Možná jste počítali s tím, že se o prázdninách váš potomek naučí plavat – a nevyšlo to. Teď se blíží zima, tak chcete raději počkat na jaro. To je ale škoda. Právě chladnější období roku se dá pro výuku plavání dobře využít. Svěříte-li dítě odborníkům, získá důležité základy. A jako bonus možná i lepší imunitu.

Plavání v Juklíku
Voda je pro většinu dětí jedno velké přirozené a radostné dobrodružství. Foto: www.juklik.cz

„Rodiče jsou někdy přesvědčeni, že jejich dítě umí plavat, když drží hlavu nad vodou a dokáže se jako pejsek „dohrabat“ na určitou vzdálenost. To je ale omyl. Pojem „umět plavat“ zahrnuje celou řadu dovedností. Je třeba, aby se dítě dokázalo adaptovat na vodní prostředí, naučilo se dodržovat hygienu plavání, zvládalo základní plavecké dovednosti a vybranou plaveckou techniku, a především se naučilo prvky sebezáchrany a bezpečnosti. Pokud má totiž dítě zažité zásady sebezáchrany, můžou ho opravdu zachránit v případě, kdy dojde k nějaké nehodě – třeba nenadálému pádu do vody. Zároveň musím říct, že vidíme na začátku v kurzech mnohem raději úplného neplavce, protože odnaučit dítě špatné pohybové návyky a změnit je ve správné, bývá pro trenéra velmi obtížné,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z dětského plaveckého centra Baby Club Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, nabízí plavání pro nejmenší, kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné a aktivity pro rodiče.

Kdy začít?

Odpověď je jednoduchá – co nejdřív. S nadsázkou se dá říct – ještě před narozením… „Maminky k nám přihlašují své děti často hned, když končí šestinedělí. A dokonce i dřív – ještě v době, kdy jsou těhotné. Často nám přitom říkají, že se tak mají na co těšit. Ostatně mnohé to u nás znají, protože k nám samy chodí právě na lekce plavání pro těhotné,“ říká Štěpánka Štrougalová.

Pro nejmenší děti (od 2 do 5 měsíců) jsou určené tzv. vaničky. V těchto kurzech instruktorka rodiče naučí, jak mají dítě držet, jak s ním „plavat“, a to v plně napuštěné vaně. To je také velký rozdíl oproti domácímu koupání, kde zpravidla dítěti napustíme jen trochu vody a máme ho položené na lehátku. Rodiče se učí dítě polohovat a „posilovat“ mu svaly, což má pozitivní vliv na jeho celkový psychomotorický vývoj. Dítě si zároveň zvykne na vodu v očích, nose i uších, a nevadí mu to. Lekce vaničkování je vhodné absolvovat 1x týdně nebo 1x za 14 dní. A pak už je čas přejít do malého bazénu.

Nejdřív je to hra

Pokud děti chodí do kurzů plavání pravidelně, první roky se formou hry seznamují a učí základní plavecké dovednosti. Ideální doba pro výuku konkrétních plaveckých způsobů pak přichází na rozhraní předškolního a školního věku. „Plavecké způsoby se děti učí rozfázovaně. Postupně se učí pohyb horních končetin, dolních končetin, zdokonaluje se souhra v dýchání a všechny prvky směřují k celkové koordinaci a k provedení správného plaveckého způsobu. Pro tříleté děti se nám osvědčily 30minutové lekce. Po delší době už bývají nesoustředěné, mrzuté, což samozřejmě nechceme, protože by se na další lekce netěšily,“ dělí se o další důležitý poznatek Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která má s výukou plavání dětí třicetileté zkušenosti.

Základní plavecké dovednosti:

  1. dýchání do vody
  2. splývavá poloha (na břiše i na zádech s hlavou v prodloužení trupu)
  3. orientace ve vodě i pod vodou (s otevřenýma očima)
  4. pády a skoky (různé druhy skoků z rozdílných výšek)
  5. zažít si „pocit vody“ (pochopit a cítit záběrové plochy a polohy, pochopit, které pohyby zajišťují pohyb vpřed a naopak)
  6. prvky sebezáchrany
  7. bezpečnost u vody i ve vodě (u malých dětí se klade velký důraz na zvládnutí bezpečného vstupu do bazénu a jeho bezpečného opuštění)

Pokud dítě nezvládá základní plavecké dovednosti, nemůže se začít učit plavat v pravém slova smyslu,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík a na dotaz, zda v chladnějších měsících nehrozí, že děti při plavání nastydnou, odpovídá. „Při plavání děti určitě nenastydnou – například voda v našem bazénu má příjemných 29-30 °C, teplota vzduchu v bazénové hale je dokonce 31 °C. Důležitá je aklimatizace – proto doporučujeme nespěchat hned po plavání domů, ale nechat děti, aby si chvíli pohrály v herně s kamarády. A pak dohlédnout na to, aby odešly s dobře vysušenými vlasy a teplou čepicí na hlavě. Když tahle pravidla dodrží, může být pravidelné plavání prospěšné i pro jejich imunitu.“

Štěpánka Štrougalová
Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny, www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*