Naučit se držet rovnováhu je důležité nejen při sportu, ale i v běžném životě. Tuhle základní dovednost by se děti měly naučit ještě dříve, než půjdou do školy. Dodá jim jistotu a pomůže předejít úrazům. Proto jsou také balanční cviky nedílnou součástí cvičení v profesionálních dětských tělocvičnách.  

Dítě potřebuje umět držet balanc. Víte, jak na to? (Foto: www.monkeysgym.cz)

„Aby dítě umělo bez problémů přejít kládu ležící přes potok, vydržet stát na paddelboardu či bezpečně nastoupit do lodičky, potřebuje mít zpevněný střed těla. Pak už je mnohem snazší udržet balanc. Proto je tak důležité učit děti odmalička, jak mají zpevnit tělo a držet rovnováhu. Jednoduché balanční prvky, jako je chůze po nezpevněné ploše, nášlapných kamenech, po lavičce nebo po kladině, zařazujeme do rozcviček i hlavních bloků cvičení už u dvouletých dětí. U starších pak přidáváme cviky na speciální balanční desce. Ideální je, pokud se děti naučí držet rovnováhu ještě v předškolním věku. Je to důležitá dovednost, díky které jsou pak šikovnější a jistější nejen v hodinách tělesné výchovy, ale i při venkovních hrách a sportování,“ říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, kde lektoři učí děti cvičit podle Konceptu pohybové všestrannosti pro nejmenší. Tato odborníky sestavená metodika zahrnuje vše potřebné, co by si děti měly v prvních letech svého života v oblasti sportu osvojit.

Odkoukáno od surfařů

Velkou předností profesionálních dětských tělocvičen je vedle odborně vedené výuky také prostředí uzpůsobené na míru malým cvičencům. Tělocvičny jsou plné hravých barevných prvků a vybavené gymnastickým nářadím (kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny…) vyrobeným pouze pro děti. K dispozici je i horolezecká stěna a opičí dráhy – ty lektoři často přestavují, aby přinášely stále novou zábavu. Také povrch tělocvičny je pokrytý speciálním kobercem, který zaručuje měkké dopady a minimalizuje bolesti při případných pádech. Novinkou, která pomáhá právě při nácviku rovnováhy, jsou pak balanční desky.

Dítě potřebuje umět držet balanc. Víte, jak na to? (Foto: www.monkeysgym.cz)

„Prvními průkopníky balančních desek byli před lety surfaři, kteří hledali tréninkovou pomůcku pro nácvik rovnováhy na souši. Dnes jsou tyto pomůcky k vidění nejen ve fitness centrech a sportovištích, ale i v kancelářích nebo domácnostech. My v našich tělocvičnách používáme verzi Woodboards Mini, která je určena dětem. Jedná se o balanční desky z kvalitního bukového dřeva s protiskluzovým nášlapným povrchem pro bezpečné balancování. Cvičení na těchto pomůckách pomáhá dětem nejen zlepšit rovnováhu a koordinaci pohybů, ale také posílit střed těla. Balancování na desce děti velmi baví, proto ho do lekcí zařazujeme pravidelně v různých obměnách. Mladší děti zkoušejí jen balancovat s naší dopomocí nebo udržet rovnováhu bez dopomoci. U starších pak přidáváme i další dovednosti, jako jsou dřepy nebo balancování v sedu. Vše samozřejmě pod bedlivým dohledem a s jištěním našich zkušených lektorů. Díky balančním deskám je nácvik rovnováhy pro malé sportovce zase o něco zajímavější a zábavnější,“ uzavírá téma Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, která je sama maminkou tří dětí.

Kristýna Přibylová Monkey´s Gym
Kristýna Přibylová. Foto: www.monkeysgym.cz

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let. Koncept pohybové všestrannosti pro nejmenší, na kterém je odborníky speciálně napsaná metodika zdejšího cvičení postavená, zahrnuje vše, co si děti musí v prvních letech svého života v oblasti sportu osvojit. A pro úspěch výuky je taková metodika úplným základem. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky, při níž odborně vzdělaní lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji dětí a jejich individuálním potřebám. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v OC Galerie Harfa, OC Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách a od dubna nově v OC Westfield Chodov. Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*