Páteřák i na sáňky a boby, šikovné oblečení a obutí, které nedovolí chladu a vlhku proniknout k tělu. Co ještě můžeme udělat pro to, aby děti vydržely na sněhu a čerstvém vzduchu co nejdéle, zvyšovaly si tak imunitu, a my jsme se přitom nemuseli obávat o jejich bezpečnost?

Baby Club Juklík - lyžování
Bohatá nadílka sněhu potěšila hlavně děti. Foto: www.juklik.cz

Bohatá nadílka sněhu, která letos zasypala i místa, kde běžně nebývá, potěšila hlavně děti. Konečně si mohou pořádně zařádit! „Pro děti je pobyt venku najednou mnohem atraktivnější, což samozřejmě vítáme i my, rodiče. Dovádění na čerstvém vzduchu je přece ta nejpřirozenější a nejpříjemnější cesta, jak si zvýšit imunitu,“ říká Štěpánka Štrougalová, 4násobné maminka a majitelka dětského centra Baby Club Juklík, která se s námi podělila o zkušenosti, jež mohou přispět k tomu, aby si děti zimní radovánky ještě víc užily.

1. Páteřák i na boby

Čerstvě napadaný prašan, ale i hezky udusaná sněhová dráha představují nekonečný zdroj zábavy. Jenže když se děti rozdovádí, často zapomenou na opatrnost. „Za naprosto nutné považuji ohlídat si a předem prohlédnout místo, kde se děti rozhodly sáňkovat nebo bobovat. Ani ty větší totiž nejsou vždy schopny domyslet a odhadnout, kam až můžou při své divoké jízdě dojet. Svah může končit silnicí nebo stromy. Je na nás, dospělých, abychom dohlédli na jejich bezpečnost. Pro pocit klidu doporučuji také investovat do chráničů páteře – děti si na ně rychle zvyknou, jen je třeba vybrat správnou velikost, aby nikde nedřely ani neodstávaly. A dávají se hned na termoprádlo, případně tenčí mikinu,“ dává hned první cennou radu Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

2. Kombinéza je jistota

„Nedám dopustit na kombinézy, a to nejen u nejmenších dětí. Jsou opravdu praktické – dětem nefouká na záda, nic se jim nevyhrnuje, a hlavně při dovádění na sněhu nepronikne vlhkost k tělu. Proti kombinézám existuje v podstatě jediný argument – že jsou nepraktické kvůli chození na toaletu. Ale nejmenší děti mají stejně pleny a těm o něco větším přece na tu chvilku rádi pomůžeme,“ dělí se o svou zkušenost čtyřnásobná maminka.

Juklík - dítě na sněhu
Při dovádění na sněhu nepronikne vlhkost k tělu. Foto: www.juklik.cz

3. Vsaďte na kvalitní a dlouhé palčáky

„Osvědčily se mi dlouhé palcové rukavice, které jsou opravdu teplé a z nepromokavého materiálu. Dětem sahají až po loket, ale perfektně se oblékají, protože většinou mají klasický zip, a ještě se dají utáhnout kolem zápěstí pásky na suché zipy. Sníh tak nemá šanci proniknout dovnitř,“ zní další zajímavý tip od Štěpánky Štrougalové z Baby Clubu Juklík.

4. Návleky nejsou zbytečnost

Základ jsou samozřejmě teplé a nepromokavé sněhule. Tip navíc jsou nepromokavé návleky. „Sama je ráda používám, například při turistice nebo běžkování. Totéž jsem naučila i děti. Návleky nezaberou mnoho místa, snadno je stočíte do ruličky do batohu a udělají dobrou službu, kdykoli se ocitnete v mokrém terénu. Pro děti jsou nejlepší ty s jednoduchou gumou pod podrážku boty, které dobře drží na místě a zabrání pronikání sněhu nebo vody do bot,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

5. Dovádění na sněhu není ztráta času, lyže počkají

Děti milují sníh stejně jako vodu a stejně tak dlouho v něm dokážou pobývat a řádit. Dopřejte jim tuhle zábavu a nechte je donekonečna sjíždět kopečky na bobech, sáňkách nebo kluzácích, stavět sněhové tunely a iglú, koulovat se a užívat si tu bílou krásu. I když byste je (i sebe) už rádi viděli na sjezdovce, dejte tomu čas a nestavte je proti jejich vůli hned na lyže. Však brzy přijde doba, kdy jejich kouzlo objeví, ale nic by se nemělo uspěchat,“ doporučuje na závěr Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Juklík - děti na sněhu
Venku se děti vždycky zabaví. Foto: www.juklik.cz

Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, což je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Štěpánku baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Její další rady najdete také na jejím webu blog.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*