Málokdo ze zaměstnaných rodičů si může dovolit strávit se svými dětmi celé prázdniny. Tábory představují řešení, jak dětem zajistit během léta dohled, péči i zábavu. Důležité ale je vybrat ten správný. Přinášíme cenné rady, jak na to.   

Příměstský tábor v Juklíku
Příměstské tábory zaměřené na plavání pořádá Baby Club Juklík. Foto: www.juklik.cz

„Vůbec není ostuda, když si jako rodič přiznáte, že tábor je pro vás východisko, jak pokrýt volné prázdninové dny a nenechat dítě samotné doma, napospas televizní obrazovce a internetu. Zkrátka není tolik dnů dovolené, aby pokryly celé prázdniny, a prarodiče nejsou stále k dispozici. Ale v žádném případě není třeba brát tábor jako nouzové řešení. Vyberete-li ho dobře, vrátí se vám děti nejen nadšené z nových zážitků a kamarádů, ale i mnohem samostatnější,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou 4 dětí a s organizováním táborů má letité zkušenosti. Právě z nich vycházela, když sestavovala následující seznam rad, které vám pomůžou vybrat tábor, na nějž budou děti rády vzpomínat.

1. Společný výběr

Tábor pečlivě vybírejte společně s dítětem. Soustřeďte se na jeho zájmy i zaměření tábora. Například je dobré zkontrolovat si téma celotáborové hry pro daný běh, aby korespondovala nejen se zájmy dítěte, ale i s vaší výchovou.

2. Jak poznat dobrou úroveň

Ledacos o kvalitě tábora napoví doba jeho existence i dlouhodobá účast jeho pořadatelů. Samozřejmě osvědčeným měřítkem jsou reference a také doporučení od kamarádů.

3. Dostatečná zralost

Dobře zvažte, zda je tábor pro dítě vhodný vzhledem k jeho věku a vyspělosti. Většina se zaměřuje na děti po první třídě, které už umí číst a psát a plně si užijí táborové hry. Speciální organizace se zase zaměřují na tábory pro předškoláky, jimž zcela přizpůsobí program, ubytování, stravování a většinou i délku pobytu (7-10denní).

4. Blízké tváře

„U předškolních dětí bych vřele doporučila účast se „známými lidmi“. Pokud třeba dítě chodí celoročně na zpívání, na plavání, na kurz keramiky…, poptejte se, zda tato organizace nepořádá nějaké tábory. Jestliže dítě zná lektora, hned se mu jede na tábor radostněji. Ideální je, jede-li dítě na tábor se sourozencem anebo s kamarádem.

5. Temná noc

Pokud zjistíte, že dítě trápí fakt, že bude nocovat mimo domov, zvolte raději příměstský tábor, kdy děti spí doma a přes den docházejí na aktivity. Pokud dítě jede na klasický tábor, můžete mu pomoct třeba tím, že ho předtím necháte častěji přespat u kamaráda, u babičky…

6. Vlastní příklad

Tělocvična Monkeys Gym
Zábavné příměstské kempy čekají na děti v tělocvičně Monkey’s Gym. Foto: www.monkeysgym.cz

Důležité je si o životě na táboře vyprávět. Dítě rádo uslyší vaše zkušenosti a vtipné zážitky. Ty můžete ještě doplnit čtením podobně zaměřené knížky. Zkrátka udělejte maximum pro to, aby se dítě opravdu těšilo.

7. Co mě čeká

Většina organizátorů táborů dává na internet fotografie z dřívějších ročníků – určitě je dětem ukažte, aby se seznámilo s místem, kam pojede, a aspoň přibližně vědělo, co může očekávat.

8. Překvapení na cestu

„Loučení usnadní poctivě zabalený balíček, který dítěti věnujete před nástupem do vlaku či autobusu a který si smí rozbalit až po odjezdu. Může tam mít malou hračku, novou baterku, pár bonbonků… Zkrátka něco, co mu udělá radost a rozptýlí případné smutnění po vašem rozloučení,“ dělí se o svou dobrou zkušenost Štěpánka Štrougalová.

9. Pozdrav v předstihu

Napište potomkovi pohled s časovou rezervou, tedy ještě před odjezdem na tábor, aby na něj čekal hned ten den, kdy přijede.

10. Sliby-chyby

„Neslibujte dítěti, že pro něj na tábor přijedete, když se mu tam nebude líbit. A kdybyste přeci jenom měli nějaké poplašné zprávy přímo od něj, spojte se nejprve s vedoucím a porovnejte jeho informace se zprávami od dítěte. Pokud se opravdu potřebujete ujistit, že je vše v pořádku, využijte tzv. návštěvy natajno, kterou řada táborů nabízí. Tajná mise, kdy dítě o vaší přítomnosti neví, vás určitě uklidní. Ale rozhodně nevyhledávejte setkání s potomkem – opětovné loučení by mohlo přinést jen další neplechu.

11. Bez plyšáka ani krok

Nezapomeňte přibalit dětem oblíbenou hračku. Vždy se velmi hodí při usínání, ale i v průběhu dne, když je třeba dítě utěšit kvůli malé bolístce nebo rozptýlit, když se mu stýská.

12. Pomoc nablízku

„Pokud posíláte na tábor mladší děti, ověřte si, že budou ubytovány v pokojích, kde v těsné blízkosti nebo přímo s nimi na pokoji spí někdo z dospělých. U malých dětí je obvyklé, že se v noci vzbudí, nevědí, kde jsou, a je zapotřebí, aby jim okamžitě někdo pomohl se zorientovat, dojít na toaletu nebo je prostě jenom pohladil,“ připomíná Štěpánka Štrougalová.

13. Mobil – ano, či ne?

Při pobytu na táboře se zvláště u malých dětí musí se steskem počítat, ale určitě to není argument pro to, aby si předškoláci nebo děti na prvním stupni braly mobily na tábor. „Chválím každý tábor, který má tuto informaci v podmínkách. Pokud zůstane mobil doma, pomůže to hlavně rodičům. Může se totiž stát, že dítě si prožije svých 10 minut smutnění, zavolá vám, bude plakat do telefonu, ale pak si půjde radostně hrát. Jenže to vy už nebudete vědět, zato se budete několik dnů trápit. A o spokojených chvilkách děti většinou zprávy nepíšou. Ty pak rovnou vyprávějí doma,“ dělí se o své zkušenosti Štěpánka Štrougalová.

2 tipy na vyzkoušené příměstské tábory

Příměstské tábory zaměřené na plavání – pořádá Baby Club Juklík

Byli byste rádi, aby se vaše dítě přes léto naučilo plavat či se zdokonalilo v plaveckých schopnostech? Baby Club Juklík pořádá již několik let velmi oblíbené Příměstské tábory pro děti od 3,5 do 10 let, při nichž se dětem věnují odborní plavečtí instruktoři. Pro děti je připraven pestrý program se zaměřením na plavání, ale i další sportovní aktivity a také na výtvarné činnosti. I když děti pravidelně chodí 2x denně do vody na organizované lekce, vše probíhá formou hry. Cílem je naučit děti spoustu nových věcí, ale dopřát jim i spoustu zábavy, která je nedílnou součástí všech aktivit. U menších dětí je v průběhu dne samozřejmě myšleno i na odpočinek. Součástí příměstského tábora je i možnost spaní v Juklíku vždy ze čtvrtka na pátek. Více na www.juklik.cz

Sportovní příměstské kempy – pořádá Monkey’s Gym, tělocvičny pro děti

Výborným řešením pro děti, které mají energie nazbyt, anebo naopak potřebují rozhýbat tělo strnulé sezením ve škole a u počítače, jsou příměstské sportovní kempy. Jsou určené dětem od 3 do 10 let a všechny se konají ve všední dny od 8:30 do 13:00 v pobočce Monkey´s Gym v Galerii Harfa na Praze 9. Turnusy jsou 5denní, aktivity probíhají částečně v tělocvičně a částečně na sportovním hřišti na střeše Galerie Harfa. Kurzy vedou zkušení lektoři a děti si můžou vybírat mezi kempem míčových her, atletiky, sportovní všestrannosti nebo in-line bruslení. Více na www.monkeysgym.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*