Možná také máte doma šikovného neposedu, kterému ale nevyhovuje velký kolektiv a pro aklimatizaci na novou aktivitu potřebuje komornější prostředí, více času a pozornosti lektorů. Právě takové podmínky splňují profesionální dětské tělocvičny, které se nejen akčním, ale i méně průbojným dětem postarají o pohodový a radostný pohybový rozvoj.

8 důvodů, díky nimž budou i malí introverti milovat pohyb (zdroj: Monkeyˈs Gym)

„Některé děti se cítí ve velkém kolektivu jako ryby ve vodě, milují ruch a změnu, jiné naopak takové prostředí stresuje, protože potřebují komornější a klidnější podmínky. Platí to i pro výuku pohybových dovedností. V našich profesionálních dětských tělocvičnách pracují zkušení lektoři s malými skupinkami dětí, což má samozřejmě řadu výhod. Velký vliv má i přátelsky působící prostředí tělocvičny se spoustou zajímavých prvků, kde se dětem líbí a cítí se tu bezpečně,“ vysvětluje Kristýna Přibylová, autorka úspěšného projektu profesionálních dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym, které u nás fungují už desátým rokem a jsou určené dětem od 6 měsíců do 7 let.

  1. Malé skupinky

Stejně jako při výuce lyžování nebo angličtiny, také v kurzech pohybových dovedností platí, že v menším kolektivu zbývá více času na individuální přístup lektorů ke každému z účastníků. Taková výuka přináší rychlejší a lepší výsledky.

  1. Kvalitní metodika

„Koncept pohybové všestrannosti, na kterém je odborníky speciálně zpracovaná metodika zdejšího cvičení postavená, zahrnuje vše, co si děti musí v prvních letech svého života v oblasti sportu osvojit. A pro úspěch výuky je taková metodika úplným základem. Navíc hravá forma výuky, kdy děti cvičí, aniž by poznaly, že se něco učí, malé cvičence velmi baví,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z Monkeyˈs Gym.

  1. Inspirativní interiér

Barevně a nápaditě navržený prostor, který dětem připomíná dětský pokojíček, přispívá k dobré náladě a malí cvičenci se zde cítí opravdu bezpečně. Navíc tu nejsou samy…  „Děti milují maskota našich tělocvičen – opičku Lolu. Ta je často doprovází třeba při soutěžích, dává jim odměny za sportovní výkony anebo rozdává dárky oslavencům při dětských narozeninových oslavách, které u nás také pořádáme,“ doplňuje lektorka.

  1. Měkký povrch

Děti často odradí od dalšího cvičení, pokud zažijí bolestivý pád nebo poranění. Takovým nepříjemným zážitkům se ale dá předcházet. Kromě důsledného dozoru lektorů při cvičení k tomu napomáhá i měkký povrch celé tělocvičny. „Děti si negativní zkušenost často zafixují a nechtějí ji opakovat. To ale u nás nehrozí – na děti nikde nečíhají žádné nástrahy, případný pád je tlumený povrchem, pro doskoky slouží měkké žíněnky. Nemůže se stát, že děti do něčeho tvrdého narazí nebo na ně spadne něco z vybavení, které je běžné ve velkých dospěláckých tělocvičnách,“ připomíná Kristýna Přibylová.

  1. Hrací koutek

Děti by měly mít možnost se před samotným cvičením v tělocvičně aklimatizovat a po jeho skončení si ještě chvíli společně pohrát. K těmto účelům dobře slouží dětský koutek. V profesionálních dětských tělocvičnách je takové místo samozřejmostí a děti se na hru po cvičení velmi těší.

  1. Gymnastické nářadí

Profesionální dětské tělocvičny jsou vybavené nářadím a náčiním, se kterým se děti běžně nesetkají, proto je láká a baví vše vyzkoušet. K dispozici je kladina, žebřiny, bradla, trampolína i lavička. A nechybí místo pro bezpečnou výuku kotoulu a dostatečně velký prostor pro nácvik základních gymnastických cviků nebo třeba míčové hry.

  1. Rodiče nadohled

Pro malé děti, které si teprve zvykají na samostatný pobyt v tělocvičně, je důležitý pocit, že rodiče jsou nablízku. „Proto jsme v našich tělocvičnách oddělili cvičební prostor od předsálí skleněnou stěnou. Má to výhodu pro obě strany – děti nejsou za zavřenými dveřmi, ale vidí na rodiče, ti zase mohou v klidu třeba u kávy sledovat pokroky svých ratolestí,“ popisuje další zajímavou výhodu lektorka.

  1. Pozitivní motivace

Základní heslo, jímž se lektoři při výuce v profesionálních dětských tělocvičnách řídí, zní – ne dril a zákazy, ale zábava! Cvičení totiž musí děti v prvé řadě bavit, jen tak má smysl.

Kristýna Přibylová z Monkeyˈs Gym

„Někdy se rodiče ptají, proč mají s dětmi chodit do kurzu pravidelně. Je to právě proto, aby se děti ve cvičení měly možnost zdokonalovat, postupně prohlubovat to, co se naučily, a díky průběžnému zlepšování je cvičení skutečně bavilo,“ připomíná na závěr ještě jeden důležitý poznatek zakladatelka Monkeyˈs Gym Kristýna Přibylová, která si inspiraci na vybudování profesionálních dětských tělocvičen přivezla před deseti lety z pobytu v USA. Když pak po návratu domů hledala vhodný pohybový kurz pro svého malého syna, žádný nenašla. To byl ten správný impulz pro založení tělocvičen Monkeyˈs Gym.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*