Míče určené pro cvičení jsou skvělou pomůckou pro rozvoj mnoha dovedností dětí. Mají rozmanité využití a mohou na nich „trénovat“ už miminka. Jaké zvolit a jak s nimi cvičit, radí Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Cvičení s měkkými míči děti baví a je vhodné už pro miminka (Foto: www.monkeysgym.cz)

„Velké měkké míče lze pro cvičení bez obav použít už pro miminka přibližně od půl roku. V prvních fázích cvičí ti nejmenší u rodičů na klíně a učí se vnímat pohyb na míči. Jakmile již děti bez problémů samostatně udrží hlavičku a následně jim nedělá problém samostatný sed, rozšiřuje se množství cviků, které zařazujeme do lekcí. Míče používáme s velkým úspěchem u všech věkových kategorií s tím, že s přibývajícím věkem se zvětšuje obtížnost cviků,“ říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Jak velký míč vybrat?

Pro každou věkovou kategorii je nutné mít konkrétní sestavu cviků a metodiku, která odpovídá tomu, co mohou děti v daném věku zvládnout. „My v lekcích používáme pro cvičení jednak velké míče, které mají různou velikost (průměr od 55 do 75 cm), přičemž výběr konkrétní velikosti záleží na věku dítěte. Pro děti od miminek až do předškolního věku stačí dle naší zkušenosti ta nejmenší velikost. Dále zařazujeme tzv. overbally – měkké míče o průměru 20 až 25 cm. Oba druhy míčů lze použít na velké množství aktivit,“ říká zkušená lektorka Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym.

Cvičení s měkkými míči děti baví a je vhodné už pro miminka (Foto: www.monkeysgym.cz)

Čím jsou míče jedinečné?

Velké míče i overbally jsou skvělou pomůckou pro rozvoj mnoha dovedností – koordinace pohybů, posílení středu těla a svalů na bříšku obecně, posílení rukou, nácvik trakaře, házení a chytání. Obrovskou výhodou je, že cvičení s míči děti vždy baví, což nám umožňuje bez problému zařazovat i obtížnější dovednosti. S míči lze skutečně procvičit a přirozenou cestou postupně posílit většinu svalových partií. „Například overbally používáme často u miminek jako osvědčený nástroj pro podporu nácviku lezení. U dětí od 3 let jsou skvělou pomůckou pro trénink hodů – jsou měkké a lehké, dobře se s nimi hází a chytání je také snazší. Velké míče zařazujeme jako první průpravu pro tzv. „trakař“, zvedáme do vzduchu, koulíme po zemi nebo po zdi. Paleta cviků je skutečně široká,“ vysvětluje Kristýna Přibylová.

Opatrnost je na místě

A na co dát při cvičení s dětmi s míči a na míčích pozor? Důležité je znát správnou dopomoc a cviky vždy přizpůsobit aktuálnímu pohybovému stadiu každého dítěte. „Například u miminek volíme jiné cviky pro ta, která ještě nesedí, a jiné pro ostatní děti, které už zvládnou samostatný sed na míči. U velkých míčů je pak nutná opatrnost při koulení, kdy mají děti tendenci na míč naskočit bříškem – může se pak stát, že se překulí a dopadnou na obličej nebo klidně i nějak nešikovně na ruku,“ upozorňuje Kristýna Přibylová, ale zároveň dodává, že právě overbally a velké míče patří spíše k těm bezpečnějším cvičebním pomůckám.

Kristýna Přibylová Monkey´s Gym
Kristýna Přibylová. Foto: www.monkeysgym.cz

Domácí cvičení s míči

Velkou předností cviků na míčích je také fakt, že jsou vhodné i pro cvičení v domácích podmínkách. Jejich pořízení je snadné a nijak příliš finančně náročné. Ostatně velké míče mají v domácnostech více využití a nejsou nijak prostorově náročné. „Míče poslouží například pro sezení u počítače jako příjemná změna oproti statické židli a pro maminky je pak dobrou zprávou i to, že oba typy míčů mohou využít i pro rehabilitaci nebo cvičení také dospělí. Na velkém míči maminky často uspávají miminka (houpání na míči je jim velmi příjemné) nebo kojí. A overbally lze použít i na jemnou masáž miminka,“ dává další tipy, jak míče doma využít, Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Monkey´s Gym jsou moderní profesionální tělocvičny šité dětem na míru. Nabízejí jedinečný koncept pohybové všestrannosti pro nejmenší od 6 měsíců do 7 let, a to od roku 2012. Lekce jsou plné legrace, prostředí je barevné, bezpečné a prostory slouží výhradně dětem – jsou vybaveny speciálními cvičebními pomůckami a gymnastickým nářadím vyrobeným jim na míru. Lektoři vedou hodiny podle odborné metodiky sestavené s citem pro potřeby malých sportovců – těm se dostane skutečně všestranné pohybové průpravy a díky zábavným prvkům získají lásku k pohybu. Ověřenými kurzy zde ročně projde přes 2 500 dětí. Samozřejmostí je individuální přístup, bezproblémové omluvy a náhrady, malé cvičební skupinky, prosklená tělocvična, baby-friendly prostředí a společná radost z každého dětského pokroku. Monkey’s Gym najdete na čtyřech místech v Praze – v Galerii Harfa na Praze 9, v centru Juklík na Praze 5, v OC Šestka na Praze 6 a nově také ve Westfield Chodov na Praze 4. Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*