Brýle se sice poslední dobou stávají poměrně důležitým módním doplňkem, mnohdy jsou však velmi nepříjemné a to zejména když se chcete naplno věnovat nějakému sportu. Na řadu pak přicházejí kontaktní čočky, s nimiž je život o mnoho snazší.

Kontaktní čočky, Malý dobrodruh
S kontaktními čočkami bude váš život pohodlnější. Foto: www.dreamstime.com

Oči jsou naším nejcitlivějším orgánem a zároveň také smyslem, který nám poskytuje nejvíce informací. Až 90% informací a znalostí získáme díky zraku, na ostatní smysly tak společně připadá zhruba 10% vjemů. Ne nadarmo je proto nutné si oči chránit, pečovat o ně a poskytovat jim náležitý komfort.

A nebyly by to ženy ani svět módy, kdyby neobjevily, že i oči se dají „zdobit“. Dnes už si těžko žena vyšla na ulici bez použití make-upu, řasenky, očních linek nebo stínů. Co ale když je dáma zároveň i nositelkou kontaktních čoček? Jaký je správný postup aplikace čoček a líčení, a jak zabránit, aby se částečky dekorativní kosmetiky nedostaly do očí?

Jak se líčit, pokud nosíte kontaktní čočky

● Líčení provádějte vždy až po aplikaci čoček. Čočku nejprve vyjměte z roztoku, ideální jsou bio-inspirované roztoky (např. Biotrue), které jsou k očím šetrné a respektují jejich přirozené vlastnosti. Čočky díky nim zůstanou vlhké až 20 hodin a tudíž v oku neřežou ani nepálí a nenutí k mnutí, a tím pádem se předejde riziku zanesení částeček kosmetiky do očí.

Používejte šetrnější kosmetické prostředky určené pro uživatele kontaktních čoček či pro osoby s citlivějšíma očima. Většina kosmetických prostředků od řasenek až po oční linky se nyní dají sehnat i ve variantě „sensitive“ nebo-li pro citlivé oči. Vhodné jsou tak pro nositelky čoček i pro ženy, které trpí na častější oční záněty nebo alergie.

Nenanášejte kosmetické prostředky na vnitřní okraj víček, protože by mohly znečistit povrch čoček. V případě, že jste milovnice očních linek, nanášejte ji na vnější okraj víčka, nikdy ji nemalujte přímo „do oka“. Hrozí nejen znečištění povrchu čočky, ale i poranění o hrot tužky.

Nepoužívejte kosmetické prostředky a řasenky k prodloužení řas obsahující drobná vlákna. Ty totiž mohou snadno z řasy odpadnout a dostat se do oka, kde mohou jednak znečistit čočku, ale způsobit i podráždění oka a jeho zarudnutí.

● Během aplikace kosmetických prostředků ve spreji zavřete oči, aby se částice prostředků neusadily na čočkách. To platí především pro parfémy a laky na vlasy. Nepříjemné pak není jen usazení spreje na čočkách, ale i pálení očí, ke kterému by při zasažení očí okamžitě došlo.

Odličování provádějte vždy až po odstranění čoček z očí. Pouze tak zabráníte, aby se zbytky kosmetických prostředků dostaly na čočky. Kontaktní čočky pak opět uložte do pouzdra s bio-inspirovaným roztokem, který je přes noc i vydesinfikuje. Oči následně odlíčíte pomocí odličovacích ubrousků nebo polštářků, na které nanesete odličovací vodu nebo krém. Odličujte vždy jemnými pohyby bez silnějšího tření očí.

Pokrok v kosmetickém i oftalmologickém průmyslu celkově přispěl k většímu komfortu nositelek čoček. Bio-inspirované výrobky jsou jen dalším krokem k rovnováze s přírodou a mohou tak pomoci lidem udržovat nebo dokonce rozšiřovat jejich vlastní tělesné funkce. Ostrý zrak, dokonale nalíčené oči a nulové zdravotní potíže, tak vypadá současnost ve spojení čoček a líčení.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*