Že jsou vaše děti zase nemocné? Předejděte dalším nemocem dobrou prevencí, kterou je otužování. Nikdy není pozdě s ním začít a pozor – nemělo by být jen nahodilým jednáním, ale životním stylem! Štěpánka Štrougalová, maminka čtyř dětí a majitelka Baby Clubu Juklík, radí, jak na to.

Otužování dětí v bazénu
Na kurzu plavání je otužování součástí lekcí. Foto: www.juklik.cz

1. Otužujte děti pravidelně, a to už od malého miminka

Samozřejmě nikdo si pod otužováním miminek nepředstavuje jejich koupání v ledové řece. U malých dětí se jedná spíše o „vklouznutí“ do určitého způsobu života. Váš životní styl vaše potomky rozhodně ovlivní. „Pokud i vy jako rodiče dodržujete základní principy otužování, máte vyhráno. Bez pravidelnosti a důslednosti nelze ale výsledku dosáhnout. A také dbejte na postupné zvyšování náročnosti „otužovacích procedur“. Otužováním máte možnost zvýšit u svého dítěte imunitu a připravit ho nejen na chladnější roční období, ale také na kontakt se všemi možnými bacily, které kolem nás číhají,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

2. Oblékejte děti přiměřeně, tedy ne více, než je nutno

Děti oblékejte stejně jako sami sebe a vrstvěte. U větších dětí je dokonce lepší dávat o jednu vrstvu méně – žádné dítě totiž jen tak v klidu nechodí, ale pobíhá, poskakuje, a i tím si vytváří teplo. Miminkům, která pouze leží, jednu vrstvu naopak přidejte, a u novorozenců mějte vždy v pohotovosti čepičku. Pokud teploměr ukazuje stále ještě plusové, ale již jednomístné hodnoty, nesahejte hned po zimních bundách a zateplených kalhotách. Nezapomeňte, že sníh i mráz ještě přijdou, a teprve nastane čas pro tyto kousky oblečení. Pokud stále trpíte pocitem, že dítě není dostatečně oblečené, uvařte na výlet horký čaj a budete mít jistotu, že se dítě při osvěžení prohřeje.

3. Nepřetápějte v místnosti

„Přes den se snažte v místnostech udržovat teplotu vzduchu mezi 20 až 22 ° C, na spaní je ideální teplota cca 18 ° C. A nemusíte hned svého drobečka učit spát v zimě s otevřeným oknem. Dopřejte mu usínání v teplých peřinkách a až po usnutí kombinujte vypnutí topení a otevřené okno. Pokud to jde, můžete nechat otevřené dveře do dětského pokojíčku a otevřít okno v jiné místnosti,“ říká zkušená maminka a přidává další vyzkoušený tip: „Pokud můžete načasovat spínače na topení, využívejte spuštění topení v časných ranních hodinách, aby se dítě probudilo do teplejší místnosti.  Určitě to zpříjemní ranní buzení.“

4. Dbejte nejen na teplotu vzduchu, ale i na vlhkost

Suchý vzduch v místnosti dokáže opravdu potrápit. A přitom stačí tak málo. Mokrý ručník na topení. Určitě nezapomeňte ručník řádně vymáchat ve vodě, ať vypařováním nedostáváte do vzduchu zbytky pracího prostředku a aviváže. Platí pravidlo, že vlhkost vzduchu v místnosti by měla být 45-65 %.

5. Otužujte děti vzduchem

„Vzduchová koupel je už dnes ustálený pojem. Dopřejte svým dětem nahaté otužovací chvilky. Domluvte si rituál: Před večerním koupáním je nechejte, ať se svléknou do naha či prádla a mohou uklízet hračky – je to nenásilná forma otužování. Vzduchem můžete krásně otužovat i miminka, když je necháte při přebalování pět minut nahé při pokojové teplotě. Dopřejte si v tuto dobu s nimi chvilky mazlení a povídání…,“ radí Štěpánka Štrougalová

Plavání Juklík
Plavání děti otužuje a prospívá jejich imunitě. Foto: www.juklik.cz

6. S otužováním můžete začít jednoduše

Otužování vodou je nejpřirozenější způsob otužování. V koupelně i v místnosti po koupání mějte tepleji a chladnější vzduch „zařiďte“, až miminko usne. Dětem starším dvou měsíců odbornice doporučuje po týdnu snížit teplotu vody o půl stupně, postupem času až na 34 ° C, děti starší dvou let na konci koupání osprchovat chladnější vodou – ale nemusíte hned ledovou! Otužovat se můžete i tím, že si po normální sprše rychle osprchujete chodidla i lýtka studenou vodou, a postupně se můžete dopracovat ke sprše celého těla. Nic zvlášť příjemného to v té chvíli není, ale tělo se prokrví a v závěru krásně zahřeje.

8. Pohyb na čerstvém vzduchu je základ

Odborníci doporučují strávit pohybem na čerstvém vzduchu minimálně tři hodiny denně. Ano, v zimě je to komplikovanější a vždy je nutné přihlédnout k věku dítěte. Obecně je pediatry schvalovaná vycházka do teploty -5 ° C, pro děti starší tří měsíců není problém ani -10 ° C, kdy v kočárku s hlubokou korbou dokážete teplo udržet. Plánujte proto výlety za každého počasí. V holinách máte o pestrý program v loužích postaráno. A co kousek klacíku a kreslení s ním v bahně?

Nezapomínejte sportovat a ani v zimě se nebojte plavání – to je nejpřirozenější formou otužování. Jen se ujistěte, že máte dostatečný prostor pro aklimatizaci po něm. Nemoc nepřijde z bazénu, ale rýma na nás může číhat, pokud vyběhneme do zimy rozpaření či s mokrými vlasy.

9. Dbejte na kvalitní a dlouhý spánek

„Spánek je pro posílení imunity nesmírně důležitý, a pokud v místnosti zajistíte přiměřený chládek, dojde při spánku k přirozenému otužování. Nepodceňujte délku spánku: novorozenci potřebují až 18 hodin spánku, batolata 12 až 13 hodin, předškolní děti pak 10 hodin,“ doplňuje Štěpánka Štrougalová.

10. Ovoce a zelenina nemusí být nuda

Pro dětský organizmus je ovoce a zelenina naprosto nezbytná součást jídelníčku. Každému nemusí chutnat celé velké jablko. Ale nakrájené na měsíčky, to už může být dobrota. Nebo nastrouhané a smíchané s rozinkami. Můžete také vyzkoušet ovoce sušené či kompotované, ovocné a zeleninové saláty. Dejte ke každému jídlu na talířek doprostřed stolu nakrájenou zeleninu či ovoce a uvidíte, že něco si cestu k chuťovým buňkám dítěte najde. A zkuste mošty – výborné jsou ohřáté s plátkem pomeranče, grepu či jiného ovoce. K tomu barevné brčko, a to už prostě ochutná každé dítě.

Tip navíc: Buďte spolu šťastní, zlepšíte si imunitu

Štěpánka Štrougalová
Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

Pokud jsou děti i rodiče šťastní, odrazí se to i na jejich zdraví. Bádání kolem propojenosti mezi psychikou a imunitním systémem se věnuje věda nazvaná psychoneuroimunologie. Když tedy vymyslíme pestrý program, kdy se budeme všichni dobře bavit, bude nám krásně a budeme zdravější.

Štěpánka Štrougalová je maminka 4 dětí a majitelka Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, nabízí plavání pro nejmenší, kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné a aktivity pro rodiče. Štěpánka je maminka 4 dětí a o své zkušenosti se dělí na webu Blog.juklik.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*