Nemusíte čekat, až půjde do školky či školy, nebo až bude ve věku, kdy ho můžete zapsat do sportovního kroužku. Vést dítě k pohybu je možné (a důležité) hned pár týdnů po jeho narození. Tady je pár tipů, jak na to.

Vaničkování
Vaničkování zlepšuje miminkům zdraví i náladu. Foto: www.pixpo.cz

Běžte s ním plavat

Plavání je první pohybová aktivita, která se dá začít s novorozencem už ve dvou měsících věku. Takhle malé děti se samozřejmě plavat nenaučí, ale o to v těchto kurzech nejde. Důležité je, že dítě začne mít vodu rádo, umí se v ní uvolnit a přestane se jí bát. Jak říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík (www.juklik.cz), hlavně pro spoustu rodičů – nováčků jsou kurzy přínos, protože se odehrávají pod dohledem odborníků, kteří přesně vědí, jaké aktivity a pohyby jsou pro děti dobré, co zvládnou a co ještě ne: „Rodiče získají spoustu zkušeností, jak se s dítětem hýbat, co si mohou dovolit, aby jim neublížili. Je to pro ně uklidňující. Také vidí, jak děti reagují na vodu, na pohyb, co je baví, u čeho pláčou. Navíc plavání je aktivita, u které mohou být přímou součástí prvních „sportovních výkonů“.“ Aktivním pohybem ve vodě dítě získává nové dovednosti – jak motorické, tak sociální, otužuje se a plavání mu rovněž dává základ pro pravidelný režim.

Hrajte si

Cvičení miminek
Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem. Foto: www.monkeysgym.cz

Příležitostí k pohybu je už od narození spousta, stačí být jenom trochu kreativní. Když půjdete běhat a potlačíte před sebou kočárek, takový pohyb dítěti nic nedá. Ale chvilka společného mazlení, škádlení nebo „praní se“ už ano. „Do prvního roku jsou možnosti pohybu trochu omezené. Jakmile však dítě začne chodit, příležitostí rapidně přibývá,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz. S dítětem se dají válet sudy, seskakovat z postele, hrát pohybové říkankové hry. Stačí ho poslat na druhou stranu obýváku, aby tam pláclo o zeď, přiběhlo zpátky a dalo mámě pusu, to bude milovat. Někteří rodiče zase koulí potomky na balonech a podobně. „Důležité je přistupovat ke všem aktivitám jako ke hře a střídat je, protože děti neudrží pozornost příliš dlouho,“ říká Jana Havrdová.

Jestliže máte pocit, že ve vymýšlení aktivit pro malé dítě nejste dost kreativní, nebo se až příliš bojíte, že mu nevhodným pohybem ublížíte, zaregistrujte se na kurz cvičení dětí s rodiči. „K dispozici jsou už od půl roku věku dítěte. Cvičení v tomto období podporuje koordinaci těla, rovnováhu, dítě se naučí správně a jistě lézt, některé udělají i první kroky. Převažují tady navíc prvky hry matky s dítětem a cviky bez pomůcek, takže můžete načerpat spoustu tipů, které se pak dají využít i doma,“ říká Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen Monkey’s Gym (www.monkeysgym.cz). Ty pořádají pohybové kurzy pro děti už od šesti měsíců věku.

Pořiďte jim hračky vhodné k pohybu

Cvičení miminek
Organizované lekcemůžete doplnit o cvičení doma. Foto: www.monkeysgym.cz

Odborníci mají skvělou zkušenost s různými tunely, které děti prolézají. Jsou zábavné a navíc skladné. Výborné jsou také vlnky, šikminy, mosty, oblouky, které učí dítě překonávat různé překážky, a hlavně pěnové schody. Všechny tyto pomůcky rozvíjejí jemnou motoriku a posilují svalstvo celého těla. V dětských tělocvičnách Monkey’s Gym zase zařazují od jednoho roku věku dětí také jednoduché cviky na žebřinách, kladině nebo trampolíně, aby děti ochutnaly i jiné typy pohybu. „Domů se určitě vyplatí pořídit i několik druhů míčů – pohyby na míči, hlavně koulení, chytání, házení, kopání, honění, patří k základním dovednostem, rozvíjejí obratnost a rychlost a děti díky nim zabavíte na dlouhou dobu. Pokud nemůžete nebo nechcete opouštět domov, ve věku od roku a půl kolikrát stačí dítěti jenom pustit hudbu a nechat ho, ať se hýbe podle ní,“ dodává Kristýna Přibylová. Uvidíte, že nemusíte dělat nic víc než stisknout PLAY, děti už si poradí samy.

Nespecializujte je příliš brzy

Děti na startu, Malý dobrodruh
Projekt Děti na startu je zařazen mezi vybrané projekty Česko sportuje Českého olympijského výboru. Foto: www.fisaf.cz

Největší prohřešek dnešních rodičů je, že děti příliš brzy směrují k jednomu konkrétnímu sportu: tenisová raketa v ruce nebo kompletní hokejová výstroj ve třech letech nejsou žádnou výjimkou. „Jenže raná specializace kolikrát končí zklamáním dětí i rodičů a navíc může přivodit zranění. Kromě toho velmi často kvůli jednostrannému zaměření děti nezvládají základní jednoduché pohyby, jako jsou třeba skoky přes švihadlo nebo běhání,“ říká Jitka Literová. Proto vznikl celorepublikový projekt Děti na startu, který má za cíl nadchnout malé děti pro velké množství různých druhů pohybových aktivit. „Dítě se vyvíjí a ideálně do osmi let věku potřebuje, co se pohybu týká, hlavně pestrost. Důležité také je, aby pohyb měl pořád charakter zábavy, jinak dítě nebude bavit a brzy s ním skončí,“ dodává Jitka Literová s tím, že kurzy projektu Děti na startu jsou určené všem dětem už od čtyř let věku a kopírují školní desetiměsíční harmonogram. Více najdete na www.ceskosehybe.cz/deti-na-startu/

Zdroj informací: www.juklik.cz, www.ceskosehybe.cz, www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*