Chcete naučit své dítě plavat? Začněte tím, že ho hlavně vůbec neučte plavat v tom pravém slova smyslu. Napřed totiž musí zvládnout základní plavecké dovednosti. Jde to hravě a přitom kvalitně, vzkazuje Štěpánka Štrougalová z dětského centra Baby Club Juklík.

Plavání v Juklíku
Radost z plavání mohou mít všechny děti. Foto: www.juklik.cz

Pokud chcete naučit své dítě plavat, musíte ho nejprve naučit základní plavecké dovednosti. Bez nich se výuka plavání opravdu neobejde. Ale není se čeho obávat – i vy sami můžete naučit své děti plaveckým základům velmi kvalitně, a přitom hravou formou a s radostí. Poradíme vám, jak na to, a ke každé plavecké dovednosti vám dáme pár tipů pro inspiraci.

Existuje 5 základních plaveckých dovedností:

  1. Dýchání do vody
  2. Splývavá poloha, vznášení se (na zádech, na břiše s hlavou v prodloužení trupu)
  3. Orientace ve vodě i pod vodou (otevřené oči, s brýlemi i bez nich)
  4. Pády a skoky, z různých výšek a různých poloh
  5. Pochopení „pocitu vody“ (pochopit záběrovou plochu a polohu, která pohyb zajišťuje, pohyb vpřed, pohyb vzad, čím docílím točení dokola, jak se dostat z hloubky k hladině a opačně…)

1. Dýchání do vody

„Začněte jenom tím, že dítě bude foukat do dlaně plné vody. Dále můžete přefukovat po hladině lehkou hračku, balonek, pingpongový míček. Tuto dovednost můžete zkoušet i ve vaně. Můžete hračku výdechem směrovat do určitého místa, nebo můžete přefukovat naproti sobě. Tento prvek můžete zkoušet na mělčině, kde dítě vystačí, nebo v sedě na schůdku, nebo s držením okraje bazénku,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Dalším krokem je zanoření úst do vody a pokus o vznik velkých bublin na hladině. Opět se může dítě střídat s rodičem.

Následuje zanoření úst i nosu a pak celé obličejové části.

„Dýchání do vody pak můžete zkoušet ve větší hloubce a zařazovat pravidlenost v nádechu a výdechu. Hodí se rytmizace na tleskání, případně střídání s rodičem. Držení u žlábku nebo za ruce a hrát oblíbenou hru na pumpy. Práce s dechem je velmi důležitá, a jestliže ji budeme trénovat formou hry, budou děti jednotlivé prvky bavit,“ dodává Štěpánka Štrougalová.

2. Splývavá poloha

Samozřejmě, že učením v moři (a což teprve v Mrtvém moři!) nebo v neoprenu se výuka této dovednosti stává jednodušší. Všichni dobře víme, že sůl i neopren nadnášejí… Ale my si poradíme i s výukou v bazénu. Mohou nám pomoci i správně umístěné nadlehčovací pásy v oblasti pasu. „Dítěti vysvětlíme, že se má nafouknout jako balon a položit se na vodu na záda a vůbec, vůbec nic nedělat. Dolní i horní končetiny dá do tvaru hvězdičky. My jej můžeme přidržovat ze spodní části zad, případně přidržet i pod bradou a mírně mu zaklánět hlavičku. To stejné můžeme vyzkoušet i v poloze na břiše. Můžeme přidržovat pod bříškem,“ popisuje nácvik splývavé polohy Štěpánka Štrougalová.

Dalším prvkem může být velmi oblíbená raketa. Dítě si lehne na vodu ve splývavé poloze, hlava zanořená do vody v prodloužení trupu a dítě jako raketu pošleme k druhému rodiči nebo opatrně směrem ke stěně bazénu. U dětí je tento prvek s přidáním rychlosti velmi oblíbený.

Součástí výuky jsou i různé další polohy. Dítě se učí zavrtat do vody jako šroubek, může zkoušet různé rotační pohyby na hladině nebo směrem ke dnu, kotrmelce…

Jak naučit děti plavat
Učit plavat své dítě je pro rodiče docela dřina a ne každý na ni má čas i schopnosti. Foto: www.juklik.cz

3. Orientace ve vodě i pod vodou

Dítěti velmi pomůže, když ví, v jaké části bazénu stačí, a kde je již velká hloubka. Musí poznat, že kraj bazénu je velmi bezpečné místo, ale plavecká dráha se může prohnout a je celá vrtkavá a nestabilní. K orientaci pod vodou pomůže podplouvání různých tunelů, obručí, hledání věcí na dně bazénu nebo hraček, které neplavou a ani se nepotopí na dno. Zůstanou tak nějak v prostoru uprostřed vodní hladiny. „Nebo stačí, když rodič drží hračku v ruce a postupně ji zanořuje níž a níž. Pomáhají i hry ve dvou nebo různé úkoly na dně bazénu. Plavat po dně bazénu na zádech rodiče, společně se ponořit a zamávat na sebe pod hladinou či si pořídit společný snímek, snažit se udělat různé prvky na dně bazénu – leh na břiše, turecký sed, různé toče, kotrmelce… Jednotlivé prvky se mohou zařazovat s použitím plaveckých brýlí či bez nich. Střídání obou situací je nutné,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová.

4. Pády a skoky

Můžete zařadit skoky z různých výšek a různé bláznivé druhy skoků. Začnete tím, že jste sami ve vodě a dítěti při skoku podáte ruku a nemusí se ani ponořit pod vodu. Postupně prvek ztěžujete. Přidáváte zanoření, dítě chytáte v průběhu skoku – těsně před dopadem do bazénu, pak při dopadu na hladinu, později až při zanoření, pak se dítě samo vynoří a najde si vaši náruč, pak se samo při vynoření otočí a zachytí se kraje bazénu… Můžete zařazovat skoky přes překážky, skoky s chytáním nějakého předmětu, které dítěti za letu hodíte, proskakování obručí, různé druhy bláznivých skoků…

5. Pocit vody

Dítě velmi rychle pozná, které pohyby ho posouvají vpřed, které vzad. Pomocí dobře zvolených her ho tuto dovednost můžete krásně naučit. Stačí mít mezi sebou hračku a tu nějakým způsobem přepravit do předem určeného místa. Dítě brzo pozná, co mají jeho ruce dělat s vodní hladinou, aby se hračka posunovala. Děti bude velmi bavit stříkat vodu na vás, samo přijde na to, že když mu to oplatíte, má se k vám otočit zády a zvolit rukama jiný pohyb, jímž vás postříká. „Posaďte dítě do nafukovacího kruhu a uvidíte, že se velmi brzo naučí, co má dělat, aby se pohybovalo požadovaným směrem. U malého dítěte stačí, když ho otočíte zády k sobě a jenom na něj zavoláte, ať se k vám otočí. Veškeré tyto dovednosti se budou dětem velmi dobře hodit při záběrových fázích v jednotlivých plaveckých způsobech,“ říká Štěpánka Štrougalová a připomíná nutnost nezapomenout zapojit do hry i dolní končetiny. Děti mohou sedět na kraji bazénu a různě na vás stříkat nebo právě i kopáním do vodní hladiny posouvat hračku směrem k vám.

Štěpánka Štrougalová
Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

Kde děti učit lásce i respektu k vodě? V Juklíku!

„Pro výuku základních plaveckých dovedností u svého dítěte nemusíte mít ani spoustu hraček. Pro hru stačí míček, obruč, nafukovací kruh, ale hlavně vaše fantazie, čas a trpělivost,“ dodává na závěr Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík. Právě dětské plavecké centrum Baby Club Juklík, které před více než 30 lety založila, vytváří dokonalé podmínky pro výuku plaveckých dovedností dětí, a to už od 6 měsíců jejich věku, a patří k těm nejprofesionálnějším u nás – od roku 1988 je Baby Club Juklík průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny.

Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, což je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Štěpánku baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Její další rady najdete také na jejím webu blog.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*