Pohybový vývoj dětí se skládá z několika fází, které mají přirozenou posloupnost. Pokud se některá přeskočí nebo odbude, neprobíhá vývoj správně, což se může později projevit například oslabenými svaly. Mezi nejdůležitější fáze v prvním roce života dítěte patří lezení a my se na něj s odbornicí na zdravý pohyb dětí podíváme podrobně.

“Lezení řadíme mezi jedno z nejdůležitějších období v pohybovém vývoji dítěte mimo jiné proto, že propojuje levou i pravou hemisféru a tím zlepšuje koordinaci pohybů i schopnost soustředit se. Především ale posiluje většinu svalových skupin – svaly rukou, zad, bříška i středu těla a připravuje tělo na sed. Zároveň také pomáhá dětem získat rovnováhu, protože se musí naučit se na krátký okamžik opřít jen o dvě končetiny,” říká Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen Monkey’s Gym, kde se zaměřují na cvičení v souladu se správným psychomotorickým vývojem dětí.
Pozor na pasivní sed, hopsadla i chodítka
Děti většinou začínají lézt mezi 6. a 10. měsícem a tento způsob pohybu a přemisťování jim vydrží 4 až 5 měsíců, tedy do doby, než se postupně staví a přecházejí do chůze. Toto období je pro správný psychomotorický vývoj opravdu zásadní a je také výbornou průpravou pro pozdější správné držení těla. Odborníci se shodují na tom, že určitě není dobře, pokud tato důležitá etapa z nějakého důvodu neproběhne.
“Mezi nejčastější důvody patří tzv. pasivní sed, kdy dospělí sami děti posazují třeba na gauč, do kočárku nebo dětské sedačky v době, kdy ještě samy nemají dostatečně vyvinuté zádové svaly a nesedí. Ani různé pomůcky, jako jsou chodítka nebo hopsadla, tento vývoj neurychlí, spíš naopak. Pokud se používají na krátkou dobu, kdy rodič nemůže svému potomkovi věnovat plnou pozornost, pak nezpůsobí výraznější škodu. Určitě by ale v tomto věku neměl čas v chodítku převažovat nad volným pohybem v podobě lezení nebo plazení,” varuje odbornice.

3 tipy Kristýny Přibylové z Monkey’s Gym pro podporu lezení:
- Vytvořte bezpečné prostředí
Určitě je vhodné již v období lezení odstranit různé nástrahy, které by na dítě mohly spadnout. Pokud to nelze učinit v celém bytě, pak vyčleňte alespoň některé prostory, kde bude mít dítko možnost volně se pohybovat a objevovat okolí. Bude se vám to ostatně hodit i ve chvíli, kdy se postaví a bude zkoušet první krůčky.
- Myslete na správný povrch i oblečení
Lezení dětí bychom jako rodiče měli aktivně podporovat nejen přístupem, ale i tím, že vytvoříme vyhovující podmínky. Vhodný povrch pro lezení je ideálně nekluzký a nechladný, tedy spíše než plovoucí podlaha nebo dlažba je lepší koberec nebo speciální dětská podložka z neklouzavého materiálu. Při nácviku lezení může dítěti překážet i příliš volné či plandavé oblečení. Vhodnější jsou speciální kalhoty s neklouzavými koleny nebo v teplejším prostředí se nabízí i varianta, že může batole lézt volně jen v plenkových kalhotkách.
- Vymýšlejte společné hry
Hrajte si s dětmi na schovávanou a nechte je, aby vás schované za křeslem hledaly. Motivujte je, aby si dolezly pro svoji oblíbenou hračku, nebo jim připravte jednoduchou domácí dráhu, kterou budou s nadšením zdolávat.

Monkey’s Gym jsou moderní profesionální tělocvičny šité dětem na míru. Nabízejí jedinečný koncept pohybové všestrannosti pro nejmenší od 6 měsíců do 7 let, a to od roku Lekce jsou plné legrace, prostředí je barevné, bezpečné a prostory slouží výhradně dětem – jsou vybaveny speciálními cvičebními pomůckami a gymnastickým nářadím, vyrobeným jim na míru. Lektoři vedou hodiny podle odborné metodiky. Samozřejmostí je individuální přístup, bezproblémové omluvy a náhrady, malé cvičební skupinky, prosklená tělocvična a baby-friendly prostředí. Monkey’s Gym najdete v Galerii Harfa na Praze 9, v centru Juklík na Praze 5, v OC Šestka na Praze 6 a ve Westfield Chodov na Praze 4. Tady všude si můžete vyzkoušet zkušební hodinu zcela zdarma! Více na www.monkeysgym.cz