Chystáte se v létě do Chorvatska nebo třeba na Lipno a rádi byste, aby se vaše dítko naučilo plavat anebo se zdokonalilo v plaveckých schopnostech? Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík přidává několik osvědčených fint, díky nimž bude vaše dovolená pro všechny nejen klidnější, ale i zábavnější.

Juklík plavání dětí
Plavání je pro děti velice prospěšné. Foto: www.juklik.cz

Učit plavat své dítě je pro rodiče docela dřina a ne každý na ni má čas i schopnosti. Navíc – u plavání více než u jiných sportů platí, že pokud je ve skupince více dětí, učení je zábavnější a hlavně účinnější. “Je lepší svěřit dítě profesionálům v kvalitní plavecké škole, protože vzdělaní trenéři s dlouholetou praxí dokážou do výuky zapojit hru a mají k dispozici velkou škálu plaveckých pomůcek. Metodika výuky plavání má navíc danou posloupnost, kterou je třeba dodržet. Profesionální trenér ví, že až po zdařilém zvládnutí základních plaveckých dovedností může u dítěte přistoupit k učení jednotlivých plaveckých způsobů,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová, lektorka plavání a majitelka plaveckého centra Juklík.

1. Zapomeňte na nadlehčovací pomůcky

Pokud dítě prvně seznamujete s vodou, zapomeňte na všechny nadlehčovací pomůcky, vesty, rukávky apod. “Pro psychickou pohodu a adaptaci dítěte ve vodě je nejlepší a nejdůležitější rodičovská náruč. V mělké vodě nejprve s dětmi choďte za ruku, později můžou běhat a stříkat kolem sebe vodu rukama i nohama. Za úspěch se považuje i lezení ve vodě po čtyřech. A když dítě při dovádění spadne, vstane a dál pokračuje ve hře, jako by se nic nedělo, děje se ve skutečnosti mnoho – právě se totiž zamilovalo do vody,” podotýká Štěpánka Štrougalová.

2. Základ je výdech do vody

Dýchání do vody je zcela zásadní a mělo by vypadat takto: napřed se zapojují samotná ústa, postupně přidáváme nos, oči, uši, celou hlavu. Cílem je naučit dítě intenzivní nádech ústy a dlouhý plynulý úplný výdech ústy i nosem do vody s otevřenýma očima. V plynulém opakování pak pokračujeme bez zadržení dechu. “Pro nácvik vám skvěle poslouží přefukovat mezi sebou míček na malou vzdálenost, dělat do vody bubliny, anebo se střídat v ponoření – jednou rodič, jednou dítě. Oblíbená je také hra na vodníka, kdy se zanoříte, bubláte do vody a hrozíte nad hladinou prstem,” dělí se o vyzkoušené triky Štěpánka Štrougalová.

Plavecké pomůcky Baby Club Juklík
Pomůcky určené ke hře. Foto: www.juklik.cz

3. Vznášení se a splývání

Výsledkem této plavecké dovednosti je dokonalá splývavá poloha jak na zádech, tak na břiše. Perfektní provedení nám pomůže při samotné výuce jednotlivých plaveckých způsobů a hlavně je důležité připomenout, že vznášení se, tzv. floating, je sebezáchranná poloha. Pro nácvik můžete vyzkoušet tzv. hvězdičku, kdy se dítě nafoukne jako balon, lehne si na vodu a rodič ho přitom jemně drží pod zády.

4. Orientace ve vodě, ale především pod vodou

Základem úspěchu je odstranění všech skřipců na nos a vodních brýlí. Začíná se lovením hraček pod hladinou. Nemusíte je dávat hned na dno – stačí, když předmět ve své ruce zanoříte pod vodu a dítě jej hledá, napřed pouze s ponořením úst, postupně se zanořením celého obličeje. Po vynoření nad hladinu je při nácviku dobré snažit se zabránit dítěti, aby si hned utíralo oči – pomůže vložit mu do ruky hračku, o kterou se musí postarat.

Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

5. Pády a skoky do vody

Dětem je nutné vštěpovat, aby si před skokem zkontrolovaly, zda je prostor doskoku volný a v dohledné době do daného místa nikdo nedoplave. Výuka skoků začíná pádem ze sedu, pak ze dřepu, ze stoje, z destiček, z bloku. Postupně se zapojují i pády pozadu, na bok, skrčmo i skok po hlavě. “Zpočátku stačí vzít dítě na ruce a jenom ho z malé vzdálenosti někomu ve vodě podat. Postupně vzdálenost zvětšuje, až dojde opravdu k „letové“ fázi. A každé dítě baví skoky do rodičovské náruče, do nafukovacího kruhu, přeskakování nějakého objektu. Nezapomínejte, že hra je nenásilným prostředkem pro učení dalších prvků a zajistí, že dítě bude mít vodu skutečně rádo,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík.

Štěpánka Štrougalová je majitelka plaveckého centra Juklík, jenž je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik vlastních bazénů proslulých špičkovou kvalitou vody, vybavením i perfektním zázemím, nabízí lekce aqua aerobicu, vzdělávací aktivity a velký zájem je i o nevedené volné hodiny plavání či dětské narozeninové oslavy. Více na www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*