Máte doma potomka, který právě oslavil rok, a zvažujete, zda je vhodné začít s ním už v tomto věku chodit do kurzu plavání? Pokud je to jen trochu možné, udělejte to. Pobyt s dítětem u vody se tak stane nejen veselejší, ale hlavně bezpečnější.

Plavecké pomůcky, Malý dobrodruh
Malé hračky by ve vodě neměly rozhodně chybět. Foto: www.juklik.cz

„Často se rodiče ptají, zda má cenu chodit do kurzu plavání už s ročním dítětem. V dnešní době, kdy máme možnost cestovat k moři a spousta rodin má u domů menší či větší bazénky, je vyhledání kurzů dětského plavání víc než vhodné. Díky nim se totiž pobyty s dítětem u vody stanou veselejší a hlavně bezpečnější. Smysl plaveckých kurzů pro takto malé děti spočívá především v jejich adaptaci na vodu. Je to nejdůležitější část výuky, která se nesmí nikdy vynechat a které se musí věnovat největší časový prostor. Jde o to, aby se dítě s vodou sžilo a nevadila mu, když se mu dostane do uší, nosu nebo očí. Pokud dítě bude mít radost z pobytu ve vodě, je to jasné znamení, že je připraveno na další část výuky plavání,“ říká Štěpánka Štrougalová z dětského centra Baby Club Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem.

10 důležitých cílů při výuce plavání u ročních dětí

  1. samostatný vstup a výstup z bazénu
  2. bezpečný pohyb okolo bazénu
  3. ručkování okolo bazénu
  4. pády z okraje bazénu
  5. pohyb v pomůckách, nejdříve s rodičem, později samostatně
  6. základy orientace pod vodou
  7. nácvik splývavé polohy na břiše i na zádech
  8. bublání do hladiny
  9. potápění pro hračku
Štěpánka Štrougalová
Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

Vítaný zdravotní efekt

„Jsou to právě hříčky, při kterých se s dětmi potápíme, padáme do vody, otáčíme děti pod vodou, bubláme do hladiny, podplaváváme pomůcky, plaveme v oblečení…, díky nimž si dítě zvyká na vodu. Výuka plavání u ročních dětí má ovšem i nezanedbatelný zdravotní efekt. Dochází k posilování posturálních svalů, pozitivní je i vliv na psychomotorický vývoj, podpora fyzické zdatnosti dětí a velmi ráda zmiňuji i pozitivní vliv na psychiku rodiče a utužování vzájemných rodinných vazeb. Jen bych chtěla na závěr připomenout – nikdy nezapomínejte dítěti zdůrazňovat, že i když je voda kamarád, smí vstoupit do vody pouze v doprovodu dospělého!“ dodává Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Baby Clubu Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobik a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Více informací najdete na www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*