Podzimní počasí už děti tolik neláká vyběhnout ven. Aby netrávily příliš času povalováním se u televizí, počítačů a tabletů, je třeba nabídnout jim lákavý alternativní program spojený s dostatkem pohybu. Tady je pár tipů od zkušených, sportovně založených maminek.

Monkeysgym, Malý dobrodruh
Lekce unikátního cvičení pro děti. Foto: www.monkeysgym.cz

„Problém je, že většinou dětem nařizujeme, aby něco skončily, ale nenabízíme jim žádný konkrétní alternativní program. Když chceme, aby přestaly koukat do monitorů, a vyrazily s námi ven ochotně a bez otrávených výrazů v obličeji, musíme jim nabídnout něco víc než jen nudnou procházku ulicemi nebo městským parkem. My máme tu výhodu, že bydlíme na venkově, do lesa i k řece to máme pár kroků. A přesto, že je u nás hodně kopcovitý terén, často jsme už odmala jezdili s našimi čtyřmi dětmi na kolech. Myslím si, že i díky tomu dnes mají dobrou kondici a kola jsou pro ně nejvyužívanějšími dopravními prostředky. A co se týká pěšího výletu, osvědčilo se mi zpestřit ho třeba bojovkou, na jejíž přípravě se většinou starší děti rády podílejí. Naše děti také dodnes rády hledají kešky (hra, při které lidé navzájem ukrývají v terénu malé „poklady“, které pak ostatní hledají pomocí zadaných souřadnic). A co bych ještě doporučila? Přibalit do batohu míč, švihadlo a létací talíř. Ty vždy bezpečně zabaví děti i dospělé,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je maminkou čtyř dospívajících dětí. A pro rodiče těch nejmenších má ještě jeden zajímavý nápad:

Tip č. 1: Spojte návštěvu Prahy s plaváním – miminka vítána!

Chystáte se s malými dětmi na návštěvu Prahy? Přibalte s sebou i plavky a využijte volné hodiny v některém z bazénů Baby Clubu Juklík, které jsou zařízené právě pro plavání nejmenších dětí. Bazén v Praze 5 je vhodný pro děti od 18 měsíců a do bazénu na Praze 10 můžou dokonce kojenci od 5 měsíců! Čeká tu na ně příjemně teplá voda, spousta barevných pomůcek a také hezky zařízené herny, kde se děti po koupání dobře aklimatizují. Více na www.juklik.cz

Plavání Juklík
Plavání děti otužuje a prospívá jejich imunitě. Foto: www.juklik.cz

Když už je venku opravdu ošklivo, dá se sportovat i uvnitř

„Jsme sportující rodina, proto i naše tři děti jsou zvyklé odmalička trávit spoustu času pohybem a sportováním. Všechny chodí na pravidelné tréninky, přesto mě těší, že jsou vždy pro, když s manželem naplánujeme rodinný výlet nebo společnou vyjížďku na kolech. Samozřejmě je příjemnější vyrazit do přírody, když je teplo a svítí sluníčko, ale my chodíme ven za jakéhokoli počasí. Chladno nebo déšť vadí mnohem častěji nám dospělým než dětem – vezměte si například, kolik času jsou ochotny strávit venku při sáňkování nebo stavění sněhuláka. Já jen důsledně dbám na vhodné oblečení a obutí, díky nimž děti zůstanou v suchu a teple,“ říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

A pokud je opravdu ošklivo? „Moc rádi chodíme v zimě do zoo – většinou je tam opravdu málo lidí a vidíme zvířátka zase z jiného pohledu. Volíme trasu tak, abychom se vždy na chvíli zahřáli uvnitř pavilonu, a když to jen trochu jde, využijeme nějaké hřiště nebo prolézačku, aby se děti pořádně vydováděly. V zimě je pak naší velkou společnou zálibou bruslení a občas jdeme i do krytého bazénu nebo využijeme některou z nabídek vnitřních sportovišť,“ doplňuje Kristýna Přibylová a také přidává svůj tip:

Tip č. 2: Dopřejte dětem cvičení na pravém gymnastickém nářadí

„Hravé cvičení bez omezení“ můžete využít v „otevřených hodinách“, které v Praze pořádají profesionální dětské tělocvičny Monkey´s Gym. Tyto hodiny jsou vyhrazeny pro volné cvičení a dovádění dětí a rodičů a můžete na ně přijít bez předchozí rezervace – pouze je nutné si telefonicky ověřit aktuální dostupnost v den a čas, kdy se sem chystáte. A co tady na děti čeká? Gymnastické nářadí vyrobené speciálně pro ně, jako jsou kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, opičí dráhy, míče, nejrůznější zábavné barevné a měkké cvičební prvky, horolezecká stěna a mnohé další. Více na www.monkeysgym.cz

Valašsko nezná nudu. Děti si tu vyzkoušejí golf i saunové rituály (Foto: www.valachy.cz)

Vezměte děti do čisté přírody, kde se nebudou nudit

„Máme to štěstí, že žijeme v podhůří Beskyd, kde můžou být děti odmala v kontaktu s malebnou valašskou přírodou. Také pravidelné sportování je v tomto prostředí naprosto přirozenou součástí života. Skvělá je třeba cyklostezka Bečva, která protíná Velké Karlovice a vede až ke Vsetínu, přičemž na řadě míst je vhodná i pro in-line brusle a cítíte se na ní bezpečně i s menšími dětmi. Další atrakcí Velkých Karlovic pro rodiny jsou dětské naučné stezky. Nejpopulárnější je Kulíškova naučná stezka, která měří asi 2,5 km a má 11 zastavení, na nichž se děti dozvědí různé zajímavosti o místní fauně. Průvodcem stezkou je roztomilá sova kulíšek – nejmenší žijící sova, která hnízdí právě ve zdejších lesích,“ říká Martina Žáčková z Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích a přidává tip, ze kterého budou děti rozhodně nadšené:

Tip č. 3: tip: Udělejte dětem radost a dopřejte jim pocit, že se vrátily k moři

Právě tak se totiž cítí každý, kdo se ponoří do báječně teplé a slané vody některého z termálních bazénů ve Wellness Horal ve Velkých Karlovicích na Valašsku. Děti tu navíc budou nadšené i z rozmanitých vodních atrakcí – vodních chrličů, divoké řeky nebo vodního hřibu. Součástí wellness centra je také saunový svět, kde se pravidelně konají saunové rituály, a vy je můžete dopřát i dětem. Denně v 10 hodin se koná dětský saunový rituál, který je díky nižší teplotě v sauně určený právě dětem. Více na www.resortvalachy.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*