Přemýšlíte, jak děti zabavit, když už jste všechny nápady vyčerpali? Zkuste hravá cvičení, při nichž uvolní přebytečnou energii, a hlavně se rozhýbou a posílí si imunitu. Speciální cvičební nářadí přitom nepotřebujete, jen ohlídejte povrch, na jakém děti cvičí. Inspiraci přinášejí návodná videa z profesionálních dětských tělocvičen.

Monkey´s Gym - cvičení doma
I doma můžete děti zabavit hravým cvičením. Foto: www.monkeysgym.cz

Při pohybových hrách v domácím prostředí děti ani nepoznají, že vlastně cvičí, protahují si a posilují svaly, trénují koordinaci i motoriku. Žádné speciální nářadí nebo cvičební pomůcky přitom nejsou nutné – vystačíte s běžným vybavením domácnosti.

„Za podstatné bych považovala hlavně místo, kde budete s dětmi cvičit. Místnost musí být prostorná a dobře větratelná a důležitá je i podlahová krytina. Cvičení na dlažbě bych se zcela vyhnula – při doskocích trpí klouby a při uklouznutí je velká pravděpodobnost zranění. Za nejvhodnější považuji koberec s nízkým vlasem. Naše profesionální tělocvičny mají po celé ploše speciální vyměkčený povrch, který neklouže, umožňuje dětem běhat a cvičit bosky nebo v ponožkách a eliminuje možnost poranění. Proto bych doporučila, pokud máte doma podlahu z laminátu, vinylu nebo dřeva, raději na ni před cvičením položit například kobereček z dětského pokoje,“ radí Kristýna Přibylová, která je autorka projektu profesionálních dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym a spolu s odborníky vymyslela vlastní metodiku cvičení. Sama je také maminkou tří dětí, u nichž odmalička pěstuje lásku ke sportu a pohybu, které považuje za základ zdravého životního stylu. Jako inspiraci pro rodiče natočila spolu s kolegy návodná videa, jak cvičit doma s dětmi: https://www.youtube.com/channel/UCas1ZlyEXkhO1prfxVkWQfw

Monkey´s Gym - cvičení doma
Děti si při cvičení uvolní přebytečnou energii, a hlavně se rozhýbou a posílí si imunitu. Foto: www.monkeysgym.cz

2 tipy na hravé cvičení s dětmi

Co budete potřebovat?

Dětský stupínek nebo stoličku, švihadlo, papírové nebo plastové kelímky na pití, umělohmotnou nebo bambusovou mělkou misku nebo talířek, polévková lžíce, 2 malé míčky, menší kbelík na písek nebo třeba od 1litrového balení zmrzliny

Slalom s kloboučkem na hlavě

  1. Rozestavte kelímky po koberci dnem vzhůru jako slalom. O kus dál položte rovně na zem švihadlo.
  2. Dítě si položí na hlavu misku dnem vzhůru jako klobouček, prochází slalom mezi kelímky a hlídá, aby mu „klobouček“ z hlavy nespadl. Zpátky pak jde rovně po švihadle.
  3. Další varianta: dítě položí míček na talířek, koulí ho po jeho obvodu a běží slalom mezi kelímky.

Opičí dráha

  1. Položte na koberec stupínek nebo stoličku a o kus dál polévkovou lžíci s míčkem a talířek s druhým míčkem.
  2. Dítě nejprve přeskočí stupínek, pak si vezme ze země do ruky lžíci s míčkem. Opatrně, aby míček ze lžíce nespadl, se zatočí dokola.
  3. Dítě odloží lžíci s míčkem a sebere si ze země talířek s druhým míčkem. Koulí s ním po jeho obvodu a pak ho hodí do „koše“ – přistaveného kbelíčku.

    Monkey´s Gym - cvičení doma
    Jako inspiraei pro rodiče mohou posloužit návodná videa, jak cvičit doma s dětmi. Foto: www.monkeysgym.cz

Kristýna Přibylová je autorka projektu profesionálních dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym, která spolu s odborníky vymyslela vlastní metodiku cvičení. V jejích třech tělocvičnách, které se nacházejí v obchodním centru Galerie Harfa, obchodním centru Šestka a v Baby Clubu Juklík v pražských Stodůlkách, a jsou vybavené speciálním nářadím pro nejmenší, jako jsou gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky nebo horolezecká stěna. V hodinách nechybí dovednostní aktivity, trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. S dětmi tady cvičí zábavnou formou zkušení lektoři, kteří kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Prostředí je nesoutěživé a pozitivní, aby děti pohyb hlavně bavil. Zároveň zde probíhají např. kurzy ledního bruslení, in-line tréninky nebo dětské sportovní kempy.

Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*