Tohle postesknutí slýchá v posledních letech od svých dětí čím dál více rodičů. Důvod je zřejmý. Děti sedí víc, než je zdravé, a chybí jim kompenzace vhodným pohybem. Které sportovní aktivity jsou pro ně vhodné a jaké cviky doporučují odborníci?

Monkeys Gym - Děti v pohybu
Dětem stále víc chybí kompenzace vhodným pohybem. Foto: www.monkeysgym.cz

„Největším strašákem pro krční páteř je, když dítě (ale platí to i pro dospělého) ve snaze zdokonalit se začne plavat jeden bazén za druhým plaveckým způsobem prsa bez pravidelného dýchání do vody. Hlavu má přitom nepřirozeně vztyčenou, a tím dochází k přetížení a samozřejmě i k bolestivosti krční páteře a následně i zad. Ostatně velmi často je tento nešvar vidět v bazénech, když si jdou zaplavat starší lidé. Pro ně by bylo mnohem lepší, kdyby ve vodě cvičili ve svislé poloze, nebo se třeba jenom ve vodě s výškou po ramena procházeli rychlejším krokem. Ideálním způsobem z hlediska prevence bolestí páteře je plavat znak. Proto právě tomuto plaveckému způsobu věnujeme v kurzech patřičnou pozornost, i když je mnohem složitější na orientaci,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, který dnes patří k nejrespektovanějším plaveckým klubům v republice, s největší zkušeností s provozem malých bazénů pro děti.

Po 15 minutách sezení klesá koncentrace

Děti sedí mnoho hodin ve škole, ale bohužel tráví stále více času sezením i ve svém volném čase. Sledování obrazovek všeho druhu se stalo novodobým nešvarem, který se projevuje i u dětí sníženými pohybovými schopnostmi, nadváhou, obezitou a bolestmi zad.

„Osobně vnímám, že po více jak 15 minutách sezení se u dětí snižuje koncentrace, potřebují si rozproudit krev, protáhnout si ruce a nohy. Nejvíce samozřejmě trpí břišní svaly, které jsou při nesprávném sezení zcela „vypnuté“. Naopak přetěžovaná jsou většinou záda a oblast bederní a krční páteře,“ říká Kristýna Přibylová z dětských profesionálních tělocvičen Monkey´s Gym. Jako základ by prý zkusila nabídnou dětem sezení na velkém míči, které je nestabilní, a tudíž nutí zapojovat například svaly břicha i v sedu. Sezení je nutné prokládat krátkými (stačí 5 minut) pauzami pro proběhnutí, protažení rukou, relaxaci krční páteře. Asi jako nejlepší se jí pak jeví krátká sestava poskládaná z proběhnutí, několika dřepů, kroužků celými pažemi, kroužení hlavou pomalu na obě strany a třeba lehkých kliků při opření se o zeď. Sestavy lze různě kombinovat, měnit, přizpůsobit možnostem, ať již ve škole nebo doma.

Monkeys Gym děti
Prostředí, ve kterém se děti pohybují, velmi ovlivňuje i jejich psychiku. Foto: www.monkeysgym.cz

Protahovací a uvolňovací cviky jsou nutnost

Kolikrát týdně by měl tedy školák docházet do sportovního kroužku, aby mělo cvičení požadovaný efekt? Samozřejmě jde o to, o jaký efekt nám jde a o jakém věku dětí mluvíme. Dětem na prvním stupni stačí vedená pohybová aktivita 2x týdně, doplněná o plavání, aktivní chůzi, jízdu na kole a podobně. U starších dětí nebo u těch, které se věnují nějakému sportu aktivněji, se setkáváme s tréninky i 4x týdně a zápasy/turnaji o víkendech. Zde je pak naprosto zásadní dbát na pravidelné protahování a kompenzační cvičení s ohledem na sport, který dělají. Cílem těchto cvičení je vyvážit případnou jednostrannost pohybové zátěže a chránit tak pohybový aparát před nezvratným poškozením do budoucna.

„Není vůbec od věci naučit děti, aby si například některé protahovací cviky zapamatovaly a prováděly je automaticky, třeba když delší dobu sedí u psacího stolu. Patří sem především uvolňování krční páteře kroužením hlavou na jednu a na druhou stranu, vědomé narovnávání zad, kroužení rameny vzad a vpřed, krátký poklus na místě, dřepy nebo předklon pro protažení zad,“ připomíná Kristýna Přibylová.

Pro zajímavost:

Doporučení vydané Světovou zdravotnickou organizací WHO

Malé děti do 4 let by měly sedět maximálně hodinu denně (a to i ty nejmenší v kočárku) a od 1 do 4 let by měly trávit minimálně 3 hodiny denně různými pohybovými aktivitami. A už děti do 1 roku bychom měli pobízet k pohybovým aktivitám, zejména prostřednictvím interaktivní hry na podložce. Podle odborníků stačí celkem 30 minut na břiše v průběhu dne.

Plavání v Juklíku
Plavání děti otužuje a prospívá jejich imunitě. Foto: www.juklik.cz

Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem, kde základem je kvalitní metodika cvičení, profesionální přístup a zábavná forma. Moderní prostor je vybaven nářadím určeným přímo pro děti – gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky nebo horolezecká stěna. Trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. Lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v obchodním centru Galerie Harfa, obchodním centru Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách. Více na www.monkeysgym.cz

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny, www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*