I když to zní zvláštně, je to tak. V kurzech cvičení pro děti od 6 měsíců se nejmenší cvičenci v doprovodu rodičů naučí především správné technice lezení, základům chůze i bezpečnému zdolávání překážek. Díky tomu pak i méně padají, a když už, tak šikovněji.

Cvičení miminek Monkey´s Gym
Kvalitní dětská tělocvična musí poskytnout vše, co je pro cvičení potřeba. Foto: www.monkeysgym.cz

„Půlroční děti už jsou schopné vnímat a učit se zásadám zdravého pohybu. Má to pro ně – a také pro jejich rodiče – velký význam. Tím, že dětem vštípíme už v tomto raném věku správné vzorce pohybových stereotypů, naučí se například správné technice lezení, která je důležitá pro vývoj jejich páteře, bezpečnému zdolávání překážek a sníží se tak i riziko jejich pádů v domácím prostředí. Cvičení v kurzu, které obvykle probíhá 1x týdně, je samozřejmě třeba doplnit pravidelným procvičováním v domácím prostředí,“ říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, kde už 10. rokem pravidelně pořádají úspěšné kurzy pro rodiče s dětmi.

Od lezení k prvním krůčkům

„Skladba lekcí cvičení v rámci jednoho semestru je koncipována tak, aby děti postupně získávaly nové dovednosti, následně je zdokonalovaly a přidávaly další. Pomůcky a pohybové aktivity v hodinách různě obměňujeme, aby pohyb byl při cvičení pro děti hlavně zábavou a hrou,“ vysvětluje zkušená lektorka.

V hodinách určených nejmenším dětem od 6 do 12 měsíců je cílem především začít rozvíjet nejzákladnější pohybové návyky, podpořit koordinaci celého těla a rovnováhu, zaměřit se na rozvoj lezení, chůze a překonávání menších překážek. Cvičení v tomto období podporuje koordinaci těla, rovnováhu a motivuje dítě do polohy „na čtyřech“.

„Lezení je jedním z nejzdravějších pohybů ve vývoji vůbec. Nejen, že propojuje hemisféry, a tím zlepšuje koordinaci a soustředění, ale hlavně posiluje zádové a břišní svaly a připravuje tělo na sed. A je velkou chybou, pokud jsou děti dospělými pasivně posazovány ještě v době, kdy samy nesedí a jejich zádové svaly nejsou pro tento úkon dostatečně vyvinuté,“ připomíná Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym. Také tuhle důležitou zásadu se dozvědí účastníci kurzu cvičení pro nejmenší.

Kristýna Přibylová s dcerkou, Malý dobrodruh
Kristýna Přibylová s dcerkou. Foto: www.monkeysgym.cz

Hra s rodiči a zábavné cvičební pomůcky

V průběhu hodin se děti naučí správně a jistě lézt, některé postupně přejdou k prvním, ještě však nejistým krokům. Zařazují se motorická a koordinační cvičení. Děti zkouší lezením překonávat různé překážky. Při cvičení převažují prvky hry rodiče s dítětem a cviky rodiče s dítětem bez pomůcek. Na své si tak přijdou i sami rodiče, kteří si potřebují protáhnout a zpevnit tělo.

Při dalším cvičení pak přicházejí na řadu speciální pomůcky, které jsou vhodné pro nejmenší děti a zároveň dělají výuku zábavnější. „Používáme barevné míče, obruče, padák, různé šikminy, tunely, měkké schody a další. S jejich pomocí rozvíjíme jemnou motoriku, stimulujeme plosku nohy, cvičíme rovnováhu a posilujeme celé tělo. Například pro posílení zádových svalů využíváme cvičení na overballech nebo velkých míčích, při kterých miminka vleže na bříšku provádějí různé úkony adekvátně svému věku,“ přibližuje náplň hodin pro nejmenší Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let. Koncept pohybové všestrannosti pro nejmenší, na kterém je odborníky speciálně zpracovaná metodika zdejšího cvičení postavená, zahrnuje vše, co si děti musí v prvních letech svého života v oblasti sportu osvojit. A pro úspěch výuky je taková metodika úplným základem. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky, při níž odborně vzdělaní lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji dětí a jejich individuálním potřebám. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v OC Galerie Harfa, OC Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách. Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*