Chcete-li, aby se vaše děti naučily opravdu dobře plavat, nastává právě teď vhodný čas přihlásit je do plaveckého kurzu. Po létě jsou na koupání zvyklé, a tak rychle přivyknou i pravidelným návštěvám bazénu. Trenéři je tu naučí dovednostem, díky nimž budou ve vodě jistější a změní se z tzv. pasivních plavců v aktivní.

Plavání dětí
O úrovni plaveckého klubu hodně napoví i plavecké pomůcky. Foto: www.juklik.cz

Po létě, kdy měly děti spoustu příležitostí zařádit si v bazénech, rybnících, řekách nebo moři, je vhodné využít toho, že jsou na vodu zvyklé, a přihlásit je na některý z plaveckých kurzů. Naučí se tady totiž mnoho dovedností, které bychom je my sami při nejlepší vůli nenaučili.

„Mnoho rodičů si myslí, že jejich děti umí plavat, ale ve skutečnosti jde pouze o pasivní plavce. To jsou děti (ale samozřejmě podobně je na tom i řada dospělých), které

se sice udrží nad hladinou, dělají tempa rukama i nohama a uplavou určitou vzdálenost, ale nemají zvládnuté základní plavecké dovednosti. Proto jsou jejich pohyby často zmatené, neúčelné, křečovité, schematické, a celkově děti nemají ve vodě potřebnou jistotu. V plaveckém kurzu vedeném zkušenými trenéry se naučí základní plavecké dovednosti, následně jednotlivé plavecké způsoby, ale také si vyzkoušejí, jak reagovat, nastanou-li ve vodě nepříznivé podmínky – například velké vlny, silné proudění vody, náhlá hloubka… Pokud se pak někdy dostanou do podobné situace, nezpanikaří a mnohem lépe ji zvládnou, protože na ni budou připraveny,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová, zakladatelka pražského Baby Clubu Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a provozuje i plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné nebo aqua-aerobic.

Ovládají vaše děti 5 základních plaveckých dovedností? A co vy?

  1. Dýchání do vody – při nácviku této dovednosti je cílem naučit dítě intenzivní nádech ústy a dlouhý, plynulý a úplný výdech ústy i nosem do vody s otevřenýma očima. V plynulém opakování bez zadržení dechu.
  2. Splývavá poloha – také nazývaná sebezáchranná – děti se učí vznášet se na zádech, ale i na břiše s hlavou v prodloužení trupu.
  3. Orientace ve vodě i pod vodou – důležité je naučit se plavat s otevřenýma očima, a to s brýlemi, ale i bez nich.
  4. Pády a skoky – trenéři dětem vysvětlí zásady bezpečného skákání a pak je s dětmi nacvičují, a to z různých výšek a z různých poloh.
  5. Pochopit „pocit vody“ – tato dovednost spočívá v pochopení záběrové plochy a polohy. Dítě musí rozpoznat, který pohyb zajišťuje pohyb vpřed, který vzad, čím docílí točení dokola, jak se dostane z hloubky k hladině a opačně.

„Naučit se tyto základní dovednosti je pro následující výuku samotných plaveckých způsobů naprosto nezbytné. S výukou konkrétních plaveckých způsobů je pak nejvhodnější začít u dětí ve věku 5-6 let. Plavecké způsoby je učíme rozfázovaně. Nejprve se učí pohybu horních končetin, dolních končetin, zdokonaluje se souhra v dýchání a všechny prvky směřují k celkové koordinaci a provedení správného plaveckého způsobu,“ říká Štěpánka Štrougalová.

Plavání Juklík
Plavání děti otužuje a prospívá jejich imunitě. Foto: www.juklik.cz

Nestačí výuka plavání ve škole?

Možná vás napadne, proč přihlašovat dítě do plaveckého kurzu, když chodí plavat v rámci školy? „I když má vaše dítě to štěstí a účastní se pravidelných a odborně vedených hodin plavání v rámci povinné školní výuky, na to, aby se stalo aktivním plavcem, to nestačí. Navíc pro řadu škol je stále velmi obtížné zajistit vhodný bazén pro výuku a vzdělané instruktory, takže pravidelnost a úroveň výuky plavání je v různých částech republiky a jednotlivých školách velmi rozdílná,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Jukík.

Je to škoda, protože výuka plavání má u nás dlouhou tradici a už od roku 1934 byla pro žáky základních škol povinná. To však platilo pouze do roku 2004. Pak nastala třináctiletá pauza, kdy tato povinnost z učebních osnov vypadla. Znovu se do nich konečně dostala až v roce 2017, kdy má probíhat v rámci hodin tělesné výchovy v některém ročníku (nejčastěji 2., 3. nebo 4.) na 1. stupni ZŠ. Podle odborníků je ale na výuku plavání v 8 nebo dokonce 10 letech pozdě. Proto rodičům doporučují přihlásit děti do plaveckých kurzů ideálně ještě v době, kdy navštěvují mateřskou školu nebo zahajují školní výuku. Umět plavat by přece mělo patřit k základnímu vzdělání!

Štěpánka Štrougalová
Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny. Více na www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*