, jak společně prožít krásné chvíle v přírodě a podpořit kondici celé rodiny. Tady je pár tipů, jak na to.

Juklík - výlet s dětmi
Pokud si předem společně s dětmi připravíme dobrý plán, budou spokojeni všichni. Foto: www.juklik.cz

„Nejen děti, ale i mnozí dospělí se při pozvání na turistický výlet začnou ošívat. Jsme totiž od přírody líní, a tak se nám představa dlouhého chození spojeného s námahou vůbec nelíbí. Zkusme to ale vzít z opačné strany a pojmout výlet do přírody jako společenskou událost spojenou se spoustou her a zábavy, při níž se jen tak mimochodem dojde z bodu A do bodu B. Pokud si předem společně s dětmi připravíme dobrý plán, budou spokojeni všichni,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová z dětského centra Baby Club Juklík, která je sama maminkou čtyř dětí.

Splněná přání

Nechte děti, ať si vymyslí, co všechno by chtěly při výletu zažít. Někdo bude chtít šiškovou bitvu, jiný lezení na skálu nebo hledání tajné chodby. Program cesty pak naplánujte tak, aby se dala, pokud možno, všechna vyřčená (a realizovatelná) přání stihnout.

Starší děti baví kešky. Nechte je předem naplánovat, kde se bude pátrat, a pak společně hledejte. Je to velké dobrodružství, které milují zvláště kluci. „Děti také baví, pokud jim výlet ozvláštníte bojovkou. Když každý vymyslí dva tři úkoly pro ostatní, budou mít všichni dlouho o zábavu postaráno. Také se mi osvědčilo, když si děti měly napsat nebo namalovat nějaké tajné přání – třeba zastávku na zmrzlinu nebo prohlídku oblíbeného hradu,“ dává další tipy Štěpánka Štrougalová.

Kudy půjdeme?

Zájmy dospělých a dětí, co všechno vidět a zažít na výletě, se můžou dost lišit. Když chceme, aby s námi děti rády šly i příště, je třeba přizpůsobit průběh turistické výpravy především jim. I když bychom sami raději pronikali do tajemství památek a četli si na informačních tabulích jejich podrobnou historii, děti potřebují spíš jiné formy poznávání. Víc ocení reálnou návštěvu hladomorny na hradě s poutavým „strašidelným“ výkladem nebo možnost vylézt si na rozhlednu a zapsat se do zdejší kroniky. Ale nejvíc se děti vyřádí při samotném putování krajinou – v lese, kde můžou hrát na schovávanou, u řeky při házení „žabek“.

„Starší děti, které si rozumí s moderní technikou, můžou předem v mobilu vymyslet a nastavit podrobnou trasu výletu, a převzít pak roli vedoucích výpravy. A vy se jejich instruktážemi musíte řídit. Věřte, že takovou výměnu rolí děti velmi rády přivítají a taky si ji patřičně užijí,“ dodává Štěpánka Štrougalová.

Juklík - výlet s dětmi
Nejvíc se děti vyřádí při samotném putování krajinou – v lese. Foto: www.juklik.cz

Hurá, bude piknik!

Při delším výletě je samozřejmě důležitá pořádná svačina – kromě klasických obložených chlebů, jablek, banánů, případně řízků nebo karbanátků, jsou praktické i plněné tortilly se sýrem, nebo palačinky či lívance srovnané v krabičce, které můžou jíst výletníci jen tak samotné, anebo si k nim třeba nasbírat sezónní lesní ovoce.

Pro celou rodinu je krásným a výjimečným zážitkem obědvat společně někde v přírodě na dece. Takový piknik si rozhodně nenechte ujít. Kromě tašek už se dají koupit i praktické piknikové batohy, do nichž se vše potřebné pohodlně vejde. A starší děti se s vidinou očekávaného pikniku v jeho nošení ochotně vystřídají.

Krásné zážitky od začátku do konce

Vhodné oblečení a obutí na turistický výlet není radno podceňovat. Stejně jako pro nás dospělé i pro děti je důležité, aby se při venkovních aktivitách cítily pohodlně. Ti starší už si poradí sami a stejně si do oblečení moc mluvit nenechají, ale u těch mladších je dobré „být připraven“ – na změny počasí i nejrůznější události – nést zbytečně v ruksaku na výlet náhradní oblečení je určitě lepší, než trávit cestu domů utěšováním promáčeného potomka, který v zápalu hry spadnul do potoka…

„A bylo by škoda pokazit si příjemné dojmy z vydařeného výletu spěcháním k úkolům, pračce či ke sporáku. Naopak – zkuste si zpestřit příchod domů výborným koláčem koupeným cestou a domluvou, že až budou děti v pyžamkách, sednete si ještě ke společnému prohlížení fotografií či ke společným poznámkám a kreslení do cestovního deníku,“ předává na závěr další dobrou zkušenost Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Štěpánka Štrougalová, Baby club Juklík
Štěpánka Štrougalová s dětmi. Foto: juklik.cz

Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, což je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobik a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Další rady zkušené lektorky plavání najdete také na webu blog.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*