Téma posilování obranyschopnosti těla je právě v podzimním období velmi aktuální. Pokud přemýšlíte, co ještě můžete udělat pro lepší imunitu svých dětí, zvažte kurz plavání. Při dodržení pár zásad je to ten nejlepší způsob.

Jak naučit děti plavat
Učit plavat své dítě je pro rodiče docela dřina a ne každý na ni má čas i schopnosti. Foto: www.juklik.cz

Mnoho rodičů váhá, zda je vhodné přihlásit děti do kurzu plavání teď na podzim. Většinou se obávají, že děti při plavání nastydnou, a budou to tak vyhozené peníze. Přitom je to právě naopak. „Obavy z vyšší nemocnosti jsou opravdu zbytečné – právě v období nejčastějších nachlazení a zánětů nosohltanu je plavání tou nejpřirozenější formou otužování a děti díky němu mnohem lépe odolávají nemocem. Jde jen o to dodržet během docházky do bazénu pár zásad,“ říká na úvod Štěpánka Štrougalová, zakladatelka plaveckého centra Baby Club Juklík, které dnes patří k nejrespektovanějším plaveckým klubům v republice, s největší zkušeností s provozem malých bazénů pro děti.

7 doporučení, když vybíráte plavecký kurz:

1. Vyberte si místo konání kurzu co nejblíže bydlišti dětí. Kvalitních kurzů se už nabízí dostatek a bylo by zbytečné trávit spoustu času dojížděním.

2. Upřednostněte plavecké studio, které nabízí ukázkovou hodinu zdarma, abyste si mohli vše vyzkoušet a v klidu se rozhodnout, zda vám vyhovuje. Mohou být také kluby, které nenabízejí ukázkové lekce, ale mají přizpůsobené storno podmínky. Většinou to probíhá tak, že si uhradíte kurz v den a hodinu, která vám vyhovuje. Chodíte do kompaktní skupinky, kde má každé dítě uhrazený svůj kurz. Vy si přesně vyzkoušíte, zda vám vyhovuje zvolený čas lekce, seznámíte se s účastníky svého kurzu i se svojí instruktorkou. Pokud vám něco nebude vyhovovat, můžete zkusit přesunout čas, den, nebo můžete kurz stornovat.

3. Aby se instruktor mohl plně věnovat každému z účastníků kurzu, měla by mít skupinka starších dětí maximálně 8 účastníků.

4. Lekce by měly probíhat zábavnou formou, bez drilu. Jen tak budou děti bavit.

5. Plavecké pomůcky by měly být rozmanité a v perfektním stavu, aby byly bezpečné a dětem dobře sloužily k výuce i pro zábavu.

6. Součástí plaveckého centra by měla být také herna, kde se mohou děti po plavání dobře aklimatizovat. Mělo by tu být příjemné teplo a také zajímavé hračky. „Starším dětem postačí pro aklimatizaci po pobytu v bazénu 30 minut, nejmenším 60 minut. Jejich organismus tak bude mít čas přizpůsobit se teplotním změnám a přechod do venkovního prostředí pro ně nebude představovat takový šok,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

7. Dobrý plavecký klub nabízí dostatečně širokou nabídku náhradních hodin a změn. Proto se raději předem zeptejte, zda klub umožňuje přesun termínu lekce i v průběhu kurzu.

Plavání Juklík
Plavání děti otužuje a prospívá jejich imunitě. Foto: www.juklik.cz

3 tipy Štěpánky Štrougalové

K tomu, aby děti dobře a bez nemocí zvládly chladnější období roku, můžeme přispět tím, že je budeme odmalička otužovat.

1. Ve dne v noci čerstvý vzduch

Ideální teplota pro spaní je kolem 18 °C. Pokud můžete, nechte otevřené okno, nebo aspoň otevřete okno v jiné místnosti a do dětského pokoje nechte otevřené dveře, aby tam mohl proudit čerstvý a chladnější vzduch. I během dne často větrejte.

Štěpánka Štrougalová
Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

2. Tělo vždy v suchu a teple

Osvědčilo se mít vždy v zásobě rezervní suché oblečení pro případ, kdy je dítě zpocené nebo promočené. Problém totiž většinou nenastává ze zimy, ale spíše z mokra a vlhka. Na to je třeba myslet také po plavání – i když vlasy vyfénujete do sucha, stejně je nutné vyjít ven s teplou čepicí na hlavě. Stejně tak se vyplatí vybavit dítě na plavecký kurz náhradními ponožkami. Často totiž nevědomky vstoupí na mokrou podlahu – a jít pak domů v mokrých ponožkách není nic příjemného, navíc to může vést k prochladnutí a nastydnutí.

3. Termoska kdykoli po ruce

„Zvykla jsem si brát s sebou v chladnějším počasí na jakoukoli vycházku s dětmi i cestu do kroužků termosku s teplým čajem. Tak totiž máte jistotu, že dítě bude mít kdykoli možnost se zahřát,“ dělí se o dobrou zkušenost Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je také zkušenou maminkou čtyř dětí.

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny. Více na www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*