Některé situace vyvedou děti natolik z míry, že najednou neví, kudy kam, a my zas nevíme, co s nimi. V takových chvílích se hodí praktické rady těch, kteří už podobnými situacemi prošli, a zvládli je v klidu, s nadhledem a úsměvem.

Vánoce
Vánoce mají být svátky klidu a pohody. Foto: www.juklik.cz

„Větou „běž si hrát“ již vyostřenou situaci nevyřešíte. Pokud se tedy někdy dostanete do kritické situace, je jediným spolehlivým řešením vše, co právě děláte, odložit, a dítěti se aspoň 10 minut maximálně věnovat, než mu hodinu opakovat „Nemám čas.“ Lepší je v klidu si s ním sednout a vysvětlit mu, že doděláte to a to, a pak budete mít čas jenom pro něj. Důležité je ale přesně stanovit, za jak dlouho se mu zase můžete věnovat. Buď sdělte konkrétně čas, nebo menším dětem pro jejich lepší představivost vysvětlete například – dodělám to za takovou dobu, jako trvá Večerníček,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou 4 dětí.

Situace č. 1: Všechny děti lyžují, jen jedno nemůže (ještě neumí, je po nemoci atd.). A tak se trochu nudí a zlobí. Co s ním?

Pokud dopředu víte, že tato situace nastane, je dobré být připraven. Vzít ke svahu boby, hodit se bude i mrkev pro nově vzniklého sněhuláka, anebo pexeso, karty, či pastelky s blokem na dobu, kdy se budete zahřívat někde v místnosti u čaje. Někdy se vyplatí prostudovat si okolí lyžařského vleku, jestli třeba není možné jít navštívit nějakou rozhlednu, či zda není kousek od svahu něco atraktivního ke zhlédnutí. Předchozí přípravou si den užijete všichni a nestane se, že bude někdo strádat či bude nafouknutý jako bublina.

Juklík - dítě na sněhu
Předchozí přípravou si den užijete všichni a nestane se, že bude někdo strádat či bude nafouknutý jako bublina. Foto: www.juklik.cz

Situace č. 2: Maminka chystá slavnostní večeři (nejen tu Štědrovečerní). Děti jsou z blížící se události nervózní, lítají, perou se, křičí… Co na ně v takové chvíli funguje?

„Naplánování, co, kdy, kde a kdo, je v tyto slavnostní dny opravdu nezbytné. Je vhodné se například domluvit, že jeden dospělý půjde s dětmi ven, nebo děti zapojte do dění předem naplánovanými činnostmi. Dle věku mohou slavnostně vyzdobit stůl, kreslit jmenovky a aranžovat je na stůl, připravit talíř s cukrovím. A co pohádky? Ty přece k těmto krásným dnům také patří! Zkuste zkrátka naplánovat věci tak, abyste měli klid na poslední přípravy a děti byly spokojené u pohádky. Mohou k ní třeba dostat malý talířek s cukrovím,“ radí Štěpánka Štrougalová.

Situace č. 3: Počasí se náhle výrazně zhoršilo. Děti měly slíbené lyžování, a teď musí zůstat doma. Jak je zabavit?

Pokud je počasí nepříznivé pro lyžování, ale dalo by se jít aspoň na 20 minut ven, určitě toho využijte. Venku se děti vždycky zabaví rychleji než v uzavřené místnosti. A pokud opravdu mají chuť i za padajícího deště se sněhem hloupnout venku, nechte je. Pokud jim to totiž budete rozmlouvat, uvidíte jenom nafouknuté tvářičky – a logika věci nebude fungovat. Pokud však děti necháte jít ven, přiběhnou brzy domů s rudými tvářemi, samy zvolí ústupovou cestu do tepla k rodinnému krbu a čaji a rády si zahrají třeba společenské hry.

Situace č. 4: Dítě muselo podstoupit nepříjemný lékařský zákrok – injekci, vytržení zubu… a stále pláče a pláče. Co nejlépe zabírá?

Opakovat pořád dokola, že už to bude dobrý, nebo ať nepláče, že se na něj všichni koukají, je naprosto neefektivní. Zkuste raději opačný přístup… „Každý z nás má práh bolesti jinak nastavený. Pokud něco bolí, mozek přestane fungovat. Jakékoliv racionální vysvětlování míří do slepých uliček. Nechte dítě plakat, nechte ho vyprávět, čeho se bojí, co je mu nepříjemné, co ho bolí… A přidejte pohlazení, pomazlení, slovní pochopení. To je jediná cesta, kdy se dá podobná situace zvládnout se ctí. Křikem, příkazy či logikou se nikam neposunete,“ radí Štěpánka Štrougalová.

Juklík - děti na sněhu
Venku se děti vždycky zabaví rychleji než v uzavřené místnosti. Foto: www.juklik.cz

Příklad 5.: Stalo se vážně něco smutného – třeba umřel gekon, kterého si děti několik let láskyplně opečovávaly. A teď pláčou a jsou smutné. Jak je uklidnit?

Pláč a smutek k životu patří. Děti od nich neuchráníme. Nastane situace, kdy dětem tečou smutkem krokodýlí slzy? Nechte je tento smutek prožít a prožívejte jej s nimi. Neodvádějte od smutku pozornost. Buďte s dítětem a nechte ho vyplakat. Nechte ho mluvit. Nechte ho uzavřít nějakou kapitolu. A samozřejmě počítejte s tím, že na řadu pak přijde debata, zda si pořídit nového mazlíčka,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, což je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Štěpánku baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Její další rady najdete také na jejím webu blog.juklik.cz

Zdroj informací: www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*