Při jízdě na kolečkových bruslích je nejobtížnější umět zastavit i bezpečně padat. Podle dětských lékařů bývají totiž pády, kdy dítě nedopadne dopředu na ruce, ale dozadu na hlavu či záda, příčinou vážných úrazů. Máte-li tedy potomka, kterého in liny baví, určitě ho přihlaste do kurzu, kde ho profesionálové naučí nejen jezdit, ale i padat.

In line kurzy Monkey’s Gym (Foto: www.monkeysgym.cz)

„Jízda na in linech je zábavná a děti ji milují. Základem ovšem je, aby se hned zpočátku naučily správně zastavit a také „chytře“ spadnout. Pády jsou totiž při jízdě na in linech mnohem častější než třeba na kole. Proto také patří k základní výstroji každého jezdce na in linech kromě dobře padnoucí helmy i chrániče kolen, loktů a zápěstí,“ upozorňuje na úvod Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym, které in line kurzy pro děti od 4 do 10 let pořádají už osmým rokem.

První jízda v historii…

Helma a chrániče by se bývaly jistě hodily i Belgičanovi Johnu Josephu Merlinovi, který je považován za prvního vynálezce kolečkových bruslí. „Problém není jezdit na kolečkových bruslích, ale zastavit…“ – tuhle větu prý pronesl poté, když se chtěl v roce 1760 na jedné párty v Londýně „zviditelnit“ a vjel do sálu na vlastnoručně zhotovených kolečkových bruslích. Nedokázal však zastavit a skončil v jednom ze zrcadel, které se roztříštilo… Nicméně jeho vynález se ujal a v průběhu dalších staletí ho jemu podobní nadšenci stále více zdokonalovali. Výsledkem jsou dnešní moderní in line brusle, které mají kolečka hezky v řadě (in line) za sebou, a na nichž jezdí miliony lidí po celém světě.

Hlavně to musí děti bavit

S výukou jízdy na kolečkových bruslích je možné začít u dětí ve věku 4 let. Mladší děti totiž ještě nemají dostatečně zpevněné kotníky a nejsou na výuku připraveny ani psychomotoricky. V in line kurzu děti-začátečníci nejprve zkoušejí na bruslích ťapat a rozjíždět se. Zkušení lektoři s nimi intenzivně trénují správné pády a zvedání se do stoje. Průběžně přidávají delší ježdění a nové cviky. Přitom kladou důraz na procvičování rovnováhy, správný postoj na bruslích, odrazy z obou nohou a mnoho dalšího. „U začátečníků používáme vhodné pomůcky, které dětem pomáhají ke snadnějšímu osvojení nových dovedností – například lano, kroužky, tyče. Děti také trénují jízdu mezi kužely, střelbu na bránu a jiné hry. Lektor se začátečníkům věnuje v individuálním režimu dle jejich pokroků, vše ukazuje a vysvětluje. Hlavní je, aby děti bruslení od začátku bavilo,“ připomíná Kristýna Přibylová zásadu, která je společná i pro všechny ostatní sportovní aktivity, které tělocvičny Monkey’s Gym nabízejí.

In line kurzy Monkey’s Gym (Foto: www.monkeysgym.cz)

Slalom i přeskok přes překážky

I pro děti, které už mají s jízdou na in linech určité zkušenosti, je takový kurz velkým přínosem. Především si při něm prohloubí dovednosti v oblasti zatáčení a brzdění. Lektoři s dětmi trénují i přešlapování, jízdu pozadu nebo slalom. Postupně zařazují složitější prvky, jako je jízda na jedné noze, rychlejší jízda, starty nebo přeskok přes překážky.

„V kurzu je vždy maximálně 15 dětí, kterým se věnují 3 lektoři, aby byla výuka individuální a bezpečná. Pro každou skupinku dětí máme vypracovanou samostatnou metodiku výuky tak, aby se v rámci svých dovedností v in line bruslení stále zdokonalovaly,“ dodává na závěr Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym.

In line kurzy Monkey’s Gym

Zkušení instruktoři z profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym zahajují oblíbené kurzy in-line bruslení. Jsou určeny všem dětem od 4 let, začátečníkům i pokročilým. Cílem kurzu je provést děti prvními krůčky na bruslích, případně zdokonalit to, co již umí. Kurzy probíhají v září a říjnu, vždy dopoledne o víkendu, a to na pobočkách Monkey’s Praha 6 a Monkey’s Praha 9. Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*