Donedávna platilo, že děti trávily po vyučování v družině další hodiny sezením, ať už při přípravě úkolů, čtení, malování nebo hraní her. Nyní mají šanci na mnohem aktivnější náplň. Právě na spolupráci s družinami se totiž nově zaměřuje celorepublikový projekt Děti na startu, který zaštiťuje Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz.

Děti na startu v Kladně
Děti na startu v Kladně. Foto: www.fisaf.cz

Celorepublikový projekt Děti na startu vznikl mimo jiné jako reakce na varovné výsledky odborných průzkumů, jež odhalily kritický nedostatek pravidelných pohybových aktivit u dětí, a to se všemi negativními důsledky na jejich zdraví.

„Věříme, že náš projekt bude stejně úspěšný i při spolupráci se školními družinami. Důvod k optimismu máme – zatím se totiž z míst, kde již projekt funguje, ozývají samé kladné ohlasy, a to jak od zástupců institucí, tak od rodičů i od samotných dětí. Například na školách spadajících pod město Kladno máme nyní 17 středisek, z nichž je 15 školních družin, kde se vyškolení instruktoři minimálně 1x týdně (někde pro velký zájem i 2x týdně) věnují s dětmi pohybovým aktivitám v rámci našeho projektu. Děti se nenudí a rodiče jsou nadšení, že jejich potomci mají další možnost pohybu v rámci školy,“ říká Jitka Literová, manažerka projektu Děti na startu, který vznikl pod záštitou Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, za podpory Ministerstva školství ČR a pro děti je zcela zdarma.

Jak vzniká láska k pohybu

Podle Jitky Literové rodiče vítají i fakt, že se při cvičení v rámci projektu Děti na startu nejedná o žádnou specializovanou aktivitu, ale o všeobecnou pohybovou průpravu.

„Záměrem je především rozvoj základní pohybové motoriky, koordinace, obratnosti, rychlosti a síly. Projekt je určen dětem ve věku od 4 do 9 let – a to bez rozdílu tělesné kondice, konstituce či pohybového nadání. Je tak otevřen jak dětem s normální hmotností, tak i těm s nadváhou či obézním, stejně jako talentovaným i méně pohybově nadaným… A v žádném případě není cvičení zaměřené na výkon, jak tomu bývá u specializovaných sportů, které děti často rozdělují na „horší“ a „lepší“, vyvolávají v nich stres a strach z možného neúspěchu. Naopak – celková metodika projektu Děti na startu je vytvořena tak, aby děti pohyb především bavil, a láska k němu jim vydržela ideálně na celý život,“ vysvětluje hlavní záměry projektu Jitka Literová.

Zdravý talíř
Projekt Děti na startu se ale netýká jen výchovy předškolních a školních dětí k pravidelnému pohybu. Foto: www.fisaf.cz

Až 20 % dětí trpí nadváhou nebo obezitou

Projekt Děti na startu se ale netýká jen výchovy předškolních a školních dětí k pravidelnému pohybu. Do jeho koncepce patří i mnoho dalších aktivit v rámci zdravého životního stylu. Kromě toho, že děti dostanou trička, deníčky pro zapisování sportovních úspěchů nebo svačinové boxy, účastní se například i pravidelného měření tělesných charakteristik (BMI, tuk, svaly, kosti), které může mnohé napovědět o jejich zdravotním stavu.

„Například jsme zjistili, že až 20 % dětí má nadbytečné množství tuku, tedy trpí nadváhou nebo obezitou, a 57 % dětí mělo nedostatečnou kostní hustotu, která představuje riziko budoucí osteoporózy. Problém je i nedostatek svalové hmoty u dětí. Proto jsme rádi za příznivé reakce rodičů na zjištěné výsledky měření – většinou hned dětem upravují stravovací režim a ptají se, co ještě můžou udělat pro jejich zlepšení. Je zřejmé, že v naší společnosti je trend zdravého životního stylu a správného stravování stále aktuálnější,“ upozorňuje Jitka Literová a uvádí příklad ze střediska v Doksech zapojeného do projektu Děti na startu, kde trenéři společně s dětmi připravují už 3. díl receptů na zdravé školní svačiny. Na závěr pak dodává, že ji moc těší, když se dozvídá, že se rodiče sami ptají ve školách či školkách, proč tam projekt Děti na startu ještě není…

O úspěšnosti projektu, který běží od roku 2014, svědčí to, že má už 229 středisek a 7 500 zapojených dětí! V letošním roce jeho pořadatelé zaznamenali o 12 % vyšší nárůst aktivních středisek: nejvíce nových vzniklo v kraji Vysočina, celkově nejvíce jich je ve Středočeském kraji (41) a nejvíce poboček má středisko Sportklub Kladno (17).

Pořadatelem kurzu Děti na startu může být fyzická i právnická osoba, občanské sdružení, spolky, sportovní kluby a svazy, města, obce, mateřské školky, školy a další instituce, zaměřené na vzdělávání a volnočasové aktivity dětí a mládeže.

Více o projektu i zapojení do něj se dočtete na www.detinastartu.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*