S novým školním rokem se rozbíhají i různé zájmové kroužky. Jak je vybrat, aby děti bavily, zvládaly je, a přitom jejich organizace dobře zapadala i do vašeho programu? Tady je několik tipů od dvou zkušených instruktorek a zároveň několikanásobných maminek – Štěpánky Štrougalové a Kristýny Přibylové.

Cvičení miminek
Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem. Foto: www.monkeysgym.cz

Rádi byste, aby vaše dítě chodilo do atletického kroužku, ale ono se zhlédlo v taekwondu, a nedá si to vymluvit? „Někdy je těžké smířit se s tím, že naše zájmy jsou zcela v rozporu se zájmy našeho dítěte. Nezbývá nám ale nic jiného než to respektovat. Na kroužek totiž bude náš potomek docházet jen tehdy, když ho bude bavit. Také osobnost trenéra a dětský kolektiv jsou pro pocity a rozhodování dítěte velmi důležité. Každopádně dítě má právo na svůj názor.  Kterou aktivitu preferuje, kterou méně. Která se mu líbí, ale úplně mu tam třeba nesedí kolektiv. Proto je velkou výhodou, pokud organizátor kroužku nebo kurzu nabízí zkušební hodiny zdarma. Ty se nabízí většinou v nezaplněných hodinách. Organizátor může také nabízet výhodné storno podmínky, kdy bez udání důvodu můžete kurz po první, druhé lekci stornovat. V tomto případě si vyzkoušíte přesně svůj den, hodinu, kolektiv i trenéra,“ říká Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík, která je sama maminkou 4 dětí. Podle jejích zkušeností je například jasným znamením, že jste při výběru kroužku trefili hřebíček na hlavičku, když si dítě bude dva dny před danou aktivitou nadšeně balit batůžek s potřebnými věcmi.

Nezapomeňte na náhradní hodiny

S množstvím kroužků bychom to neměli přehánět – pokud by děti měly každý den v týdnu nějakou aktivitu, začaly by být brzy unavené a mohlo by se to projevit i horšími výsledky ve škole – protože na přípravu by jim už nezbýval čas, síly ani nálada.

Vždy je také třeba počítat s tím, že se dítě nebude moct některých hodin v kroužku z různých důvodů účastnit. Proto je třeba mít nějaký volný čas v týdnu na případné náhradní termíny. Pokud byste měli pro dítě na každý den organizovaný placený program, nebude příležitost, kdy si vybrat náhradní hodiny, a lekce můžou z tohoto důvodu propadnout.

Místo na hřiště do bazénu! (Foto: www.juklik.cz)

Váš dobře využitý čas

Také dostupnost hromadnou dopravou nebo možnosti parkování v místě, kde se zájmový kroužek koná, je nutné předem zvážit. Jinak hrozí, že vám zaberou více času, než by trvala samotná dětská aktivita.

„Když jsme před jedenácti lety tvořili koncept našich moderních dětských tělocvičen, měli jsme jako jednu z priorit to, že musí být dobře dostupné a také praktické. Sama jsem maminkou tří dětí, proto dobře vím, jak důležité je všechny povinnosti, zájmy a docházku do kroužků zkoordinovat. Naši klienti si velmi pochvalují, že si mohou během doby, kdy děti cvičí, zajít nakoupit nebo něco zařídit. Díky prosklené tělocvičně také využívají čas pro práci, sednou si v předsálí u dobré kávy, otevřou notebook, a přitom přes prosklenou stěnu po očku sledují cvičební pokroky svých ratolestí,“ dává příklad, jak pro sebe šikovně využít dobu, kterou dítě tráví ve sportovním kroužku, Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, které najdete v Praze v OC Galerie Harfa, OC Šestka, v plaveckém centru Juklík ve Stodůlkách a nově ve Westfield Chodov na Praze 4.

Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

Plavecké centrum Juklík má u nás jednu z nejdelších tradic ve výuce plavání pro děti. Od roku 1988 je průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Provozuje několik vlastních bazénů, které jsou proslulé špičkovou kvalitou vody, vybavením i perfektním zázemím pro pobyt rodin s malými dětmi. V kurzech, které vedou zkušení trenéři, se děti naučí nejen dobře plavat, ale i se chovat bezpečně u vody. Centrum Juklík je zaměřené na nejmenší děti od 2 měsíců do 15 let, ale nabízí i aqua-aerobic pro dospělé a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny. Velký zájem je také o nevedené volné hodiny a rodiče vítají i prostor pro dětské narozeninové oslavy. www.juklik.cz

Kristýna Přibylová Monkey´s Gym
Kristýna Přibylová. Foto: www.monkeysgym.cz

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let, kde je vše vytvořené dětem na míru. Lektoři pořádají ukázkové hodiny zdarma, kde si můžou děti vše předem vyzkoušet a rodiče prohlédnout. K dispozici je gymnastické nářadí (kladiny, žebřiny, bradla, trampolína) vyrobené speciálně pro děti, vyměkčený povrch pro měkké dopady i dostatečně velký cvičební prostor. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky, při níž ovšem odborně vzdělaní lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v OC Galerie Harfa, OC Šestka, v plaveckém centru Juklík ve Stodůlkách a nově i ve Westfield Chodov na Praze 4. Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*