Cvičební nářadí představuje pro děti výzvu, kdy můžou ukázat své schopnosti a dovednosti. Mezi nejoblíbenější patří švédská bedna. Profesionální dětské tělocvičny mají její speciální verzi vhodnou už od 5 let.

Monkeys Gym děti
Mezi nejoblíbenější cvičební nářadí patří švédská bedna. Foto: www.monkeysgym.cz

„Cvičení na bedně děti neskutečně baví. Je to aktivita, se kterou se běžně nesetkají, a trénink této dovednosti navíc uplatní při všech hrách ve venkovním prostředí. Švédská bedna se nejčastěji používá k nácviku výskoků na překážku – výhodou je přitom její variabilita, kdy lze nastavit výšku podle věku a dovedností dětí. Pro výskok můžeme jako doplněk použít odrazový můstek, který pomáhá dětem s tréninkem odrazu. Nejdříve učíme děti výskok do kleku a postupně zdokonalujeme cvik tak, že děti vyskočí do dřepu. Vzhledem k výšce bedny můžeme bezpečně trénovat i seskok z překážky,“ přibližuje výhody a možnosti využití tohoto klasického nářadí při cvičení s dětmi Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Variabilní a zábavná bedna

Většina z nás se s tzv. švédskou bednou (která skutečně pochází ze Švédska, odkud k nám přišla v 70. letech 19. století společně s lavičkami, žebřinami nebo kladinou) setkala v dětství při hodinách tělocviku, kdy tvořila základní součást klasického vybavení školní tělocvičny. A stejně nepostradatelnou zůstává dodnes i v moderních, profesionálně zaměřených dětských tělocvičnách. Klasická švédská bedna se skládá z několika dílů, které se skládají na sebe, přičemž poslední díl je vypolstrovaný a potažený koženkou. „U nás v Monkey´s Gym máme speciální verzi švédské bedny určenou pro menší děti. Jako doplněk využíváme i speciální dětský odrazový můstek, který má upravené pérování tak, aby odraz vnímaly i děti s menší váhou. Švédská bedna je velmi variabilní nářadí – při jejím rozložení vznikne několik dílů, ze kterých můžeme udělat mnoho zábavných překážek na přeskakování, prolézání a přelézání. Právě variabilita tohoto nářadí je tím, co děti i nás velmi baví – můžeme vymyslet nejrůznější cviky a vždy to bude pro všechny nová zkušenost,“ dodává Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym.

Monkeys Gym děti
Cvičení na bedně děti neskutečně baví. Foto: www.monkeysgym.cz

Cvičení vyžaduje pravidelnost

A pro jaký dětský věk jsou švédské bedny určené? „Bednu zařazujeme do lekcí dětí od 5 let. Trénujeme hlavně výskoky a seskoky. Důležitá je kvalitní dopomoc a samozřejmě i příprava na cvik. Děti musí pochopit, co po nich chceme, co mají udělat. Tento způsob výskoku na překážku je pro všechny v tomto věku úplně nový, proto věnujeme hodně času přípravě na cvik i důkladnému vysvětlení, jak má správné provedení vypadat,“ říká Kristýna Přibylová a připomíná ještě jeden důležitý fakt – právě díky tomu, že děti chodí na cvičení pravidelně každý týden, mají dost prostoru pro nácvik. Pravidelnost ve cvičení je totiž důležitá na všech nářadích i při všech trénovaných dovednostech.

„Někdy se nás rodiče ptají, proč mají s dětmi chodit do kurzu pravidelně. Je to právě proto, aby děti měly možnost se ve cvičení zdokonalovat, mohly své znalosti postupně prohlubovat, a díky průběžnému zlepšování je cvičení skutečně bavilo,“ vysvětluje na závěr Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let, kde je vše vytvořené dětem na míru. Lektoři pořádají ukázkové hodiny zdarma, kde si můžou děti vše předem vyzkoušet a rodiče prohlédnout. K dispozici je gymnastické nářadí (kladiny, žebřiny, švédské bedny, bradla, trampolíny…) vyrobené speciálně pro děti, vyměkčený povrch pro měkké dopady i dostatečně velký cvičební prostor. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky, při níž ovšem odborně vzdělaní lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v obchodním centru Galerie Harfa, obchodním centru Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách.

Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*