Pokud chcete pro své děti udělat něco dobrého do budoucna, přihlaste je už v raném věku na pravidelné a odborně vedené cvičení. Tady získají ty správné pohybové návyky, které by se v pozdějším věku jen stěží naučily, a které jsou přitom tolik potřebné nejen při sportování, ale i v běžném životě.

Monkeys Gym děti
Prostředí, ve kterém se děti pohybují, velmi ovlivňuje i jejich psychiku. Foto: www.monkeysgym.cz

„Všímám si rozdílů mezi dětmi, které byly odmalička zvyklé pravidelně cvičit, a těch, které tuto možnost neměly. Rozdíl je obrovský. Dětem, které necvičily, chybí pohybové základy, vidíme chyby, se kterými se potýkají, protože nemají osvojené důležité návyky. Například neumějí skoky – ani snožmo, ani na jedné noze. A často mají problém s rovnováhou. Naučit se držet rovnováhu je totiž odmalička moc důležité – nejen pro sportování, ale i pro každodenní pohyb. Proto pravidelně zařazujeme do cvičení balanční prvky – chůzi po lavičce, po kladině i po nezpevněné ploše a u starších také cviky na balanční podložce,“ vysvětluje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, která je sama maminkou tří dětí.

Mrštný opičák, nebo hadrová panenka?

Pro děti od 4 let je nezbytné, aby pravidelně cvičily pod odborným dohledem. Ideální je 1x až 2x týdně řízená pohybová průprava ve cvičebním kroužku + 1x týdně plavání (to je naprostý základ, v pozdějším věku se už děti budou učit plavat mnohem obtížněji). Předškoláci a nejmladší školáci musí mít zkrátka zažité základy pohybových dovedností, aby byli připraveni na další sportovní výuku ve škole a v zájmových kroužcích.

„Opravdu se velmi pozná rozdíl mezi dětmi, které jsou odmala zvyklé cvičit, od těch, které tuto možnost neměly. Tyto děti nejsou tak mrštné a pružné, neznají pravidla pohybu, často se bojí pustit do cvičení, jejich svalová soustava není zvyklá na pohyb. Například když mají vylézt na žebřiny, je to pro ně složité, nevědí, které svaly mají zapojit. Je to, jako kdyby vám na žebřiny vylezla hadrová panenka s povolenými svaly, které dáváte dopomoc a ona na vás visí…. Tyto děti se také často bojí výšek, třeba na kladině nebo na bradlech. Všechny tyto dovednosti, které se děti v raném věku naučí spontánně a jednoduše, pak později jen těžko dohánějí. Proto bych se moc přimlouvala za to, aby rodiče tuto možnost nepropásli, a umožnili svým dětem získat pohybové základy včas,“ vzkazuje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Kristýna Přibylová Monkey´s Gym
Kristýna Přibylová. Foto: www.monkeysgym.cz

Cvičení musí být hravé a zábavné

V profesionálních dětských tělocvičnách se děti učí hravou formou – dokonce ve věku do 4 let nemusí striktně provádět všechny trénované dovednosti – když se při cvičení chtějí věnovat jiné aktivitě, nic se neděje. „U nejmladších dětí je v rámci lekce vhodné přizpůsobit se tomu, co chtějí dělat, aby měly pocit svobody pohybu a vypěstovaly si k němu kladný vztah. Cvičení je musí hlavně bavit. Naše tělocvičny jsou plné hravých barevných prvků a vybavené gymnastickým nářadím vyrobeným pouze pro děti. Nechybí zde kladiny, bradla, žebřiny ani trampolíny. Děti mají rovněž k dispozici horolezeckou stěnu i opičí dráhy – ty často přestavujeme, aby přinášely stále novou zábavu. Důležitý je i povrch tělocvičny. Ten je pokrytý speciálním kobercem, který je zárukou měkkých dopadů a minimalizuje bolesti při pádech, jimž se při cvičení a pohybových hrách nelze zcela vyhnout. Cvičení je vedené podle našeho vlastního konceptu pohybové všestrannosti, na kterém je odborníky speciálně připravená metodika zdejšího cvičení postavená. Dbali jsme na to, aby zahrnovala vše, co si děti musí v prvních letech svého života v oblasti sportu osvojit,“ popisuje základní principy fungování profesionálních dětských tělocvičen jejich zakladatelka Kristýna Přibylová, kterou podobný koncept inspiroval před 12 lety při jejím pobytu v zahraničí. Když pak u nás hledala podobnou tělocvičnu pro svého velmi živého a pohybově nadaného dvouletého synka, žádnou nenašla. Tak se ji rozhodla sama založit. Od té doby vznikly v Praze už tři profesionální dětské tělocvičny Monkey´s Gym – v OC Galerie Harfa, OC Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách. A brzy díky velkému zájmu dětí i rodičů přibude další – v obchodním centru Westfield Chodov.

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let. Koncept pohybové všestrannosti, na kterém je odborníky speciálně napsaná metodika zdejšího cvičení postavená, zahrnuje vše, co si děti musí v prvních letech svého života v oblasti sportu osvojit. A pro úspěch výuky je taková metodika úplným základem. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky, při níž odborně vzdělaní lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji dětí a jejich individuálním potřebám. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v OC Galerie Harfa, OC Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách a od dubna nově v OC Westfield Chodov. Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*