Cyklovozík, Malý dobrodruh
Vozík z akolo můžete využít už od narození. Foto: www.skibi.cz

Narozením dítěte vaše vyjížďky na kole nekončí – poradíme vám, jak jezdit s dítětem v podstatě od jeho narození i na co přesedlat až do jeho puberty. Začít můžete vozíkem za kolo, pokračovat dětskou sedačkou, odstrkovadlem, tříkolkou, odrážedlem – a jste u kol!

Cyklovozík místo kolébky

„První věcí, která by se vám mohla hodit, je rozhodně dětský vozík za kolo. Využívat ho můžete od narození dítěte až do jeho pěti let, je bezpečný, pohodlný a spousta rodičů říká, že děti v něm spí lépe než v kočárku či postýlce,“ říká Kateřina Princová, odbornice na dětskou cyklistiku ze specializovaného serveru www.skibi.cz.

Dětský vozík za kolo má lehkou hliníkovou konstrukci, textilie je nepromokavá a pak jsou zde dvě zapletená kola. K vašemu bicyklu se připojí pomocí tažné tyče, rovněž hliníkové. Nebojte se: je to snadné a zabere vám to sotva několik minut!

„Můžete ho využít i pro miminko. Děti do deseti měsíců věku se umisťují v cyklovozíku do speciální vložky, tzv. miminkovníku připomínajícího houpací síť, která je zavěšena na jeho vnitřní konstrukci. Miminko je chráněno před otřesy při jízdě a podle odborníků mu to připomíná příjemný pocit u vás v bříšku,“ dodává Kateřina Princová.

Maximální nosnost cyklovozíků se pohybuje okolo 35 kg, takže máte-li starší dítě spící po obědě, jednoduše ho naložíte a jeho siestu si oba náležitě užijete. Starší děti se poutají vícebodovými bezpečnostními pásy, ale vozík je v rozumném terénu sám velice bezpečný a i v zatáčkách naprosto stabilní. Vyrábí se pro jedno, nebo pro dvě děti, takže můžete vyrazit i se sourozenci. Nejlepší jednomístné vozíky dosahují hmotnosti těsně nad 10 kg.

Velkou výhodou cyklovozíků je možnost předělat je po vyjížďce jednoduše na kočárek.  Takže třeba na dovolenou máte dvě věci v jednom balení. Do úložného prostoru se vejde svačina, oblečení pro dítě i pro vás na převlečení, nezbytné pleny a další vybavení.

Protože se jedná o poměrně velkou finanční investici, nemusíte vozík hned kupovat. „Můžete si ho půjčit na vyzkoušení nebo na dovolenou ve vybraných půjčovnách cyklovozíků. Ty vám půjčí i specializované příslušenství, jako například již zmíněné miminkovníky,“ doporučuje Kateřina Princová. Přehled si můžete udělat třeba na půjčovacím serveru www.kola-radotin.cz.

Vzhůru na cyklosedačku

Máte-li doma dítě starší 18 měsíců, u něhož už je páteř dostatečně vyvinuta, a samo zvládne při jízdě držet hlavu rovně a neuškodí mu nárazy způsobené jízdou, můžete vybírat z cyklosedaček. Existují v předním nebo zadním provedení. Každé z nich má své výhody a nevýhody. „Přední cyklosedačky najdou své využití spíše při kratších přejezdech, protože nejsou tak pohodlné. Dítě je v nich méně chráněno v případě pádu i proti poletujícímu prachu a hmyzu. Jejich výhodou však je, že malý pasažér dobře vidí ve směru jízdy a je pod neustálým dohledem dospělého. Jejich nosnost je okolo 15 kg. Oproti tomu zadní sedačky nabízejí vyšší oporu zad (někdy i polohovatelnou), a tedy i větší pohodlí. Dítě je v nich lépe chráněno při pádu i proti čelnímu větru, hmyzu a prachu, byť za cenu omezeného výhledu.“ vysvětluje rozdíly Karel Studnička ze specializované cyklistické prodejny Ski a Bike Centrum Radotín.

Sedačky se vyrábějí buď v provedení na nosič, nebo samonosné. Nejpraktičtější jsou samonosné se samostatným upínacím mechanismem, který je na stálo připevněný ke kolu a sedačka se na něj snadno a rychle nacvakne, nebo zase sejme. Sedačky na nosič využívají buď standardní nosič, nebo přímo určený právě pro dětskou sedačku. U standardního nosiče si raději ověřte, že na něj sedačka půjde připevnit, a rovněž se ujistěte, že má dostatečnou nosnost. „Dětské cyklosedačky lze doporučit především na kratší vyjížďky po městě nebo vesnici, na delší výlety je lepší sáhnout po vozíku,“ upřesňuje Karel Studnička.

Tažná tyč, rezerva nad zlato

Poslední tip je určený rodičům dětí ve věku 4-9 let. Tažná tyč je vynikající pomůckou, když už děti umí jezdit na kole, ale nezvládnou delší výlet nebo jízdu po silnici v dopravním provozu. Prostřednictvím tažné tyče připevníte kolo dítěte za své a táhnete je za sebou. Na českém trhu jsou nejrozšířenější tažné tyče Trailgator. „Tyč lze snadno, rychle a bez použití nářadí připojovat a odpojovat i během výletu, takže dítě může méně náročné pasáže absolvovat samo a zbytek trasy ve vleku za dospělým kolem,“ doplňuje Karel Studnička.

Dětské kolo, Malý dobrobruh
Jízda na kole bude vaše děti bavit! Foto: www.skibi.cz

Začněte s nohama na zemi

Ideální cyklistický začátek představuje pro dítě odrážedlo, tedy malé kolo bez pedálů, na němž se pohybuje odrážením nohama od země. Děti se na něm naučí udržovat rovnováhu, zatáčet a odhadovat vzdálenosti. Tyto dovednosti mu výrazně ulehčí přechod na opravdové kolo. „Odrážedlo by mělo být pevné, bytelné a zároveň co nejlehčí, aby s ním dítě mohlo snadno manipulovat. V ideálním případě by mělo mít nafukovací zapletená kola a kvalitní hlavové složení, aby šlo pohodlně otáčet řídítky. Na těch by neměl chybět pěnový chránič,“ doporučuje Kateřina Princová. Velmi vhodné je, pokud má odrážedlo výškově nastavitelné sedlo, z něhož musí dítě dosáhnout oběma chodidly na zem, aby se mohlo dostatečně odrazit i brzdit. Většina dětí brzdí intuitivně nohama, takže není nutné, aby odrážedlo mělo pákovou brzdu, kterou stejně nezvládnou zmáčknout. Ideální je například odrážedlo Skibi Kids.

Jak vybrat dětské kolo

Velikosti dětských bicyklů se určují podle průměru pneumatik v palcích. Nejmenší dětská kola jsou 12“ a 16“. Součástí jejich výbavy jsou odnímatelná pomocná kolečka, která je vhodné ponechat jen po nezbytně nutnou dobu, aby dítě nestagnovalo. Na těchto kolech se brzdí zpětným záběrem pedálů, byť obvykle mají i přední pákovou brzdou. Dítě by se na nich mělo hlavně naučit efektivně šlapat.

„U kola poznáte správnou velikost tak, že necháte dítě postavit se obkročmo přes horní rámovou trubku. Mezi ní a rozkrokem musí zůstat alespoň na pěst místa. Je-li to méně, kolo je pro dítě velké, a naopak,“ upozorňuje Kateřina Princová. Ve velikosti 12“ a 16“ palců lze doporučit například model Specialized Hotrock, který vyniká kvalitou i nízkou hmotností.

Kola ve velikosti 20“ mají přední i zadní pákovou brzdu a volnoběžný náboj. Děti se na nich učí brzdit a dávkovat brzdnou sílu. Když zvládnou cyklistické základy, můžete jim pořídit „dvacítku“ se zadním měničem převodů a naučit je řadit. Velikost 20“ je první, u níž lze najít modely s přední odpruženou vidlicí, což dětem usnadní první výpravy mimo zpevněné cesty.

Poslední velikostí dětských kol je „čtyřiadvacítka“. Nabízí již prakticky stejné vybavení jako kola pro dospělé. Kromě přehazovačky mají i přesmykač, takže cyklistické adepty naučí kombinovat přední a zadní převod. Až dítě z této velikosti kola vyroste, čeká na něj dospělý model, u něhož se již může rozhodovat mezi silničním, horským nebo trekingovým kolem.

U všech dětských kol sledujte při výběru zejména hmotnost, která by měla být co nejnižší. Dítě musí zvládnout kolo pohodlně řídit a jízda pro něj nesmí být příliš fyzicky náročná. Všechny požadavky na výborné dětské kolo splňuje například Cannondale Race s dobře zpracovaným rámem a spolehlivými komponenty.

Bez helmy ani metr!

Přilba na kolo, Malý dobrodruh
Kvalitní helma je samozřejmostí. Foto: www.skibi.cz

Již od odrážedla zvykejte dítě na to, že do sedla by nikdy nemělo usednout bez helmy. U dětské cyklistické helmy sledujte při výběru hmotnost, kvalitu odvětrání a možnost nastavit velikost. Nezbytná je též odpovídající bezpečnostní certifikace.

A rada na závěr: Ukažte dítěti, že jízda na kole je radost, a že právě na něm získají neopakovatelné zážitky, ideálně s celou rodinou.

Letošní hity pro malé cyklisty:

Kolo Specialized Hotrock 20 6Speed pro děti ve věku 6-9 let s odlehčeným hliníkovým rámem a šestirychlostní přehazovačkou prodává Ski a Bike Centrum Radotín za 9 299 Kč.

Kolo Specialized Hotrock 24 21Speed pro děti ve věku 9-12 let s odlehčeným hliníkovým rámem a jedenadvaceti rychlostmi. Prodává Ski a Bike Centrum Radotín za 10 499 Kč.

Cyklistická helma Giro Scamp pro nejmenší děti je vybavená jednoduchým a bezpečným upínacím systémem a horké hlavy zchladí kvalitní odvětrání hned 8 otvory. Je dostupná i s technologií MIPS. Koupíte ji na www.skibi.cz za 1 099 Kč/1 599 Kč (MIPS).

Dětská cyklistická helma Giro Raze používá stejnou In-mold technologii jako přilby Giro pro dospělé a nastavení je díky systému Acu Dial otázkou okamžiku. Dostupná i s technologií MIPS. Koupíte ji na www.skibi.cz za 1 199 Kč/1 799 Kč (MIPS).

Dětské cyklistické rukavice Specialized BG Kids s krátkými prsty, jednoduchým zapínáním a gelovou vycpávkou prodává www.skibi.cz za 519 Kč.

Zdroj informací: www.skibi.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*