První cesta do školy je opravdu významná událost! Pro děti i pro rodiče. Jak to udělat, aby celý slavnostní den proběhl v klidu a pohodě a všichni na něj rádi vzpomínali? Rodinám prvňáčků se jistě budou hodit zkušenosti a zajímavé tipy od 4násobné maminky Štěpánky Štrougalové z plaveckého centra Juklík.

Baby Club Juklík - školák
Štěpánku Štrougalovou baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Foto: www.juklik.cz

Překvapte znovu aktovkou i vítacím kornoutem

Pokud už aktovku, penál a vše potřebné vaše ratolest má, nechte to zatím schované doma ve skříni. Dítě se nedokáže dlouho těšit a aktovka by se mohla okoukat. Bude stačit vše připravit tak dva až tři dny před prvním školním dnem. I když – víceméně – dítě první den aktovku nepotřebuje, určitě mu ji dopřejte. Co by to bylo za prvňáčka bez aktovky! A zjistěte si také, jak to chodí ve vaší škole s přezutím. Někdy zapomenutý sáček na bačkůrky zbytečně nadělí pár slziček.

„V Česku se pomalu ale jistě začíná zabydlovat tradice „vítacích kornoutů“. Zjistěte si, jaké jsou zvyky ve vaší škole. Kornout nemusí být plný sladkostí. Dobře může posloužit i sušené ovoce či menší müsli bonbonky zvlášť balené. Ať tak nebo tak, může tento zvyk krásně pomoci k prolomení prvopočátečních dětských rozpaků. A pokud si s dítětem budete zdobit či dokonce přímo vyrábět vlastní kornout, těšení se na první školní den bude nabírat na obrátkách. Nebudete-li stíhat, nechte aspoň dítě, aby si kornout v obchodě samo vybralo. Je přeci už skoro školák, tak má právo být samostatné,“ radí Štěpánka Štrougalová.

Udělejte z prvního školního dne událost

Ne všechny školy mají harmonogram prvního dne stejný. Děti tam mohou být pár minut, hodinu, ale taky celé dopoledne. Tyto informace proto sledujte už nyní na webových stránkách vaší školy nebo na vývěskách. A nezapomeňte si zjistit i to, zda můžete být ve škole s dítětem i vy, případně, zda tam mohou být přítomni babičky a dědečkové. „Pokud jen trochu můžete mít v tento sváteční den volno, zařiďte si ho. Užívejte sváteční chvilky tohoto dne s dítětem. Udělejte si po návštěvě školy pěkný výlet, zajděte do cukrárny. Zkrátka povzneste první školní den na nezapomenutelný,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

A ano, na tento den budete po letech vzpomínat prostřednictvím fotografií, ale nezapomeňte přes čočku fotoaparátu vstřebávat krásné okamžiky tohoto slavnostního dne. Pro vzpomínku stačí jedna dvě fotky. Vaše pocity z prvního dne vám vydrží déle než fotografie v počítači.

Baby Club Juklík - školák
Zkuste chodit do školy pěšky. Foto: www.juklik.cz

Květina pro paní učitelku a talisman pro dítě

Květina paní učitelku potěší pokaždé, ale i v tomto případě by nebylo špatné zjistit, co je zvykem právě ve vaší škole. „Zato dítěti nezapomeňte přibalit nějaký ten talisman pro štěstí, klidně malinký. Může si schovat do kapsy malinký obrázek od vás, korálek, kamínek ze společné dovolené, knoflíček pro štěstí… Nebo postačí i malinký obrázek nakreslený propiskou do dlaně. Můžete ho nakreslit vy dítěti a také dítě vám. A oba budete vědět, že když se do dlaně podíváte nebo si na obrázek sáhnete, tak budete spolu. To vše ho hezky zklidní,“ doporučuje další z vlastních zkušeností Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík.

Štěpánka Štrougalová je maminka 4 dětí a majitelka plaveckého centra Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Provozuje několik vlastních bazénů, které jsou proslulé špičkovou kvalitou vody, vybavením i perfektním zázemím pro pobyt rodin s malými dětmi. V kurzech, které vedou zkušení trenéři, se děti naučí nejen dobře plavat, ale i se chovat bezpečně u vody. Centrum Juklík je zaměřené na nejmenší děti od 2 měsíců do 15 let, ale nabízí i aqua-aerobic pro dospělé a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny. Velký zájem je také o nevedené volné hodiny a rodiče vítají i prostor pro dětské narozeninové oslavy. Více na www.juklik.cz. Štěpánku baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Její další rady najdete také na jejím webu blog.juklik.cz

Začátek školy? Dopřejte dětem i sobě pohodu!

Jak se připravit na školní rána, aby proběhla v klidu a plynule navázala na krásné dny prázdnin? Zeptali jsme se dvou odbornic, které jsou zároveň i zkušenými maminkami, co se jim osobně nejvíc osvědčilo…

Dva měsíce bez školních povinností – lítání po lese, borůvkové knedlíky od babičky, táborové ohně a spousta nových kamarádů… To jsou prázdniny. A pak najednou střih… A dalších dlouhých 10 měsíců jsou na pořadu dne jen školní povinnosti, dlouhé sezení v lavicích, brzké ranní vstávání… Co si budeme namlouvat, začátek školy je trochu šok – pro děti i pro rodiče. Aby byl co nejmírnější, je třeba postupovat opatrně, rozumně a s patřičným nadhledem. Přinášíme osvícené rady zkušených trenérek a zároveň maminek školáků různého věku.

Kristýna Přibylová Monkey´s Gym
Kristýna Přibylová. Foto: www.monkeysgym.cz

Kristýna Přibylová, 3 děti, 11 let vede dětské tělocvičny Monkey´s Gym, v nichž děti cvičí zábavnou formou s důrazem na správný psychomotorický vývoj:

„Považuji školu za přirozenou součást života a dle toho také přistupuji k prvnímu dni školního roku. Nijak významně to s dětmi neřešíme, zbytečně je začátkem školy nestresuji. Sice se často dočteme, že je nutné dětem již poslední srpnový týden nastavovat režim, kupovat pomůcky, dávat je spát dřív atp. Mně však přijde kruté připravit děti o poslední dny prázdnin. Dle mých zkušeností ani školy samy na počátku příliš na děti „netlačí“ – první týden bývá pohodový, a tak i nákupy pomůcek necháváme až na začátek září. Osvědčilo se mi právě v tomto prvním týdnu vzít děti po škole na oblíbená místa, začátek jim zpříjemnit a nechat je přirozeně si zvyknout. Avšak skutečně až v září, když škola začne.“

Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

Štěpánka Štrougalová, 4 děti, 35 let vede plavecké centrum Juklík, které kromě plavání pro nejmenší nabízí i kvalitní plaveckou školu a vzdělávací aktivity:

„I když spousta odborníků rodičům radí, že mají upravovat denní režim alespoň týden před zahájením školy, mně osobně se osvědčil zcela jiný přístup. Nechce se mi dětem kazit poslední týden prázdnin včasným zaháněním do postýlek. S vědomím, že se první týden ve škole zrovna moc písemek nepíše, nechávám toto aklimatizační období až na první školní týden. A také se snažím užívat si prázdninového skotačení až do posledního dne. Raději si aktovku, přezůvky a tenisky na tělocvik zkontrolujeme a v rychlosti připravíme 14 dní před školou, když je třeba nevlídné počasí, než si těmito přípravami kazit poslední víkend prázdnin. Ten si naopak naplánujeme tak, aby byl nezapomenutelný.

Také se mi osvědčilo, že zakoupíme nějaké nové pomůcky do školy, díky nimž se pak děti připravují s ještě větší radostí. Někdy je to nový penál, protože ten starý je už opravdu hodně ušmudlaný, jindy nové desky, pastelky či pravítko a kružítko.“

 

Zdroj: www.juklik.czwww.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*