Lanová hřiště a různé vyšší prolézačky děti baví. Skvělou průpravou pro tyto aktivity je lezení po žebřinách, při kterém se děti učí pohybu ve výškách, aktivně zapojují ruce a záda, zlepšují si koordinaci a posilují svalstvo. Důležitý je přitom odborný dohled a bezpečné nářadí přizpůsobené dětem.

Monke´y Gym - děti na žebřinách
Žebřiny dětem posílí svaly a dodají jistotu. Foto: www.monkeysgym.cz

„Pohyb směrem vzhůru děti milují. Je to vidět, už když vběhnou do tělocvičny – na žebřiny se vrhají ze všeho nejdříve. Není divu, vždyť i my jsme jako děti rádi lezli třeba po stromech. Dnes je podobných příležitostí k objevování výšek bohužel méně a rodiče se také často bojí děti na stromy pustit. Žebřiny jsou proto velmi oblíbeným nářadím. Ty naše sice vypadají jako nářadí pro dospělé, ale jsou vyrobené z materiálu, který je vhodný pro děti, a jsou certifikované pro dětské cvičení. Důležité je také to, že k žebřinám máme několik doplňků, které dělají cvičení na nich atraktivní a rozšiřují možnosti cviků i pro nejmenší sportovce. Jedná se hlavně o mini-horolezeckou stěnu, lanový žebřík a také speciálně upravenou lavičku,“ popisuje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym jedno z nejoblíbenějších cvičebních nářadí u dětí.

Už pro miminka, ale vždy s jištěním

Cviky na žebřinách se hodí už pro úplná miminka. Ta se u nich učí držet stabilitu, zvedat věci ze země, pérovat na velkém míči. Postupně pak lektoři přidávají stěnu, žebřík, lavičku – variabilita cviků je díky těmto pomůckám neskutečně široká. Lezení na žebřiny zařazují později dle pohybového vývoje dětí.

Klasické lezení na žebřiny má ovšem také přesná pravidla pro jejich úchop, střídání rukou a nohou, přesuny z jedné žebřiny na druhou – to vše je potřeba pro výuku znát a dbát na jejich dodržování. Je samozřejmé, že děti tyto návyky získávají postupně, o to důležitější je jištění a dopomoc zkušeného lektora. „Jelikož se jedná o samostatný pohyb nad zemí, je velmi důležitá správná dopomoc při všech cvicích na žebřinách. Spousta dětí ještě nemá vyvinutý pud sebezáchovy a pouští se do větších výšek, než je jim pak příjemné. Dostanou strach a ten je může paralyzovat natolik, že si bez asistence samy nepomohou,“ varuje Kristýna Přibylová a upozorňuje, že žebřiny musí být vybavené měkčí žíněnkou, která tlumí doskok a současně je bezpečnostním prvkem pro případ pádu.

Batolata při cvičení
Pro děti jsou ostatní vrstevníci obrovskou motivací. Foto: www.monkeysgym.cz

Děti potřebují aktivně zapojit ruce a záda

A které části těla pomáhají dětem žebřiny procvičit a jaké schopnosti prohloubit? „U lezení po žebřinách je nejdůležitější pozitivní vliv na celý pohybový aparát – lezení rovnoměrně zatěžuje obě horní končetiny, zapojuje zádové svaly i nohy, aktivuje hluboký stabilizační systém. Při pravidelném cvičení pomáhá řešit i různé svalové dysbalance – i když to je spíše už záležitost starších dětí. Pro naše kurzy je významné zapojení rukou a zad, kde mají menší děti svaly spíše méně vyvinuté. Je to přirozené, pohybují se po nohou a pro aktivnější zapojení rukou a zad nemají tolik příležitostí. Důležitá je také výuka kooordinace rukou a nohou, které musí být při cvicích v souladu,“ dodává na závěr Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkeys Gym, která je sama maminkou tří školáků. A právě nemožnost najít pro malého temperamentního syna kvalitní pohybovou výchovu ji kdysi přivedla k myšlence založit u nás profesionální dětské tělocvičny. Dosud se jí podařilo vybudovat tři pobočky, které již sedmým rokem úspěšně fungují v Praze v obchodním centru Galerie Harfa, Obchodním centru Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách.

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny, které jsou doslova šité dětem na míru a vybavené kvalitními pomůckami vybíranými speciálně pro potřeby malých cvičenců. Patří mezi ně dětské gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky či horolezecká stěna. Tělocvičny Monkey´s Gym vystihuje kvalitní metodika výuky, vlastní moderně vybavené prostory určené pouze dětem, zábavná forma cvičení, malé skupinky, individuální přístup a zkušené lektorky a lektoři.

Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*