Také se vždycky trochu bojíte, aby vám dovolenou nepokazily nějaké zdravotní problémy? Asi nedokážeme najít lék na všechny obtíže, ale víme, jaké nemoci vás mohou v různých zemích potkat a jak se jim vyhnout.

Foto: www.dreamstime.com

1. Spánek a něco ostřejšího
Pokud se chystáte do exotických zemí, ale také třeba do Egypta, Bulharska či Turecka, připravte se na to, že vás mohou potkat zažívací potíže a průjmy. S velkou pravděpodobností se jim vyhnete, pokud si před cestou dopřejete dostatek spánku vitaminů a budete si dávat pozor na jídlo. Do kufru si přibalte živočišné uhlí a možná i kapku něčeho ostřejšího – pro radost i prevenci. Ovšem s alkoholem na dovolené pozor, pokud se v případě úrazu nebo onemocnění prokáže požití alkoholu, pojišťovna může zamítnout celou úhradu ošetření!
2. Jezte do polosyta
Rovněž neznámé ovoce a mořské plody ochutnávejte spíše v menším množství – přece jen nevíte, jak na ně bude vaše tělo reagovat.
3. Ovoce si loupejte sami
Nejlepší potravina je taková, která nemohla být kontaminována nevhodnou přípravou nebo uskladněním. To jest: pokud si dáte meloun, pak si pokud možno kupte celý, který je uzavřen ve vlastní slupce, a ne třeba polovičku, na které se na povrchu již několik hodin množí bakterie.
4. Pozor na kontaminovaný led
V exotických destinacích dbejte na kvalitu vody, ve které si myjete ruce před jídlem nebo omýváte ovoce. Pijte raději balenou vodu, u níž by měla být zaručena čistota. Ovšem pozor: led ve sklenici je pravděpodobně vyroben z té nebalené!
5. Doma si dejte studenou sprchu
A další praktická rada: je už samozřejmostí se na dovolenou vybavit klobouky, slunečníky, kvalitními ochrannými brýlemi a krémy s dostatečným ochranným faktorem UVA/UVB, stejně tak vám ale prospěje, když se před cestou za teplem budete už doma trochu otužovat!
6. Pozor na malé motocykly
V poslední době stoupá počet vážnějších poranění z dopravních nehod. Dejte si pozor zejména na bezpečnost jízdy na stále oblíbenějších malých motocyklech, které si lze zapůjčit dnes již v každém letovisku (mnohdy není vyžadován ani řidičský průkaz). Je to nebezpečnější, než se zdá, věnujte se jízdě pečlivě a neriskujte! A ať už si půjčíte kolo či motocykl, vždy si nasaďte ochrannou přilbu.
7. Do hor jděte s průvodcem
Není výjimkou, že záchranáři vezou do bezpečí zcela vysílené turisty z hor: nikdy se nevydávejte na vlastní pěst bez vybavení a zkušených průvodců do vyšších nadmořských výšek.
8. Pečlivě se pojistěte
Při výběru cestovního pojištění si přečtěte kapitolu Výluky z pojištění – tedy výpis situací, v nichž pojišťovna náklady nehradí. Informujte se, zda na sporty, jako je potápění, používání vodního skútru, lyží, vysokohorská turistika (často nad 3000 m n. m.), čtyřkolky, není třeba připojištění. V případě připojištění dalších osob si ověřte, zda se smlouva vztahuje jen na manžela/ku nebo i např. na druha nebo družku žijící ve společné domácnosti.
9. Buďte připraveni na možné potíže
Kartičku s číslem pojistné smlouvy dostanete hned při vystavení pojistné smlouvy. Mějte ji neustále při sobě! V případě zdravotních obtíží se můžete obvykle 24 hodin denně spojit s pracovníky asistenční služby hovořícími nejen světovými jazyky, ale také česky – telefonní číslo i číslo pojistky si pro jistotu ale uložte i do mobilu. A pozor: před cestou si ověřte, že vám funguje roaming pro volání ze zahraničí! A ještě jedna rada: pokud jdete na výlet, nenechávejte zbytečně mobil partnera/ky v hotelu – při nouzové situaci se většinou musí pár či skupina oddělit.
10. Kartičku pojištěnce mějte s sebou
Pokud vyrážíte na cesty po našem kontinentu, nezapomeňte si s sebou vzít Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se prokazujete u lékaře v České republice. Zajišťuje vám právo na akutní ošetření ve 27 členských státech Evropské unie a dále na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a ve Švýcarsku. Řada státních zařízení, zejména v Itálii nebo v Rakousku, tento průkaz přímo vyžaduje k prokázání se, i když klient disponuje komerčním pojištěním.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*