Jaké to je – plavat oblečený? Jak se zachovat při pádu z lodi? A jak jednoduše pomoci někomu ve vodě, kdo se ocitl v nesnázích? Skutečně „outdoorový“ minikurz „U vody bezpečně“ určený rodinám je skvělý nápad, jak přispět k tomu, aby léto u vody bylo letos opravdu bezpečné.

Vodní minikurz pomůže rodinám strávit léto v klidu (Foto: www.juklik.cz)

„Je naivní a nebezpečné domnívat se, že dítě umí plavat, když se naučí „hrabavými pohyby“ s hlavou nad vodou dostat k vytouženému cíli. Jeho pohyby nevykazují žádnou jistotu a už vůbec nepředstavují možnost bezpečného pohybu na delší vzdálenost. A nechtějte vědět, jaké neštěstí se stane, když mu nějaká kapka vody spadne do obličeje. Na to totiž není vůbec připravené,“ říká Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík a dodává, že v takovém případě je velkou chybou i falešné sebevědomí dítěte, které si myslí, že „umí plavat“, v čemž ho často utvrzují i rodiče, pyšní na to, jak je šikovné…

Jenže opak je pravdou. Takové dítě je naprostý neplavec a jakákoli nečekaná situace – třeba náhlá vlna vody do obličeje, změna podloží nebo proudu vody v řece – ho zaskočí tak, že nedokáže správně zareagovat, zazmatkuje a veselé dovádění se může rychle změnit v tragédii.

„V tomto směru jsou základní kurzy v plaveckých školách velkou pomocí. Proto doporučuji rodičům, přihlaste do nich své potomky a uvidíte, jaký obrovský kus práce a kolik nových věci se ještě do léta naučí. A zdaleka nejde jen o správnou výuku plaveckých dovedností. Stejně důležitá jsou i pravidla bezpečného pobytu u vody. Věřte, že tyhle znalosti se budou dětem v životě opravdu hodit,“ vzkazuje Štěpánka Štrougalová, zakladatelka plaveckého centra Juklík, která je sama maminkou 4 dětí.

Vodní minikurz pomůže rodinám strávit léto v klidu (Foto: www.juklik.cz)

Minikurz „U vody bezpečně“ pro osvícené rodiče a jejich děti

„Když jsme viděli, co s plaveckými schopnostmi dětí udělala dvouletá covidová pauza, kdy některé z nich ani nedovedou vlézt do bazénu nebo jsou velmi nejisté a bojácné, bylo nám jasné, že na to musíme reagovat. Výsledkem je náš minikurz bezpečného chování u vody a ve vodě určený všem rodinám, které chtějí strávit chvíle u vody radostně a v pohodě,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík.

Minikurz „U vody bezpečně“, který se skládá ze tří 60minutových lekcí (+ máte 60 minut na pobyt v herně po bazénu), zahrnuje například tato témata:

+ bezpečný vstup a výstup z vody
+ výstup z vody s překážkou
+ pády do vody, skoky do vody
+ pohyb na nestabilní podložce na vodě
+ jak postupovat krůček po krůčku při potápění
+ jak se bezpečně položit na vodu a odpočinout si
+ chytání a práce se záchrannou pomůckou
+ vyzkoušíte si, jak reagovat při náhlé vlně do obličeje
+ zkusíte si, jaké to je pohybovat se v proudu
+ zjistíte, jaké je plavat v oblečení
+ ukážeme vám, jak jednoduše pomoci osobě ve vodě, která je v nesnázích
+ návody, jak se do vodních nesnází nedostat
+ zjistíte, jaký je rozdíl mezi plaveckými brýlemi a maskou
+ budete si simulovat situaci při pádu z lodi
+ zjistíte, jaké plavecké pomůcky jsou dobré pro hru, a které vám pomůžou při nácviku plaveckých dovedností a při výuce jednotlivých plaveckých způsobů
+ poznáte základní prvky sebezáchrany i záchrany
+ získáte nepřeberné množství inspirativních her, cviků a fíglů, jak zabavit u vody dítě tak, aby to bavilo i vás
+ budete vědět, jaké nečekané situace u vody vás mohou překvapit

Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

Praktické informace o minikurzu „U vody bezpečně“

Co je v ceně? 3x 60 minut ve vodě (45′ vedené lekce + 15′ volného plavání, čas na konzultaci s trenérkou) 15′ pobytu před bazénem, 60′ pobytu v herně po bazénu
Pro kolik osob? 2 osoby ve vodě (plnoletý doprovod + dítě). Pokud budete mít zájem, může k bazénu přijít ještě jedna dospělá osoba bez dalšího poplatku. Je nutné mít i jako divák plavky nebo lehké sportovní oblečení.
Co s sebou? Plavky, osušky, základní hygienické potřeby, dobrou náladu

Termíny? Různé, podle věku dětí. Předchozí rezervace je nezbytná, osobně nebo telefonicky. Juklík Praha 5: tel. 251 610 441, Juklík Praha 10 – tel. 271 726 567

Více na www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*