Televize, počítačové hry a mobilní telefony vystřídaly v posledních letech u dětí zábavy jiného druhu a snad nejvíce daly na frak sportovním aktivitám. Není divu, že každé sedmé dítě v České republice trpí nadváhou. Jak ale děti rozhýbat? A jak to udělat s těmi, pro které je i slovo sport téměř noční můrou?

Děti Monkey´s Gym
Mnohem lepší je dopřát dětem nejprve všeobecnou pohybovou průpravu. Foto: www.monkeysgym.cz

Jděte dětem příkladem – sportujte společně

„Každý žijeme v jiném prostředí, máme jiné časové i finanční možnosti. Ať již ve městě nebo na vesnici, v rodinném domě nebo v paneláku, každý pohyb se dnes počítá. A pozor: je nutné jít dětem příkladem, protože bez nás rodičů to nepůjde,“ říká Kristýna Přibylová, autorka speciálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, kde děti cvičí zábavnou formou podle svého správného psychomotorického vývoje.

Ideální je podle ní zvolit sport, který mohou vykonávat všichni členové rodiny. „Budete tak se svými dětmi trávit více času a snadněji je pak povedete k pohybu. Najděte proto aktivitu, která baví i vás. Nejlepší totiž je, když pohyb, který dítě provozuje, baví i jeho rodiče. Pokud nesnášíte fotbalové zápasy, jen těžko na nich budete chtít trávit každý víkend,“ dodává odbornice.

Její názor sdílí i Jana Boučková, autorka úspěšného celorepublikového projektu Děti na startu: „Není nad to, když rodina sportuje společně – může se jednat o vycházky, badminton, plavání, kolo nebo třeba hru na stopování. Nemusí se jednat o nic složitého a náročného. Důležité je vychovávat děti k tomu, že pohyb je nejen zdravý, ale hlavně přirozený. A právě rodič určuje program společného času. Proto i chuť k pohybu v dětech nejvíce vyvoláme vlastním příkladem.“

Děti Monkeys Gym
Pokud sami nemáte ke sportu vztah, je nejlepší vyhledat odborníky. Foto: www.monkeysgym.cz

Svěřte děti do rukou profesionálů

Pokud sami nemáte ke sportu vztah, je nejlepší vyhledat odborníky, kteří dají dětem správnou pohybovou průpravu. „Možností se nabízí nepřeberně a sport už dnes dávno neznamená jen soutěžení, ale především radost, hru a zábavu. U menších dětí je ideální začít s všeobecnou pohybovou průpravou, bez které to v dalších sportech prostě nejde a vše je s ní mnohem jednodušší. Kotoul, hod míčem, běh, skok – to vše by mělo dítě umět ještě dřív, než se začne intenzivněji věnovat nějakému konkrétnímu sportu,“ upozorňuje Kristýna Přibylová s tím, že pak je vhodné podporovat dítě v tom, co mu jde.

„Každé dítě je jinak pohybově nadané a samozřejmě bude raději dělat sport, v němž se cítí dobře a sebejistě. Není důležité, co z něj chcete mít vy. Hlavní je, aby mu vybraný sport „sedl“, protože se pak k němu bude mnohem ovhotněji vracet.”

Ovšem myslete i na to, jaký vztah ke sportovnímu kroužku od počátku sami v dětech budujete. „Je nutno spolupracovat s trenéry a neřešit některé situace kriticky a nahlas formou – zase musím odvést Kubu na trénink, nemám na to čas, už mě to štve… Rodiče to tak často ani nemyslí, ale děti to může zasáhnout, lehce vznikne blok a dítě si pak může myslet, že ono samo a jeho sportovní aktivita jsou příčinou nespokojenosti rodiče,” varuje Jana Boučková.

Děti na startu, Malý dobrodruh
Projekt Děti na startu je zařazen mezi vybrané projekty Česko sportuje Českého olympijského výboru. Foto: Jaroslav Appeltauer

Připravte se na občasný odpor

Pravidelnost je základ, proto je nutné vytrvat i ve chvíli, kdy se dítku na trénink nechce. A takové chvíle samozřejmě nastanou. Pak je důležité mít pevnou vůli a nepolevit.

„V tomto případě má demokracie jisté meze. Pokud chceme dítě správně vychovávat (a to nejen v lásce ke sportu), je nutné stanovit jistá pravidla a meze. Záleží však na nás – a potažmo také na trenérech – zda dokážeme děti k pohybu a ke sportu správně motivovat. Především u dětí, které jsou introvertní nebo tak trochu antisportovci, hraje důležitou roli pochvala a povzbuzení. Já na kurzech Dětí na startu slavím v komunikaci s těmito cvičenci každý jejich sebemenší úspěch. U trenérů by také mělo být zásadou nedávat najevo, kdo je ten oblíbený, a komu jsme schopni něco odpustit. Trenér se musí vždy chovat ke všem stejně, nedělat mezi dětmi žádné rozdíly,“ vysvětluje Jana Boučková.

Nepřepalte začátek

„Myslíme okamžik, kdy dítě přivedete k vybranému sportu. Děti mohou lyžovat nebo jezdit na kole ve třech letech, pokud je to baví a jde jim to. Jestliže však (i starší) dítě po prvních sportovních pokusech nejeví nadšení a nechce se učit, nenuťte jej! Počkejte, až bude zralejší, a vyzkoušejte zatím jinou disciplínu. V opačném případě mu totiž daný sport znechutíte a v pozdějších letech se k němu bude jen těžko vracet,“ upozorňuje Kristýna Přibylová.

Jitka Literová s dětmi
Jitka Literová s dětmi. Foto: www.detinastartu.cz

Objevte les a zapomeňte na výtah i špatné počasí

„Každá pohybová aktivita se počítá a v lese je tolik příležitostí ke hrám – hod šiškou na strom, slalom mezi stromy, skok přes pařezy a na závěr oblíbené stavění domečků pro skřítky. Uvidíte, že se zabaví celá rodina, a ušlé kilometry vám ani nepřijdou,“ má vyzkoušeno Kristýna Přibylová s tím, že zábavou se může stát i vyšlápnutí schodů v paneláku: „Skvělou motivací je soutěž, kdo bude první nahoře. Vzhledem k rychlosti výtahu budou děti často vyhrávat, což pro ně bude o to větší zábava.”

A co když prší? Déšť nebo sníh vadí většinou jen nám dospělým. V holínkách a pláštěnce se přece dá nasbírat tolik nových zážitků!

Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem a vybavené nářadím určeným přímo pro ně, jako jsou gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky či horolezecká stěna. Lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Prostředí je nesoutěživé a pozitivní, aby děti pohyb hlavně bavil. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v obchodním centru Galerie Harfa, obchodním centru Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách. Více na www.monkeysgym.cz

Děti na startu je úspěšný celorepublikový projekt všeobecné pohybové přípravy, do níž se zapojilo už na 200 středisek a přes 6 000 dětí ve věku od 4 do 9 let. Projekt je zaměřený na rozvoj základní pohybové motoriky, koordinace, obratnosti, rychlosti a síly. Kurzy probíhají pod vedením odborně vyškolených trenérů a instruktorů ve školách, družinách a kroužcích jako součást vyučování nebo po vyučování, v mateřských školkách, v rámci pohybových aktivit v tělocvičnách, sportovních halách, sokolovnách, sportovních klubech, oddílech či ve fitness centrech. Více na www.detinastartu.cz

Zdroj informací: www.monkeysgym.cz a www.detinastartu.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*