Pokud chcete, aby vaše dítě žilo zdravě, začněte u sebe. Podpora pohybu, správné stravovací návyky a jasně nastavená pravidla jsou klíčem k úspěchu. Jak pomoci dětem ke zdravému životnímu stylu a vyhnout se nadváze a obezitě, radí Kristýna Přibylová, zakladatelka dětských tělocvičen Monkey’s Gym.

Nejlepší cestou, jak dítěti pomoci ke zdravému životnímu stylu, je vlastní příklad. Aktivní rodiče, kteří dbají na pohyb a zdravou stravu, mají mnohem menší pravděpodobnost, že jejich děti budou bojovat s nadváhou. “Jedině my, rodiče, můžeme zajistit, že si naši potomci osvojí zdravé návyky. To zahrnuje nejen podporu pohybu, který by si měli zafixovat jako přirozenou součást života, ale i správné nastavení stravovacího a pitného režimu. To znamená dbát na kvalitní a zdravou stravu bez zbytečných cukrů, tuků a sladkých nápojů, které vytvářejí návyk, jehož se později jen těžko zbavuje. Dnes je navíc spousta lákadel, která nabízejí sedavou zábavu – ať už jde o televizi, sociální sítě nebo elektronické hry. I zde jsou to rodiče, kteří by se měli pokusit dětem srozumitelně vysvětlit škodlivost nadměrného používání těchto moderních hraček a také včas nastavit jasná pravidla a limity,“ říká Kristýna Přibylová, zakladatelka dětských tělocvičen Monkey’s Gym.
Riziková období: období kolem 4 let, školní věk a puberta
Podle odbornice existují věková období, kdy je riziko obezity u dětí vyšší. “Prvním je útlý věk do přibližně čtyř let, kdy rodiče často podceňují pohyb a dělají chyby ve stravování.
Dalším kritickým momentem je nástup do školy. Školní povinnosti často vedou k tomu, že děti přestávají být aktivní, tráví více času sezením a méně se věnují sportu. Poslední rizikovou fází je puberta. U dívek jde často o souvislost s hormonálními změnami, chlapci pak mnohdy v tomto období končí se svými dosavadními sportovními aktivitami a dávají přednost jiným zájmům,“ vysvětluje Kristýna Přibylová.
Jedním z nejčastějších mýtů je přesvědčení, že děti z nadváhy vyrostou. „Pokud rodiče nebudou dodržovat základní pravidla pohybu a stravy, jejich ratolesti se s tímto problémem budou potýkat i nadále,“ varuje odbornice a upozorňuje na to, že se stravou souvisí i další mýtus, a to, že obezita je geneticky daná. Podle dostupných studií se nejedná o genetiku, ale o skutečnost, že rodiče s nadváhou sami nedodržují zdravý jídelníček a stejná nevhodná jídla a nápoje předkládají svým potomkům, což má za následek jejich boj s nadbytečnými kily. „Někdy se také setkáváme s názorem, že děti jsou ve vývinu a tudíž by měly hodně jíst. Ano, pokud se aktivně či každodenně věnují nějakému sportu, pak je na místě, aby měly větší kalorický příjem, který však bude správně sestavený a nebude obsahovat nezdravé složky. Pro zdravý vývin je mnohem důležitější správná skladba jídel než velikost porcí,“ radí Kristýna Přibylová.

Jak začít, když dítě přibírá na váze?
Rodiče, kteří si všimnou, že jejich dítko začíná přibírat, by měli podle odborníků jednat hned, ale postupnou a nenásilnou formou. “Záleží na tom, kdy a za jakých okolností k přibírání na váze dochází. Vždy ale doporučuji dbát na dostatek pravidelného pohybu – dopřát si ho pár desítek minut každý den, a také nepodlehnout dětem v době, kdy odmítají nadále docházet na sportovní kroužek. Z vlastní zkušenosti vím, že se může jednat jen o momentální rozpoložení. Pokud dítě opravdu trvá na ukončení nějaké pohybové aktivity, je nutné se pokusit ji nahradit jinou, která ho bude bavit. Někdy to chce chvíli hledání a zkoušení, ale určitě se to vyplatí. Dobré je také nastavit jasná pravidla pro používání mobilů či tabletů a kompenzovat čas strávený v sedě dvakrát tak dlouhým časem v pohybu,” doplňuje Kristýna Přibylová, která je zároveň zkušená maminka tří dětí.
Pokud se jedná o stravu, je podle ní nutné omezit doma přítomnost slazených nápojů a cukrovinek, nahradit nezdravé přílohy (hranolky) zdravými (vařené brambory) a zařadit pravidelně zdravou a výživnou snídani i svačinu do školy. “Určitě nedoporučuji žádné radikální kroky, diety nebo striktní pohybový režim. U dětí by se velké změny mohly setkat s přirozenou negativní reakcí, která by snahu o snížení váhy mohla i dlouhodobě zhatit. Lepší je začít malými kroky, které postupně povedou ke zdravějším návykům,“ uzavírá odbornice.

Tip na sportovní kroužek, který bude děti bavit
Tělocvičny Monkey´s Gym nabízejí jedinečný koncept pohybové všestrannosti pro nejmenší od 6 měsíců do 7 let, a to již od roku 2012. Lekce jsou vždy plné legrace, prostředí je barevné, bezpečné a prostory slouží výhradně dětem – jsou vybaveny speciálními cvičebními pomůckami a gymnastickým nářadím vyrobeným jim na míru. Lektoři vedou hodiny podle odborné metodiky sestavené s citem pro potřeby malých sportovců. Samozřejmostí je individuální přístup, bezproblémové omluvy, náhrady, malé cvičební skupinky, prosklená tělocvična a baby-friendly prostředí. Více na www.monkeysgym.cz