Plavecké bazény nabízejí pro děti kromě klasických skupinových kurzů plavání i individuální výuku. Kdy se pro ni rozhodnout? O své zkušenosti se s námi podělila Štěpánka Štrougalová, zkušená trenérka z pražského plaveckého centra Juklík.

Jak naučit děti plavat
Učit plavat své dítě je pro rodiče docela dřina a ne každý na ni má čas i schopnosti. Foto: www.juklik.cz

„Asi do 4-5 let probíhá výuka plavání malých dětí v doprovodu rodičů, kteří jsou s dítětem přímo v bazénu. Děti tak mají vlastně individuální výuku i ve skupinových kurzech. Trenér vysvětluje jednotlivý prvek rodičům a ti dítě motivují a spolupracují s ním. Až v pozdějším věku mluví trenér přímo k dětem a rodiče nejsou v bazénu přítomni. Pak se jedná o klasické skupinové kurzy. Kromě nich si ale můžete vybrat samostatný individuální kurz, kdy se bude trenér věnovat jen a jen vám a vašemu dítěti. V některých případech a životních situacích tuhle možnost řada lidí velmi přivítá a ocení,“ říká na úvod Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík.

V kolektivu, nebo sám?

Skupinová výuka plavání má samozřejmě své nesporné klady. Patří mezi ně především – aspekt socializace a motivace. „Pokud děti ještě nechodí do školky, jsou lekce plavání jednou z prvních aktivit, kdy se setkávají s vrstevníky, učí se s nimi spolupracovat, hrát, komunikovat. Socializační aspekt při individuálních lekcích zcela mizí. Zároveň chybí motivace od ostatních dětí. Máme velmi dobré zkušenosti s tím, že při výuce předškoláků v kolektivu (skupinky do 10 dětí) je obrovským motivačním prvkem právě přítomnost ostatních. Děti se nechají úspěchem druhých velmi rychle strhnout, což je pro ně významným hnacím motorem. Tento motivační faktor při individuálních lekcích také odpadá,“ popisuje rozdíly mezi individuální a skupinovou výukou Štěpánka Štrougalová s tím, že při individuálních lekcích může být na škodu i fakt, kdy rodiče nemají možnost porovnat schopnosti svého dítěte s ostatními, a tak třeba nemůžou objektivně zhodnotit, zda chtějí po svém dítěti moc, nebo ho naopak (třeba ze strachu) v rozvoji zbytečně omezují.
Přesto podle trenérky nastávají situace, kdy jsou individuální lekce plavání pro předškoláky velmi vhodné a lze je jen doporučit.

Plavání Juklík
Plavání děti otužuje a prospívá jejich imunitě. Foto: www.juklik.cz

Kdy zvolit „individi“

Tady je 5 příkladů situací, kdy možnost individuální výuky pro předškoláky rozhodně oceníte:

1. Vaše dítě je bojácné, možná po nepříjemné zkušenosti s vodním prostředím.

V tomto případě je zapotřebí řešit situaci co nejdříve, aby se v dítěti neusadil strach z vody. Budete překvapeni, jaké zázraky a pokroky trenéři při individuální výuce dokážou. V každém případě je nutné obrnit se trpělivostí a radovat se z každého sebemenšího úspěchu. „Strach, neúspěch nebo úzkost jsou stavy, které mohou blokovat centrální nervovou soustavu. Tím je narušena motorická funkce a schopnost určité koordinace pohybů. I když dítě třeba daný pohyb na suchu dokáže, ve stresu není schopno jej ve vodě udělat. A už vůbec není schopné učit se něco nového,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová s tím, že každý zkušený trenér se proto snaží před jakýmkoliv novým učením nejprve odbourat tuto úzkost. Pozná její příčiny i projevy. Situaci si zmapuje a zvolí konkrétní metodickou řadu. Krok po kroku pak tyto negativní stavy odstraňuje a spolu s rodičem i dítětem hledá především pozitivní zážitky. Ty vyvolávají spokojené pocity a odbourávají strach. Po jeho překonání se mohou společně učit nové plavecké dovednosti.

2. Jedete za pár týdnů s malým dítětem k moři

…a s hrůzou jste si uvědomili, že vlastně nevíte, co a jak bezpečně se svým dvouletým človíčkem u vody dělat. V tomto případě vám trenéři mohou nabídnout intenzivní minikurz skládající se ze 3 až 5 lekcí, kdy budou především vám, rodičům, vysvětlovat, které všechny prvky můžete zařadit, aby byl váš pobyt s dítětem u vody bezpečný. Dozvíte se, jak zajistit, aby se vás potomek nedržel stále kolem krku, jak se chovat a na co dávat pozor ve vlnách, které plavecké pomůcky jsou přesně vhodné pro jeho věk a pokročilost, zda použít plavecké brýle … a určitě vám trenéři dokážou odpovědět i na další otázky.

Tip: Individuální kurz bude určitě vítanou pomocí také pro prarodiče, kteří se chystají poprvé sami s malými vnoučaty k moři. Proto poukaz na něj může být i vhodným (vánočním) dárkem.

3. Sám rodič má strach z vody a nechce ho přenášet na dítě

„Ano, i tato situace může nastat. U plavání malých dětí se vždy kurzy organizují za přítomnosti rodiče. U některých rodin se ale může stát, že není, kdo by dítě do vody doprovázel. Samozřejmě to může být ze strany rodičů i zdravotní důvod. Pak jsou individuální lekce jedinečným řešením,“ dává další příklad Štěpánka Štrougalová.

4. Individuální výuka vám vyhovuje spíš než skupinová

Některým lidem vyhovují individuální tréninkové lekce bez dalších účastníků mnohem víc než skupinové. Přinášejí jim potřebný pocit klidu, dokážou se lépe soustředit, a tento způsob výuky vyhovuje i jejich dětem. Pak není, co rozmýšlet, a individuální kurzy pro ně budou ideální volba,“ dodává na závěr Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík a všem zájemcům o kurzy plavání vzkazuje: „Ať už se rozhodnete pro skupinovou výuku nebo pro individuální, důležité je, aby vám a vašim dětem přinášel pobyt ve vodě vždy hlavně radost!“

Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

5. Kurzy plavání jsou již v plném běhu

Některé lekce již proběhly, a vy se chcete právě teď na plavání přihlásit. Do skupinky vás už ale zařadit nelze. Děti od zahájení kurzu udělaly velký kus práce a vaše dítě by pokročilost dané skupinky nestíhalo. V takovém případě máte na vybranou – buď budete čekat příští 3 měsíce na zahájení dalšího kurzu, anebo absolvujete pár individuálních lekcí, při kterých váš potomek dožene to, co se již ostatní děti naučily, a pak se můžete bez obav zařadit do skupinové výuky.

Štěpánka Štrougalová je maminka 4 dětí a majitelka plaveckého centra Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Provozuje několik vlastních bazénů, které jsou proslulé špičkovou kvalitou vody, vybavením i perfektním zázemím pro pobyt rodin s malými dětmi. V kurzech (skupinových i individuálních), které vedou zkušení trenéři, se děti naučí nejen dobře plavat, ale i se chovat bezpečně u vody. Centrum Juklík je zaměřené na nejmenší děti od 2 měsíců do 15 let, ale nabízí i aqua-aerobic pro dospělé a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny. Velký zájem je také o nevedené volné hodiny a rodiče vítají i prostor pro dětské narozeninové oslavy. Více na www.juklik.cz Štěpánku baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Její další rady najdete také na jejím webu blog.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*