Jakmile začne mrznout a napadne sníh, děti hned mají více důvodů pobývat venku, což určitě vítáme. Bohužel u nich také mnohem častěji dochází k typickým „zimním“ úrazům. Jak jim předcházet, aby měly zimu spojenou jen se samými hezkými zážitky?

Monkey´s Gym bruslení
Zábavné kurzy ledního bruslení pro děti pořádá pohybové centrum Monkey´s Gym. Foto: www.monkeysgym.cz

„Zimní sporty jsou výjimečné tím, že nás přimějí trávit dobrovolně spoustu hodin venku, na čerstvém vzduchu, a to i při nízkých teplotách, a ne úplně ideálním počasí. Také děti se díky lyžování, sáňkování, bruslení a hrám na sněhu stávají pohyblivějšími, otužilejšími a zvyšuje se jejich imunita. Jen je třeba, abychom je včas naučili předcházet nebezpečným situacím a samozřejmě je při sportu vybavili příslušnými ochrannými pomůckami. Děti by měly už odmalička vědět, že na sjezdovku se vyráží jedině s helmou na hlavě, a že mít pod bundou páteřák, není ostuda, ale přednost. Ve výhodě jsou pak určitě děti, které jsou zvyklé pravidelně cvičit, protože jsou obratnější a umí i lépe padat,“ říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, které pořádají i kurzy zimního a in-line bruslení.

Opatrnost je na místě

Podle lékařů patří k nejčastějším dětským úrazům v zimním období zlomenina dolního konce předloktí v důsledku pádu na kluzkém chodníku. Ještě horší následky pak mohou mít poranění hlavy. Proto je třeba nabádat děti k tomu, aby se nejen při sportování a dovádění na sněhu, ale i při běžném pohybu na chodnících a silnicích chovaly v zimním období obezřetně. Důležitý je i výběr zimní obuvi, která by měla být pevná, s neklouzavou podrážkou.

„Rodiče by vždy měli vědět, kde se jejich dítě právě nachází, a pokud se chystá sportovat, přesvědčit se o vhodnosti daného terénu. Děti totiž mají často sklon přeceňovat svoje síly a schopnosti, zvláště když jsou v dosahu kamarádů. Právě takové situace ale často končí úrazem. Velké opatrnosti je zapotřebí při lyžování a jízdě na snowboardu. Proto než dítě pustíme poprvé samotné ze sjezdovky dolů, musí se seznámit s jejím terénem. Nejlepší tedy bude, když si s ním celou trasu předem projedeme a upozorníme ho na kritická místa. Mimo terén sjezdovky by děti měly vyjet jen s naším souhlasem,“ připomíná Kristýna Přibylová a apeluje i na zvýšenou opatrnost při bruslení na přírodních vodních plochách, kam bychom nikdy neměli pouštět mladší děti samotné.

Monkeys Gym - děti na kladině
Nácvik dopadu je nutné zařadit hned od chvíle, kdy s dětmi trénujeme skoky z výšky, Foto: www.monkeysgym.cz

Bezpečný pád se dá naučit

Zkušená lektorka a také maminka tří dětí zároveň připomíná často zmiňovanou spojitost mezi pravidelným cvičením dětí a menším výskytem úrazů. „Děti, které jsou zvyklé sportovat, jsou obratnější, proto u nich nedochází tak často k pádům. A pokud přece, dovedou padat šikovněji. Výuka pádů je například jednou ze základních technik v našich kurzech in-line a zimního bruslení. Lekce začátečníků vždy zahrnují i nácvik mechanismu pádu, aby děti věděly, jak reagovat, když ztratí rovnováhu,“ upozorňuje Kristýna Přibylová.

A na otázku – v jakém věku je vhodné začít děti učit padat – odpovídá: „Nácvik dopadu je nutné zařadit hned od chvíle, kdy s malými dětmi trénujeme skoky z výšky. Musíme jednak dbát na správnou dopomoc a také na správně provedený doskok. V našich lekcích se těmto aktivitám věnujeme již u dětí od 1,5 roku – společně s rodiči se učí doskakovat na nohy do dřepu, a nikoli na natažené nohy nebo na zadeček. Nácvik skoků a dopadů usnadňuje vyměkčený povrch, který je v celé tělocvičně, a také vhodně uzpůsobené nářadí vyrobené dětem na míru, “ vysvětluje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, které jsou vybavené speciálním nářadím pro nejmenší, a kde s dětmi zábavnou formou cvičí zkušení instruktoři.

Kristýna Přibylová Monkey´s Gym
Kristýna Přibylová. Foto: www.monkeysgym.cz

Tip od Kristýny Přibylové: Při bruslení se vyplatí vybavit děti chráničemi předloktí nebo jim alespoň obstarat pevné rukavice. Reflexní vestička se zase postará o lepší viditelnost malého sportovce na sjezdovce i na kluzišti.

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let. Koncept pohybové všestrannosti, na kterém je odborníky speciálně napsaná metodika zdejšího cvičení postavená, zahrnuje vše, co si děti musí v prvních letech života v oblasti sportu osvojit. Pro úspěch výuky je taková metodika úplným základem. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky, při níž odborně vzdělaní lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním potřebám. K dispozici je gymnastické nářadí vyrobené speciálně pro děti, vyměkčený povrch i dostatečně velký cvičební prostor. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v OC Galerie Harfa, OC Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách. Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*